Magdalena o sobě na sociálních sítích uvádí: „české svačinové a chlebové obaly, malý podnikatel z Brandýsa n/L, s láskou šijeme obaly na svačiny, chleba a další, kvalitní, udržitelné, šetrné k přírodě“
Řekněte čtenářům do začátku tohoto rozhovoru něco o sobě.
Přiznám se, tato otázka mě na začátek zaskočila. Nevím, co o sobě napsat, jak samu sebe popsat. Jsem dcera, manželka, matka a panička pejska z útulku, která potom, co se stala matkou hledala způsob, jak skloubit rodinný život a práci.
Podnikání má jednu velkou výhodu, která se vlastně stává i nevýhodou. Můžu si práci rozvrhnout tak jak potřebuji. Mít část dne volnou, pokud potřebuji něco zařídit a nestresovat se pevnou pracovní dobou. Ale to se mění i v nevýhodu. Nikdy nemám hotovo. Často pracuji i večer nebo o víkendech. Telefon nemůžu jen tak vypnout a nezvedat jej.
Pozn. redaktorky: Magdaléna se v roce 2012 umístila na 3. místě v Rozjezdech roku T-Mobile za Středočeský kraj.
Jak se u vás zrodil nápad na výrobu znovupoužitelných obalů?
Když se narodila dcera, jako třetí a nejmladší, přiletěla kamarádka z US a podobnou kapsu měla s sebou. Nadchla mě svou skladností a hlavně udržitelností. Vnitřní vrstva je skvělá, lehce se udržuje, je omyvatelná a setří tak spousty jednorázových obalů. V té době tu nebyl nikdo, kdo by takové svačinové obaly vyráběl. Dělala jsem průzkum trhu, zjišťovala zájem o výrobek, a nakonec se rozhodla to zkusit.
Pozn. redaktorky: Další rozhovor, ve kterém se můžete dozvědět více naleznete na jobs.cz.
Byl vždycky váš sen podnikat, co jste studovala nebo jak jste se vlastně dostala k samotnému šití?
Vlastně nebyl. Podnikání přinesl život. Máme tři děti a mimo to se nejstarší syn narodil s kompletním rozštěpem a věděli jsme, že řešení rozštěpové vady bude běh na dlouhou trať, jeden z nás bude muset být flexibilní. Nakonec nám to přišlo jednodušší, když jeden z rodičů bude moci svoji práci přizpůsobit potřebám rodiny. Ale jak už jsem zmiňovala, nakonec je to svým způsobem i nevýhoda. Já můžu pracovat kdykoliv a často tak i funguji. Pozdě večer, brzy ráno, v neděli odpoledne nebo i celé víkendy.
Představte nám vaše obaly v pár větách.
Naše svačinové obaly jsou dvouvrstvé, vnitřní látka je funkční, omyvatelná a na co jsem opravu pyšná. Od roku 2020 máme tuto látku vyrobenou v Čechách. Máme atestaci pro styk s potravinami ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Šijeme několik velikostí kapes – malé, velké a jednorohlík. Dále svačinový ubrousek a mlsku, což je malá kapsička na dobroty.
Velmi oblíbeným výrobkem jsou obaly na chléb, chlebousky a chlebapsy. Tam je také dvouvrstvý obal, ale vnitřní látkou je len. Za nás jsou tyto výrobky absolutně nejlepším způsobem, jak uchovat chleba. Len je sám o sobě antibakteriální a dobře pracuje s vlhkostí chleba. Takže v něm chleba neplesniví a přirozeně stárne. Jediná nevýhoda je, že po pár dnech je chleba pevnější (ne tvrdý). Kdo je zvyklý uchovávat chleba v igelitu, kde je stále stejně „gumový“, tak může pocit, že je chleba z našich obalů ztvrdlý.
Mezi další výrobky patří obědové tašky, odpadkové koše do auta, obaly na knihy, farmářské sáčky a pak věci, které šijeme ze zbytků látek třeba kapesníkovníky a podržkabely.
Šijete je přímo vy sama?
Všechno, co nabízíme umím ušít a většinu výrobků jsem i šila. Teď už šiji jen svačinové obaly a obědové tašky. Ostatní pokryje Péťa, můj jediný zaměstnanec, a pak švadlenka, která občas, když je potřeba pomůže.
On si to málokdo umí představit, ale podnikání, e-shop, administrace a ostatní práce spojené s podnikáním zaberou mnoho času a můj den má jen 24 hodin.
Zvládáte skloubit pracovní a rodinný život?
Musím to zvládat. Děti jsou odmala zvyklé, že moje práce nikdy nekončí a často se mnou třeba jezdily vybírat látky, balily na prodejní akce nebo chodily s balíčky na poštu. Pracuji hodně z domova. Všechno jde, když se chce 😊. Nejmladší dcera už teď jezdí třeba na Dyzajn market se mnou.
Inspirujte čtenáře, jaké kroky k udržitelnosti v rámci vašeho podnikání děláte a stojí za ti je zmínit a inspirovat tak ostatní.
Je toho více. Třeba recykluji papírové krabice na velkoobchodní nebo větší objednávky. Pro menší objednávky si šijeme obálky z recyklovaného papíru. V žádném případě nebalíme do plastu. Pokud to jde, tak balíčky nosíme na poštu pěšky nebo je vozím na kole.
Látky spotřebováváme téměř komplet a ze zbytků šijeme doplňkové produkty. Pár let zpátky se hodně prodávala brčkapsa, což je takové šité pouzdro na brčka nebo příbory. A jelikož najednou prodej hodně opadl a my měli nakoupeno hodně látek, tak jsme z nich začali šít kosmetická pouzdra. Látka totiž není vhodná na svačinové nebo chlebové obaly. Hledáme cesty, jak využít všechno, co máme.
Šijete znovu použitelné obaly, tak je na místě otázka k udržitelnosti. Vnímáte u sebe nějaký prostor pro zlepšení? Na co se chcete do budoucna zaměřit?
Vždy je co zlepšovat. Doma hodně třídíme odpad – klasicky papíry a plasty nebo bioodpad. Máme u domu samostatné popelnice. I při nákupech koukám, jak je výrobek balený a často nakupuji v bezobalových obchodech. Snažíme se šetřit vodou. Děti odmala ví, že když si myjí ruce nebo čistí zuby, vodu vypínají a pouští jen na opláchnutí.
Velké téma je nakupování jídla. Učím se nakupovat s rozmyslem a tak, abych nic nevyhazovala. Vyhýbám se výhodným akcím a velkým balením, když si nejsem jistá, zda danou potravinu stihneme spotřebovat.
Chystáte nějaké novinky nebo akce, na co se mnou vaši zákazníci a čtenáři těšit?
Teď před Vánocemi nabízíme tematické vzory svačinových i chlebových obalů a máme v plánu připravit pár výhodných sad vhodných jako dárek.
Co Vás inspiruje? Případně máte nějaký „vzor“, který vás zvlášť ovlivnil nebo inspiroval?
Během celého roku se snažíme kopírovat přirozený cyklus. Na jaře využíváme jarní nebo velikonoční vzory, v létě třeba ovocné nebo květinové. Na podzim bývá oblíbené téma Halloweenu a v zimě samozřejmě Vánoce.
A také se snažíme přicházet s limitovanými vzory měsíce, právě v souvislosti s postoupností roku.
Jaké reakce dostáváte od lidí? Existuje nějaký okamžik nebo komentář od někoho, který pro vás byl zvlášť odměňující nebo inspirativní?
Upřímně si vážíme každé zpětné vazby a moc nás těší, že z 99 % je pozitivní. Jsem na sociálních sítích, kde je komunikace se zákazníky jednodušší a často nám posílají fotky z cest, kam berou naše kapsy s sebou. Máme na to speciální album, které se jmenuje MagsBags na cestách.
I prodejní akce a trhy jsou skvělá příležitost slyšet zákazníka. Tak třeba vnikly i naše chlebové obaly. V počátcích našeho podnikání se zákazníci často ptali, jestli nemáme něco na uchování chleba. Tak jsem hledala informace, jak nejlépe uchovat chleba (třeba již zmiňovaný len na uchování chleba doporučuje i Svaz českých pekařů), poté jsem zkoušela střihy, a nakonec vznikly chlebousky a chlebapsy.
Mohou se s vámi čtenáři potkat, ať už fyzicky nebo online?
Samozřejmě, na většinu projedeních akcí jezdím sama. A všechny zprávy, ať už na e-shopu nebo na sociálních sítích se ke mně také dostanou 😊.
Chcete něco vzkázat čtenářům časopisu Sidonie?
Pokud máte nějaký sen nebo touhu, neváhejte a zkuste si jej splnit. Je velká pravda v citátu CH. Bukowski: „Svět patří těm, co se neposerou.“ A blíží Vánoce, tak si je nekazte zbytečným stresem a užijte si je v okruhu lidí, které máte rádi.
Děkujeme za krásný rozhovor.
Pozn. redaktorky:
Potřebné odkazy naleznete níže.
E-shop https://www.magsbags.cz/,
Instagram https://www.instagram.com/magsbagscz/