Protančila jsem dovolenou: Řecké tance na ostrově Samos

Řecký ostrov Samos leží ve východní části Egejského moře, do Turecka je to coby kamenem dohodil. Všude hodně sluníčka, hudby, zpěvu, řeckých tanců… V tamním letovisku Kokkari v létě tančily i české turistky, vedla je zpěvačka řeckého původu Martha Elefteriadu, která kursy řeckých tanců před lety rozjela v Praze. Každý rok s ní mohou zájemkyně i zájemci, ať již se pražských kursů účastní, či nikoli, navštívit některý z řeckých ostrovů, a tam v rámci dovolenkování i tancovat.
A tak si už spolu v minulých letech zatančili na ostrovech Karpathos, Korfu, Lefkada, Zakynthos, Kos, Kefalonia a Lesbos. Nejinak tomu bylo letos na malebném ostrově Samos. Každé ráno, po snídani, než sluníčko začalo pořádně pálit, se ve stínu před hotelem sešla parta převážně žen, které Martha Elefteriadu spolu s lektorkou Jitkou Umancovou vedla. Tančilo se i na výletech. Na ostrůvku Ikaria si s nimi řecký tanec Ikariotiko, který odsud pochází, vystřihla i delegátka tamní cestovní kanceláře, a roztancovala přitom i svého kolegu.

??????????

Po dva poslední večery si zatančila česká skupina v místních tavernách v Kokkari. Nejprve pod stromy v taverně Marina a poslední večer pobytu se pak krásně vydařil v podniku Mythos, kde zpívali a hráli řečtí muzikanti na kytaru a typický řecký lidový nástroj buzuki. Spontánně si s nimi zazpívala i Martha Elefteriadu. K českým tanečnicím a tanečníkům řeckých tanců se přidávali i Řekyně a Řekové a společně vytvořili úžasnou atmosféru celého večera.

Nadšeně tančí začátečníci i pokročilí

A jak to na zájezdech probíhá? „Většinou se sejde smíšená skupina, tedy začátečníci řeckých tanců, i pokročilí. Učíme se ty nejzákladnější  tance a pak se můžeme vrhnout i na ty složitější,“ říká Martha Elefteriadu. „Většinu dne mají lidé vlastní program. Jen ráno po snídani, kolem desáté se sejdeme v nejbližší taverničce. Dáme stoly bokem, pustíme muziku a hodinu si potančíme. Jsou to tance z celého Řecka, přičemž místní lidé většinou znají pět šest celořeckých tanců a pak ty své, domácí. Kdyby někdo chtěl řecké tance spočítat, jsou jich stovky! Jako ostrovů… Pořád bude co se učit,“ dodává Martha.

Řecké tance každý čtvrtek v Belgické

A pražské kursy? Ty se konají každý čtvrtek od 18 hodin v Belgické ulici na pražských Vinohradech. Během deseti lekcí se účastníci kurzu naučí základní řecké tance (chassaposerviko, sirto, tzamiko, sirtaki aj.). Začíná se jednoduchými tanci, až po rytmicky náročnější se zajímavými krokovými variacemi a figurami. Kdo chce pokračovat, může potom v kursech pro pokročilé. „I teď v létě si můžou lidé zkusit třeba jednu lekci na zkoušku, přímo na Míráku. Vše najdete na webu řecké tance.cz.“

+DSCN4138

Rytmus v těle, nepočítat kroky a užít si to

To jsou pravidla, která uslyšíte od Marthy Elefteriadu na kurzech. „Řecké tance nejsou o preciznosti, ale o tom, oddat se rytmu, muzice, nepočítat kroky a hlavně užít si radost z tance a pospolitosti. A nejvíc k nám chodí hlavně ženy všeho věku, protože já říkám, že tady je to kraj netančících mužů (smích), což je škoda. Kdyby ti chlapi věděli, jak jsou sexy, když se oddají tanci, chodili by víc. Jo a pro ženy je zas výhoda, že nemusí čekat na ono středoevropské „Smím prosit“ a prostě se jen zařadí do kola a tančí. Kdo si nás chcete najít, zajděte si na web: www.recketance.cz, my se na vás budeme těšit“.

Zkusit si něco nového, to je v životě vždycky vzpruha. Tak proč ne zrovna řecké tance?

Autorkou článku je Andrea Cerqueirová, foto:  Eva Bartáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.