Osaďte balkon i parapet: Pěstování zeleniny a bylinek ve městě

Když si z města nemůžete odskočit na zahrádku na chalupu, k rodičům nebo přátelům, a přesto se ve vás probudí zahradnická duše, pořiďte si truhlíky, mísy, kbelíky a zasejte. Ve městě si můžete vypěstovat ředkvičky, salát, rajčata a celou kopu bylinek.

Loni jsem si vyzkoušela zahradničení ve městě. Protože pracovní dny trávíme většinou v bytě, nakoupila jsem různé květníky, které jde snadno zavěsit na zábradlí balkonu, přivezla jsem zem z kompostu ze zahrady a pustila se do sázení. Protože balkon nemáme orientovaný na jih, postavila jsem velké kbelíky s rajčaty na odkládací stůl v kuchyni. Na rostlinky oknem svítilo slunce, měly hodně světla a taky toho spoustu vypily. Plodily dlouho a dobře. Díky této zkušenosti vím, že pěstovat vlastní zeleninu můžete téměř všude. Jde jen o to, jaké jsou vaše priority a co vše chcete pro sklizeň udělat.

Čtěte také: Březen na zahrádce: Co zasít?

Než ve městě zasejete

  • Promyslete si, jaké rostliny budete pěstovat. Jakou zeleninu nebo bylinky máte rádi? Z čeho vaříte? Na čem si pochutnáte?
  • Zvažte možnosti svého balkonu a bytu. Balkon orientovaný na jih (jihovýchod nebo jihozápad), kam jde alespoň po část dne světlo, je vhodný pro pěstování celé řady zeleniny a bylinek. Velmi dobře vám ale poslouží i parapet.
  • Sežeňte si dostatek nádob různé velikost. Bylinky můžete zasít do běžných květníků nebo truhlíků. V truhlíku vám vyrostou i ředkvičky. Na pěstování rajčat budete potřebovat hlubší kbelíky (použít můžete třeba vymyté po Primalexu apod.) nebo pytle (ty ale nejsou moc praktické – hůře se s nimi manipuluje). Rozměrnější nádoby si připravte na pěstování salátu (širší) a mrkve (hlubší).
  • Substrát seženete v každém zahradnictví. Koupíte ho i v hobby marketech. Nebo požádejte někoho, kdo má zahradu a kompost – ušetříte.
  • Důležitý je i nákup semínek – vybírejte si spíše menší obchůdky (většinou jsou levnější). Objednat si je můžete i na internetu.

presazeni

Jakou zeleninu pěstovat na balkoně

Záleží především na prostoru, který vám poskytne balkon i nádoby. Ředkvičky stačí zasít do truhlíků. Sazenice rajčat, která si můžete vypěstovat (nejlépe už v únoru je třeba je zasít), bude třeba přesadit do velkých nádob. Saláty můžete pěstovat v miskách. Stejně tak můžete zasít i oblíbenou rukolu nebo polníček, které jsou velmi nenáročné. Mrkev nebo petržel bude potřebovat hlubší vrstvu země – ideálně kolem 60 – 80 cm.

Zejména rajčata vyžadují dostatek světla a slunce. Konec konců, žádné rostlině se bez slunečního svitu nebude dařit. Květináče a nádoby rozestavte tak, aby si rostlinky nestínily. Nezapomeňte je pravidelně zalévat.

TIP: Velmi zajímavou alternativou, která šetří místo, je tzv. vertikální pěstování bylinek a zeleniny. Pořídit si na to můžete různá udělátka a vymoženosti, které zároveň krásně vypadají.

1444738_58938958

Bylinky, kterým svědčí parapet

Jestliže pěstování zeleniny ve městě je do jisté míry limitované, u bylinek máte možnosti neomezené. Bylinkám stačí mnohem méně prostoru – tedy běžné květníky nebo truhlíky. Velmi pěkně vypadají květníky překypujícími bylinkami, které umístíte na zábradlí balkonu.

Co vše můžete pěstovat za bylinky? Pažitka, oregano, rozmarýn, tymián, bazalka, majoránka, kadeřábek, petržel, koriandr, řeřicha. Například bazalka a řeřicha jsou velmi nenáročné bylinky. Stačí je zasít, zalít a postavit na světlo a teplo. Za pár dnů se začnou klubat malé rostlinky a růst doslova před očima.

Vypěstovat oregano, pažitku nebo tymián je už náročnější a na sklizeň byste čekali trochu déle. Proto neváhejte pořídit si pro začátek už vzrostlejší bylinku. Doporučuju ale raději zakoupit v prověřeném zahradnictví. Většina bylinek si lebedí na slunci a v teple. Pozor, zejména bylinky pocházející z jižních koutů Evropy (například tymián nebo rozmarýn) jsou náchylnější na příliš vydatnou zálivku. S vodou proto opatrněji.

A nestyďte se! Podělte se s námi o vaše zkušenosti s pěstováním bylinek a zeleniny ve městě!

Autorkou článku je Jana Poncarová. Foto: Freeimages.com.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.