Žen, které na mateřské dovolené pracují alespoň na částečný úvazek, přibývá. Internet totiž přinesl jeden velký benefit – možnost práce z domova. Jde to ale dohromady? Co když zrovna telefonujete s klientem a do toho se novorozeně dožaduje pozornosti? Není práce na mateřské příliš egoistická? Lze to vůbec zvládnout? A na úkor čeho nebo koho?
Ženy, které odcházejí na mateřskou, to mají v ledasčem snazší než jejich matky. Jednorázové plenky se nevyváří, příkrmy je možné pořídit v každém supermarketu, existuje spousta vymožeností a pomůcek, které péči o dítě usnadní. Snad i proto stále více žen pokukuje po dalších aktivitách, než je „pouhé“ krmení, přebalování nebo hraní si s potomkem. Vstříc jim vychází množící se mateřská centra, ale i mnozí zaměstnavatelé. Třeba tím, že jim umožňují částečně pracovat z domova. Samostatnou kapitolu tvoří ženy-podnikatelky, které prostě nemohou ze dne na den ustřihnout svůj kontakt s firmou, již několik let před tím budovaly. Jiné ženy si naopak troufnou rozjet vlastní podnikání právě v průběhu mateřské.
Ženy v Evropě při práci u počítače pohupují děti na klíně, ženy jinde ve světě třeba takhle. Zdroj: pixabay.com
Jde to, když žena pracuje doma
Skloubit práci a péči o dítě lze. Ukazují na to příklady žen, kterým se to podařilo. Pochopitelně ale záleží na konkrétní (rodinné) situaci i typu práce. S obtížemi si lze například představit dělnici, která v jedné ruce pohupuje kojence a v druhé obsluhuje výrobní stroj. Je také pravděpodobné, že žena vykonávající povolání, které ji příliš nenaplňuje, do práce spěchat nebude.
Ačkoli pro to neexistují žádné statistiky, práci a mateřskou častěji spojují ženy, které mohou pracovat z domova. „Skloubení péče o dítě a práce možné je, ale jen za určitých okolností. Především není problémem skloubit dítě a práci z domova. Žena může bez potíží kupříkladu pracovat na počítači a přitom houpat na klíně miminko. Nebo může rozvážet nějaké zboží vlastním autem a s sebou vozit miminko,“ domnívá se Markéta Šichtařová, populární česká ekonomka, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o. a matka čtyř dětí.
Problém podle Markéty Šichtařové může nastat, pokud žena potřebuje být mimo domov. „Je-li svým vlastním pánem, tedy třeba podniká, ještě si to umím představit. Ale neumím si představit zaměstnavatele, který by do zaměstnání pustil do normálního pracovního kolektivu ženu s dítětem. Pak buď musí jít kariéra stranou, nebo žena musí rezignovat na konkrétní druh práce a musí se optimálně sebe-zaměstnat z domova. Možností práce z domova a jejích „dodávek“ přes internet je dnes už nesčetně,“ dodala.
Práci při mateřské je třeba dobře naplánovat. Měla by nás určitě bavit. Zdroj: pixabay.com
Měly plán, ale práci na mateřské opustily
Někdy ale do plánů jak skloubit mateřskou a práci, přijdou nečekané nároky dítěte nebo se prostě změní pohled ženy na celou situaci. „Když jsem nastupovala na mateřskou, měla jsem práci, kterou bylo možné pohodlně vykonávat z domova. Potřebovala jsem k ní jen telefon a počítač. Jenže se mi stávalo, že jsem projednávala po telefonu nějaké záležitosti s klientem a syn vedle v místnosti plakal. Proto jsem nakonec pracovat přestala,“ podělila se o svou zkušenost jedna z maminek.
