Také se vám zdá, že poslední dobou na vás ze všech stran vyskakují hlášky spojené s RAW FOOD, jako je “raw food je cestou ke zdraví”, “zhubněte díky raw stravě”, “podlehněte raw food” a mnoho dalších lákadel propagujících tento nový způsob stravování? V čem se ale skrývá tajemství raw stravy? A je skutečně tak zdravá, jak se říká?
Proč raw food?
Podle definice raw stravy najdeme pod tímto označením vše živé. Co si ale pod tím představit? Tento způsob stravování bývá někdy také nazýván jako vitariánství, neboť ve všech spotřebovávaných surovinách musí být zachovány všechny důležité živiny. Všechny potraviny v rámci raw stravy musí být konzumovány v co možná nejpřirozenější podobě, a to z toho důvodu, aby se do našeho organismu dostalo maximální množství vitamínů, minerálních látek a enzymů.
Jaké má raw strava výhody?
Obrovskou výhodou raw stravy je, že se do těla dostanou potřebné živiny, které jsou mnohdy tepelnou úpravou pokrmu zničeny. Díky přísunu důležitých enzymů se upravuje naše trávení. A protože se zároveň díky kvalitnějšímu trávení i naše tělo zbavuje všeho nepotřebného, dochází ke zrychlení metabolismu. Nepostradatelnou výhodou raw stravy je i pročistění krve a orgánů. I z tohoto důvodu se syrová strava doporučuje při nejrůznějších druzích nemocí, neboť pomáhá obnovovat nové buňky a odplavovat staré. Ženy (a bezpochyby i někteří muži) uvítají příznivý vliv živé stravy na kvalitu vlasů a pleti. Nadšené budou rovněž ženy, které bojují s nadváhou. Syrová strava má totiž redukční účinky.
Pozor na možná rizika
Ačkoliv se vám na první pohled může zdát, že vitariánství je naprosto dokonalé, není všechno zlato, co se třpytí. Hlavní nevýhodou raw stravy je, že mnoho živin se uvolňuje až při tepelné úpravě. Příkladem může být mrkev, jejíž tepelná úprava nám umožňuje lépe vstřebat beta-karoten. Nevýhodou syrové stravy je rovněž nedostatek vitamínu B12 a D. Podobně je to i s minerálními látkami, jako je železo, zinek, selen, a v neposlední řadě i omega 3 mastné kyseliny. Tepelná úprava některých surovin může dokonce zničit látky, které by zabraňovaly vstřebávání některých minerálních látek.
Není vaření jako vaření
Vaření máme zakódováno jako něco, co se zkrátka má dělat. Ano, určitý způsob vaření je skutečně dobrý, neboť tak získáme jídlo, které je pro tělo mnohem lépe stravitelnější. Nicméně dnešní doba se pyšní i technikami vaření, které rozhodně nepatří mezi “zdravé”, jako je například smažení či pečení. Naopak vaření v páře či dušení patří mezi top zdravé způsoby přípravy jídel.
Jak se raw food připravuje?
Na rozdíl od klasického vaření, raw food se řídí striktními pravidly. Mezi to hlavní patří maximální teplota, při které se mohou jednotlivá jídla připravovat. Ta se pohybuje mezi 42 °C a 45 °C. Suroviny můžete zpracovávat nejrůznějšími způsoby, mezi nejčastější patří mixování, odšťavňování, sušení, klíčení či ohřívání. A co všechno můžete při raw stravování jíst? Pozitivní zprávou je, že živá strava nezačíná a nekončí jen u ovoce a zeleniny. Vítané jsou ořechy a dále naklíčená semínka, luštěniny či obilí. V případě, že vám nevadí konzumace syrového masa a ryb, dobře pro vás, neboť váš jídelníček může být ještě pestřejší. Tabu nejsou ani mléčné výrobky. Ovšem pouze ty, které jsou vyrobeny z nepasterizovaného (syrového) mléka.
Pokud si informace o raw stravě shrneme, zjistíme, že má, jako všechno, své výhody i nevýhody. A protože většinou nic, co je nějakým způsobem vyhraněné a extrémní, nebývá z dlouhodobého hlediska moc užitečné, může být raw food spíše zpestřením vašeho jídelníčku či zajímavý způsob detoxikace těla. V případě, že byste se však i tak chtěly řídit pravidly raw stravování, začněte pozvolna. Na každý nový životní styl si musí naše tělo navyknout postupně.
Autorkou článku je Kateřina Doul.
Moc ráda čtu váš časopis! Raw food jsem nezkoušela, ale souhlasím s autorkou, taky nejsem příznivcem velkých extrémů…
Děkujeme! Každý takový ohlas nás těší 🙂