Podzim je krásný, pojďme si ho užít

Prázdniny jsou definitivně za námi. Školáci po prázdninách oprášili aktovky a zahájili nový rok. Ano, letos se s námi léto rozloučilo poněkud brzy, co naděláme. Zbyly nám jen hřejivé vzpomínky na bezstarostné letní dovolenkové dny. Ale nezoufejme a pojďmě vstříc podzimu, nemusí být přece jen depresivní a mlhavý!
Přivítejme podzim

Letošní podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim nastane 23. září (přesně ve 4 h a 29 minut, Slunce vstoupí do znamení Váh). Měli bychom přijmout tuto novou fázi roku vlídně a s úsměvem, protože je pro nás obdobím klidu. Tedy pro nás zahrádkáře až po sklizni plodů naší práce. Dobydeme brambory a červenou řepu, sklidíme poslední cukety a dýně, zryjeme políčka a necháme je nabírat sílu na příští rok. Zkontrolujeme štafle, žebříky, hrábě a košíky, neboť jabloňe a hrušně se téměř v každé zahrádce zklání tíhou k zemi. Poděkujeme za tyto dary a pomalu budeme ukládat naše zahrádky k zimnímu odpočinku.

Vyražme na výlet

Podzimní rovnodennost je časem hojnosti a plodnosti. Obilí na polích je již zklizeno a do popředí vstupuje vinobraní. Jistě jste si všimli, že nabízen je první burčák! Bílý nebo červený, oba jsou dobré, tak proč si nějaký podzimní večer nezpříjemnit sklenkou tohoto chuťově zajímavého a hlavně zdravého moku, který pozitivně ovlivňuje naše zažívání. Nebo ještě lépe, vyražte na výlet na jižní Moravu a vychutnejte si burčák a víno přímo ve sklípku! Osobně mohu doporučit návštěvu Velkých Bílovic, městečka v Jihomoravském kraji asi 10 km od Břeclavi (http://www.velkebilovice.cz). Městečko je obklopeno vinicemi, najdete zde přes 650 vinných sklípků a už tak příjemný pobyt si můžete zpestřit pěknou procházkou po nedalekém Lednicko-valtickém areálu, výletem do blízkého Mikulova, Dolních Věstonic nebo na Pavlovské vrchy!

Užívejme si plody podzimu

Komu se stýská po letním hodování, smutnit vůbec nemusí. Podzim je tu i se svým neskutečně rozmanitým menu. Ať už sklidíme v sadu, na zahrádce nebo nakoupíme na trhu, nudit se rozhodně nebudeme a pokud úrodu dobře uskladníme, můžeme se z podzimních zásob radovat až do jara. Vesele můžeme pokračovat v letním vaření marmelád a džemů. Právě dozrávají švestky a jeřabiny. Zavařit kromě červené řepy lze také dýně a cukety.

A zapomenout bychom neměli ani na houby, jejichž sezóna právě začala! Tak vezměme holínky, nožík a vyražme do lesa. Taková podzimní procházka lesem, houbové řízky nebo smaženice k večeři může být po náročném dni v práci zaslouženou odměnou. A sklenička sušených hub do bramboračky v zimě jako když se najde.

Otázkou možná bude co s jablky, kterých se urodilo opravdu hodně. Žádný strach, ve sklepě jablka vydrží spoustu měsíců, hodí se na kompoty, do buchet, koláčů i knedlíků. Můžeme je nakrájet na plátky a usušit na křížaly, miska křížal je rozhodně lepší než pytlík chipsů! Navíc jablka chutnají skvěle i tekutá, takže pokud už si opravdu nebudeme vědět rady, necháme jablka vylisovat na mošt (moštárnu najdeme téměř v každém městě i vetší vesici).

Vyzdobme si byt

Plody podzimu nemusí být pouze na talíři. Vpusťme podzim také do našich domovů. Dekorace si navíc můžeme vyrobit sami, vhodného materiálu je kolem nás spousta. Záhonům vévodí vřesy, listopadky neboli chryzantemy, jiřiny a pozdní druhy slunečnic. Jistě by z nich byla hezká kytička na kuchyňský stůl. Na loukách najdeme ještě krásně žlutý vratič a spoustu lučních trav, které se hodí na suchou vazbu.

Polní cesty jsou lemovány již pěkně červenými šípky, které můžeme použít v podzimním aranžmá, ale také usušit a uvařit si čaj. A všimli jste si, že právě dozrávají kaštany? Kaštany a žaludy mohou doladit mísu s jablky. Ti zručnější zvládnou z kaštanů, žaludů, šišek či bukvic nejen zvířátka pro děti ale třeba i věneček na dveře. Fantazii se meze nekladou. Pár kaštanů si schovejte i do kabelky nebo uložte pod polštář. Odpuzují negativní energii!

Vychutnejme si barvy a vůně podzimu

Pohled na podzimní krajinu je naprosto úchvatný. Stromy hrají všemi odstíny žluté, oranžové, hnědé a červené. Někdy se člověk až díví, co vše dokáže příroda vykouzlit. Počkejme, až spadnou ranní mlhy a vydejme se na procházku do parku nebo do lesa. Chladný ranní ostrý vduch za chviličku ohřejí paprsky slunce a my můžeme pozorovat třpytící se kapky rosy na pavučinách babího léta, barvící se listy stromů na pozadí modré oblohy. Ve vzduchu ucítíme vůni mechu, mokrého dřeva a hub smíchanou s kouřem komínů. Nepřipomíná vám to dětství? Vzít tak papírového draka a vyběhnout na kopec, udělat ohýnek, upéct pár brambor a jablek. A proč ne?

Pozvěte přátele

Klidné období podzimu je také časem setkávání. Dovolené, cesty a výlety jsou za námi. Život se vrátil do starých kolejí a my máme více času na své blízké a přátele. Vyhraďme si nějaký víkend a uspořádejme podzimní slavnost. Pozvěme rodinu a přátele a pusťme se s chutí do toho! Co se menu týče, volila bych velmi jednoduše menu ,,alá co dá sklep a spíž“: jako předkrm např. pečené plátky červené řepy s kozím sýrem, dýňovou polévku a zapečené brambory se zelím (případně s kouskem slaniny nebo uzeného pro ty, co maso rádi), jako hlavní chod a sladkou tečkou by mohl být třeba jablkový koláč nebo štrůdl. K pití můžeme podávat mošt nebo šípkový čaj.

Podzimní tabuli připravíme snadno, na stůl prostřeme hnědou, zelenou nebo oranžovou organzu, dozdobíme listy stromů, vřesem, kaštany, prostě vším co nás napadne a máme k dispozici. Nezapomeneme na svíčky, které můžeme vložit do předem vydlabaných dýní, pokud jich máme nazbyt. A pak už si budeme jen užívat poklidnou podzimní atmosféru společně se svými blízkými a přáteli!

Autorkou článku je Zuzana Jírová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *