Plzeňská autorka pokřtí nový román inspirovaný skutečnými osudy Eugenie Janečkové a hotelu Continental

Za účasti historiků a významných hostů pokřtí spisovatelka Jana Poncarová ve čtvrtek 21. listopadu v hotelu Continental svůj nový román „Eugenie. Příběh české hoteliérky“. Román je inspirovaný skutečnými událostmi. Kmotrou románu bude publicistka Tamara Salcmanová.

Hotel Continental v samotném srdci Plzně skrývá románový příběh z doby první republiky a druhé světové války. Eugenii jako většinu žen své doby čeká smluvený sňatek. S manželem, za něhož se provdá na přání otce, se stará o chod hotelu, kde rodina prožívá okupaci a válku. Schází se tady plzeňská smetánka, jedno dne zde přenocuje i Marlene Dietrichová.

Během okupace si přichází do hotelové kavárny vypít sklenku gestapo i odbojáři. Osudového dne v prosinci 1944 hotelem otřese výbuch. Bombardování Plzně připraví mladou hoteliérku o otce i o manžela. Osvobození americkou armádou v květnu 1945 přináší do života vdovy novou naději i lásku, která ji postaví před osudové rozhodnutí.

„V příběhu je všechno – láska, osudovost, touha po svobodě. Od začátku mě fascinoval. Poprvé jsem si ho vyslechla od Eugeniina syna George Janečka, s nímž jsem se náhodou setkala ve Spojených státech. Původně jsem zamýšlela jen kratší zpracování do reportáže, ale příběh mi nedal spát, otevíral se přede mnou, potkávala jsem pamětníky, objevovala útržky dobových materiálů v archivech a když do sebe vše zapadlo, pustila jsem se do psaní,“ říká autorka Jana Poncarová.

Román vychází 12. listopadu v nakladatelství Motto ve skupině Albatros Media, a to jen několik týdnů před 75letým výročím vybombardování hotelu. „V krytu tehdy zahynulo kolem osmdesáti lidí,“ dodává Markéta Matyášová, manažerka hotelu.

Křest románu a beseda s veřejností proběhnou 21. listopadu za účasti historiků Karla Fouda a Miroslava Eisenhammera. Účast přislíbil i plzeňský primátor Martin Baxa a další významní hosté. Veřejnost si bude moct také prohlédnout dobově zařízené hotelové pokoje.

Program

  • 14,30 – tisková konference pro novináře (hotelová restaurace)
  • 16,30 – komentované prohlídky dobově zařízených hotelových pokojů
  • 17,30 – křest knihy a beseda (hotelová restaurace)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.