Román Podbrdské ženy: Když chybí mateřská láska, ovlivní to celé generace

Novinářka a copywriterka Jana Poncarová vydává svoji prvotinu. Román Podbrdské ženy bude na pultech knihkupectví 23. října. Kniha vypráví osudy tří generací žen, jejichž životy se odehrávají na pozadí událostí minulého století v podhůří Brd. Autorka knihu pokřtí v sobotu 3. listopadu v Plzni.

Když chybí mateřská láska, ovlivní to celé generace. Takové téma si pro svoji prvotinu, román Podbrdské ženy, vybrala debutující autorka Jana Poncarová. „Postava Emílie je inspirovaná osudem mé babičky, kterou jsem nikdy nepoznala. Příběh ve mně dlouho uzrával, sbírala jsem jeho střípky, zapisovala si poznámky,“ uvádí autorka.

Emílie zažívá bolesti války i nástup komunismu, ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Poranění děděná z generace na generaci přechází na její dceru Johanku, která se rozhodne vykročit z místa a osvobodit tak nejen sebe, ale i další ženy ve svém rodě.

Kniha začíná kapitolou, v níž nejmladší z Podbrdských žen cítí tíhu předkyň na svých ramenou: zažívaly ponížení, strach, zavržení a zoufalství. Johanka ale žije v jiném světě, je svobodná nemusí se nechat spoutat, má na výběr,“ dodává autorka.

Protože se román odehrává na venkově, velké slovo v něm má příroda. Když jde do tuhého, z lesů se vynořuje postava mytické brdské vlčice. Kniha je oproštěna od dobových ideálů a nastiňuje život na vesnici takový, jaký někdy byl – bezcitný a bezútěšný.

Podbrdské ženy bych nazval románovou freskou. Jsou rozsáhlým dílem, v jehož pozadí, pod zdánlivě všedními melodramaty, prosvítají další, temnější vrstvy a stíny. Kromě velkých dějin dvacátého století je to především zlověstný přízrak brdské vlčice, který vnucuje řadu otázek. Skutečně je žena od přírody slabá a měkká? Je vlčice spíše symbolem podřízenosti muži, nebo naopak jejím spojencem? Kdo je tu sentimentálnější? Ten, kdo si utírá slzy v páře nad hrncem, nebo ten, kdo se dojímá nad vlastním hospodářstvím? Kdo se o koho opírá?“ říká Martin Poch, básník a kmotr Podbrdských žen.

Román má už první čtenářské ohlasy. „Přemýšlím, jestli existuje člověk, ve kterém by příběh Podbrdských žen nevzbudil emoce. Skvělá pointa. Úvod byl strhující – po konci první kapitoly si nedokážu představit, že by někdo knihu odložil a neměl nutkání číst dál. Děkuju za silný čtenářský zážitek,“ říká bloggerka a autorka e-booků Martina Heš Hudečková.

Knihu vydalo nakladatelství Motto ve skupině Albatros Media. Křest románu proběhne 3. listopadu od 17.00 hodin v kavárně Café Regner v Plzni. Autorka připravuje také besedy s veřejností a autorská čtení. První z nich se uskuteční v Radnicích v kavárně La Boema v neděli 25. listopadu od 15.00 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.