Olga Scheinpflugová

Začínáme seriál časopisu Sidonie o významných ženách nejen české, ale i světové historie. Dnes je to spisovatelka a herečka Olga Scheinpflugová.

Olga se narodila v rodině spisovatele Karla Scheinpfluga a to 3. prosince 1902. Dětství měla těžké a složité, protože poměrně záhy přišla o milovanou maminku. Jejími sourozenci byli Karel a Božena Scheinpflugovi. Rodina se díky této ztrátě upnula nejvíce na tatínka, který byl spisovatelem a novinářem. Byl redaktorem Národních listů a Lidových novin. Stal se tak i kolegou mladého Karla Čapka.

Olga odjakživa snila o tvůrčí práci. Ať už to bylo především její milované herectví, ale i po tatínkovi k psaní. Od roku 1918 studovala u herecké legendy M. Hübnerové. Již v roce 1920 byla angažovaná do Švandova divadla. V letech 1922-1928 byla členkou Městského divadla na Královských Vinohradech. Od ledna 1929 působila v Národním divadle.

Ve filmu se poprvé objevila ve ztraceném němém filmu Karla Čapka – Zlatý klíček. S Karlem Čapkem se poprvé seznámila pravděpodobně v roce 1920, ale možná i o trochu dříve v redakci svého tatínka, kde Karel Čapek také pracoval.

Karel Čapek byl pro Olgu něčím, jak je dnes moderní říkat, mentorem. Vztah s Karlem Čapkem byl ale složitý. