Plicní chlamydie u dětí

Chlamydie máte i vy možná spojené s přenosnou pohlavní nemocí. Je třeba vědět, že existují různé druhy chlamydií, které vyvolávají nemoci dýchacích cest. Nebezpečné jsou hlavně pro děti a starší osoby, které mají oslabený imunitní systém. V tomto článku se dozvíte, jaké druhy chlamydií nemoci horních cest vyvolávají, jak se nemoci projevují a podíváme se také na jejich léčbu.

2 nebezpečné druhy

Chlamydie jsou malé organismy, které se nejčastěji přenáší kapénkami, a právě v tom je jejich největší nebezpečí. Setkat a nakazit se jimi můžete vlastně kdekoliv. Plicní nemoci vyvolávají dva druhy chlamydií. Je to chlamydia pneumoniae a chlamydiophila psittaci. První z nich se běžně přenáší z člověka na člověka. Pokud je lidské tělo zdravé, dokáže si s chlamydií poradit. Někdy se stane, že se chlamydie usadí v lidském těle, takový člověk se stává přenašečem a ani o tom nemusí vědět. Druhý typ chlamydiophila psittaci se vyskytuje u ptáků. Přenáší se z ptačího trusu nebo moči. Ohroženi jsou zejména ti, kdo doma chovají ptáky či lidé, kteří s nimi často přichází do styku jako např. veterináři. Pokud doma máte malé dítě, je lepší ptáky nechovat.

Co způsobí?

Plicní chlamydie vyvolají onemocnění dýchacích cest. V první fázi se hodně podobá běžnému nachlazení nebo chřipce. Mezi základní projevy patří chrapot, bolest v krku, zvýšená teplota, později se dostavuje únava. Pokud nejsou chlamydie odhaleny včas a není zahájena léčba, nemoc se rozvine v nebezpečný zápal plic. Problém je ten, že příznaky zápalu plic nemusí lékař hned rozpoznat. Nakažení typem psittaci může dokonce způsobit trvalé poškození ledvin či mozku.

Důkladná léčba

Je důležité, aby nákaza byla odhalena včas. Dětské tělo je slabší a potřebuje hodně sil, aby mohlo s nemocí bojovat. Pro děti jsou plicní chlamydie hodně vyčerpávající a v extrémních případech by proto mohlo dojít i k úmrtí. Léčba se provádí pomocí antibiotik, někdy je třeba použít silnější antibiotika. Důležitý je klidový režim, v obzvláště těžkých případech se doporučuje hospitalizace.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.