Podobný příběh mi vyprávěla i další maminka, která se doma stará o roční holčičku. Přestože její zaměstnavatel velmi stál o to, aby s firmou spolupracovala a umožnil jí práci z domova, nezvládla to. K dcerce totiž musela vstávat třeba desetkrát za noc. Spala jen pár hodin denně a vědomí toho, že musí odbavit administrativu a soustředit se na práci, jí stresovalo. Proto pokusů o spojení práce a mateřské zanechala.
O návrat do práce se při rodičovské dovolené pokouší i ženy, kterým zaměstnavatel neumožňuje pracovat z domova. Na nějakou dobu se do zaměstnání vrátila i moje kamarádka Petra. „Pár měsíců jsem si to s první dcerou vyzkoušela a bylo fajn jít zase mezi lidi,“ přiznává dnes maminka dvou holčiček. „Na druhou stranu si nechci nechat ujít jejich dětství, první slabiky, lezení po kolenou, nechci, aby moje děti poprvé krmil lžičkou místo mě někdo jiný,“ dodává s tím, že vše je přece o vlastní spokojenosti a že přesto chápe maminky, kterým aktivita chybí a jež bez práce být nemohou.
Podnikat začala na mateřské
Některé ženy se nepokouší jen o skloubení práce a mateřské, ale rovnou se vrhnou do některého vlastního projektu. Jak ukazují různé průzkumy, ženy-podnikatelky přitahuje především svoboda a flexibilita, která by jim umožnila lépe skloubit práci a mateřství. Jinak řečeno – být pánem svého času může být v určité fázi života vítanou devizou.
K ženám, jež se do podnikání pustily na mateřské, patří Šárka Škodová, zakladatelka Klubu chytrého hraní Rubikon, která získala v minulém roce ocenění Živnostnice roku Plzeňského kraje. Poprvé jsem se s ní setkala na soutěži Rozjezdy 2013 určené pro začínající podnikatele. Na rukou houpala miminko. „Velkou výhodou je pro mě flexibilní pracovní doba. Když se mi nechce, nebo toho mám moc s dětmi, klidně i týden vůbec nepracuji. Nasbírám sílu a pak se do úkolů vrhnu po hlavě, s vervou a nadšením,“ říká dnes a dodává: „I se třemi malými dětmi v zádech musím říct, že mě práce opravdu baví. Být sám sobě šéfem je dle mého velkým pozitivem podnikání.“
Kreativita je pro řadu žen důležitá. Zdroj: pixabay.com
Práce na mateřské by měla bavit
Asi každá z nás, která má to štěstí a může se věnovat kreativní práci, zná ten naplňující pocit pojící se s přívalem energie. A o ten třeba nechceme přijít. „Cítím, že je pro mě důležité se nějakým tvořivým způsobem realizovat. Takže když uvažuju o práci a péči o děti, tak mám vždy na mysli práci, která nás baví, vzrušuje, ve které jsme kreativní, která má smysl pro lidi. Nemám na mysli práci, kterou nutně děláme pro peníze, a otravuje nás. Pokud to jen trošku jde, pak bych raději maximálně uskromnila rodinné potřeby, abych se mohla kreativním způsobem věnovat na plno dětem a tím naplňovat svou potřebu tvořivého přístupu k životu,“ míní Hanka Zemanová, autorka dnes už legendární Biokuchařky.
