S prvními teplými dny se do zahradničení pouští i lidé ve městech. Balkony začínají zdobit jarní květiny, na terasách se znovu objevuje venkovní posezení. Aby byl estetický zážitek dokonalý, odborníci doporučují položit na terasu umělý trávník. Nejenže pozvedne vzhled venkovního prostoru a zvýší komfort pobytu na balkoně, ale současně se snadno udržuje.
Umělé trávníky nejsou jen záležitostí zahrad. Travní koberce se stále častěji objevují také na terasách nebo balkonech. V mnoha ohledech je takový povrch pohodlný a příjemný, pomáhá navodit relaxaci a potřebuje jen minimální péči. Zvlášť pokud umělý trávník věrně imituje skutečný travní porost, může pomoci navodit atmosféru zelené oázy uprostřed pulsujícího města.
Travní koberce odolají žáru i sněhu
Travní koberce představují speciální typ krytiny, která je předurčena k venkovnímu použití. Proto zvládnou jakékoli povětrnostní podmínky. „Umělým trávám nevadí vedro, mráz, voda, vlhkost, sníh nebo slunce. Jsou velmi odolné. Jediné, na co by si lidé měli dát pozor, jsou zamrzající louže. Terasy a balkony ale mívají rovný povrch, a tak tvorba ledu nehrozí,“ vysvětluje Marek Černý, odborník na umělé trávníky.
Syntetických trav je na trhu celá řada. Levnější typy nevypadají tolik realisticky, ale zase jsou cenově dostupné a snadno se čistí. K nim patří třeba travní koberce Sporting nebo Ascot. Druhou kategorií jsou travní koberce, které co nejvěrněji imitují skutečnou trávu, například Botanic, Lora nebo Daisy. Čím delší a hustší vlas koberce mají, tím komfortnější jsou při chůzi na boso a tím realističtěji vypadají. S kvalitou ale pochopitelně roste i cena.
Na terasu koberec s nízkým vlasem
Na terasách a balkonech se přitom podle Tomáše Linharta z internetové prodejny Mujkoberec.cz používají hlavně travní koberce s kratším vlasem, protože se lépe čistí. „Na balkonech a menších terasách může dojem kazit i jeden zatoulaný lístek. Proto doporučujeme zvolit spíše umělé trávníky s kratším vlasem, jež se lépe udržují,“ dodává.
Délka vlasu ale není to jediné, na co se při výběru balkonového koberce zaměřit. Důležité je i samotné provedení umělého trávníku. „Zvolit můžete buď trávu s nopy, nebo s perforovaným spodkem. Obě varianty nadzvedávají koberec nad povrchem, takže pod ním může odtékat voda, což je na terasách i balkonech žádoucí,“ vysvětluje Tomáš Linhart.
Koberec stačí seříznout a položit
Instalace umělého trávníku na balkon nebo terasu je snadná, v podstatě mnohem jednodušší než pokládka běžného koberce v interiéru. Travní koberce jsou dodávané v roli, a tak je stačí rozvinout, seříznout na požadovaný rozměr odlamovacím nožem a připevnit k povrchu oboustrannou lepicí páskou.
Sezónní údržba umělých koberců je pak velmi snadná. „Na menších plochách, jako jsou balkony nebo terasy, si vystačíte s běžným smetákem nebo vysavačem. Na větších plochách můžete použít například hadici s vodou nebo fén na listí,“ konstatuje Marek Černý.
Ceny travních koberců spadly
Výhodou letošních jarních nabídek travních koberců je nejen široký výběr různých typů a designů, ale také nízké ceny. „Ceny oproti loňsku spadly. K dispozici je spousta trav, které se dodávají nejen v běžné šíři dva a čtyři metry, ale také v šíři jeden, tři nebo pět metrů. To znamená, že zákazníci už nemusí zbytečně platit za odřezy,“ uzavírá Tomáš Linhart.