Je jedno, jestli nosíte na krku křížek nebo čínskou minci pro štěstí. Křesťanství i východní medicína se shodují v tom, že po zimě je vhodné odlehčit jídelníček i myšlení. Jedni to nazývají půstem, jiní detoxikací. Ať už je vám bližší cokoli, začít můžete právě teď.
Půst začíná podle křesťanské tradice Popeleční středou (letos to bylo 10. února) a trvá 40 dní až do Velikonoc. Lidé se v tuto dobu nejčastěji dobrovolně zříkají masa, přesah by ale měl být mnohem hlubší. „V postní době má člověk pracovat na proměně a obnově svého života, aby mohl žít opět plně jako křesťan. Má v této době obnovit autentické vztahy, navázat znovu dialog s druhými, odpočinout si a vrátit se k tomu, co činí život křesťana křesťanským,“ píše Wikipedie.
40 dní veganem
Postit se znamenalo v minulosti stát se na čtyřicet dní v podstatě veganem. Věřící měli zapovězené maso, ryby, vejce i mléčné výrobky. Dosyta se mohli najíst pouze jednou denně. V současné době jsou nařízení mnohem méně striktní, obecně se počítá s bezmasými pátky, které jsou ale „možné nahradit jinou formou pokání“, což už je možná trochu alibistické. Na druhou stranu, člověk, který je opravdu věřící, nepotřebuje na postní období návod a půst je pro něj přirozené období, ve kterém, dle svého nejčistšího uvážení přemítá o svém vztahu k Bohu.
Čtěte také: Co jíst a pít po masopustu
Půst podle starověkých Číňanů
Když se z Jeruzaléma přeneseme do starověké Číny, můžeme v tomto období slyšet o tzv. „dojo“, překlenovací době, které trvá zhruba osmnáct dní mezi dvěma ročními obdobími. V tomto období (které se částečně shoduje i s křesťanským pojetím půstu a na přelomu zimy/jara je to doba od 27.1. – 13. 2.) vládne podle tradiční čínské medicíny dráha žaludku a sleziny.
Základními potravinami mají být luštěniny, tepelně upravená zelenina, obiloviny a sladké koření. Je důležité nepřetěžovat své tělo smaženým jídlem, kofeinem nebo cukrem. Pokud běžně konzumujeme sladkosti, bílou mouku, mléčné výrobky, smažené a fritované pokrmy nebo jídla z fast foodu, měli bychom si je v tomto období odpustit. Nebo alespoň omezit. Zapomenout bychom měli i na studené nápoje a studené pokrmy obecně.
Důležité je i to, abychom nemíchali příliš chutí dohromady, jedli střídmě, pestře, pravidelně a hlavně v klidu. Tento jídelníček by se měl dodržovat až do začátku astronomického jara, tedy do 21. března, je tedy téměř shodný s křesťanskou postní dobou.
Odlehčit žaludku i mysli
Ať už chcete „jen“ odlehčit jídelníček, nebo má pro vás postní období hlubší duchovní rozměr, užijte si nadcházející čas v radosti, klidu a harmonii sami se sebou.
Autorkou článku je Michaela Michalcová, foto: pixabay.com