A pokračuje ve vyprávění svého příběhu. „Já jsem vlastně vždy při péči o děti pracovala, ale vzhledem k tomu, že pracuju na svých projektech a z domova, tak jsem nikdy moc od dětí nedocházela a pracovala spíše v době, kdy spinkaly a občas jsem si domů zvala někoho na pomoc s dětmi. Máme úžasné babičky a naučila jsem se, že o pomoc je třeba si umět říct. Že to, že není v mých silách zvládnout všechno, neznamená, že jsem horší žena. S tím jsem měla trochu problém. Ale časem jsem pochopila, že když dělám to, co mě baví a čím jsem užitečná lidem, tak se cítím lépe jako žena, maminka i partnerka. Přijala jsem, že jsem dostala dary, které chci předávat dál a tak podle toho si rozvrhuju svůj čas, tak abych měla čas na rodinu i na psaní a nutně pak nemohu stihnout i celou péči o domácnost.“
Když se Hance Zemanové narodila první dcera, které je nyní sedm let, měla podle svých slov stále tendenci kombinovat práci i mateřství, pracovala hodně, často do pozdních nočních hodin a měla pocit, že by se „jen“ na mateřské nudila. „To je ale životní styl, který bych už neopakovala ani ho nikomu nedoporučovala. Extrémně mě to vyčerpávalo. A tak ke druhému mateřství jsem přistupovala úplně jinak. Pracovala jsem minimálně, opravdu jen tak pro změnu a pro zachování duševního zdraví,“ přiznává a dodává: „Pro mě je moje práce skvělý relax, nabíjí mě tvůrčí silou a radostí, takže chvilky u psaní byly báječným zpestřením. Ale jinak jsem si užívala děti. Je to období z perspektivy celého života velmi krátké a dnes to cítím tak, že stojí za to si to užít, co nejvíce to jde. A dělat věci, na které jinak v běžném životě je méně času a naší velkou ženskou kreativitu zaměřit do nádherných let věnovaných našim malým dětem. Třeba zkoušet různé zajímavé recepty, sušit bylinky, vyrábět si domácí mýdla nebo vonné oleje, zkoušet různé tvořivé techniky, které baví děti i maminky, dělat si krásnou výzdobu, ctít cyklus roku a tradice, nastudovat si všechno, co k tomu patří a být ochránkyní a královnou Domova.“
Hanka Zemanová se svými dcerami. Foto: Archiv Hanky Zemanové
Při podnikání práci delegujte
Pro ženy, které touží po práci a mateřství zároveň, má Hanka Zemanová tuto radu: „Kromě jasné vize bych doporučila dobře rozvrhnout své síly. To se týká zejména maminek s malými dětmi. Když připravujeme projekt, který nás naplňuje, tak máme pocit, že zvládneme všechno. Jenže pak přijde doba, kdy se začneme pod tíhou všeho hroutit. Je důležité si reálně spočítat, kolik času můžete podnikání věnovat, pokud nechcete pracovat v noci (to by měla být výjimka a ne běžné pravidlo). Jednak to nabourává partnerský život a hlavně to vyčerpává zdroje ženy. Je důležité si definovat, čemu se chci věnovat, co mě baví, v čem jsem silná.“
Důležité je umět si říct i o pomoc a pro ostatní činnosti najít partnery, babičky, chůvy, paní do domácnosti. „Prostě nedá se jít do podnikání s tím, že zvládneme podnikat, vychovávat děti, budeme stále skvělé milenky a budeme udržovat teplo rodinného krbu a všude bude naklizeno. To je předem odsouzeno k tomu, že dříve nebo později se z toho zhroutíme, radost nám to nepřinese a trvale budeme žít pod tlakem. Jsme pak otrokem sebe sama, jako ženy máme tendenci se přepínat, a vše zvládat. Ale nejde to. Zejména při podnikání je nutné si říct, že část péče o děti a o domácnost je prostě nutné přesunout na někoho jiného a pokud tím trpíme, tak je lepší počkat, až děti budou chodit do školky nebo do školy,“ dodává.
Jen tak mimochodem, tenhle článek píšu v kanceláři. Někde v patře nade mnou sedí žena, která pracuje v jedné realitní společnosti. Občas se ze dveří její kanceláře ozve dětský smích malého chlapečka.
Pracujete na mateřské? Jaká je vaše zkušenost?
Díky za článek. Jsem čerstvou maminkou a už pár týdnů po porodu jsem začala ve volných chvílích pracovat. Je to vítané zpestřený. Držím palce všem ženám, které se snaží péči o dítě a práci skloubit. A děkuju za podnětné rady!