Dětský mozek má neskutečný potenciál, lidově řečeno je jako houba – nasává informace z okolí neuvěřitelnou rychlostí a efektivitou. Není tedy divu, že odborníci na vzdělávání doporučují začít s výukou cizích jazyků co nejdříve. Angličtina, jakožto globální jazyk, je tou nejlepší volbou, protože se jedná o řeč odborníků, politiků, médií i světa zábavy. Jaké další důvody zmiňují experti v souvislosti s předškolní výukou cizích jazyků?
Proč učit cizí jazyky od narození?
Výuka cizího jazyka v raném dětství není jen o ambicích rodičů, aby dítě umělo další jazyk. Jde především o rozvoj mozku a schopnost chápat svět z širší perspektivy, přičemž je důležité dbát na přirozené učení, které vychází z teorie, která funguje v bilingvních rodinách, kdy každý z rodičů mluví na dítě jiným jazykem. Stejně tak se mohou předškoláci učit anglicky zcela spontánně v domácím prostředí nebo v kurzech angličtiny pro předškoláky.
Rozvoj kognitivních schopností
Výuka cizího jazyka stimuluje mozek a zlepšuje dovednosti, jako je paměť, soustředění nebo schopnost řešit problémy. Děti, které se od mala učí novým dovednostem včetně cizích jazyků, často dosahují lepších výsledků i v jiných předmětech. Nadto děti do šesti let věku mají tzv. kritické období pro učení jazyků, kdy si snadno osvojí správnou výslovnost a intonaci. Později už je tento proces složitější.
Sebevědomí, flexibilita i tolerance
Dospělí se jen těžko přizpůsobují, zatímco malé děti si snadno zvykají na nové situace, brzké zvládnutí cizího jazyka jim dává pocit úspěchu a posiluje jejich sebevědomí, což je neocenitelné rovněž po dosažení plnoletosti. Investice do výuky angličtiny u dětí se bohatě vrátí. V dospělosti totiž získají náskok, který jim otevře dveře ke kariérním i osobním příležitostem, angličtina je globálním jazykem mezinárodního obchodu, vědy, technologií i univerzálním jazykem, který otevírá dveře do jiných kultur a posiluje tak toleranci mezi lidmi.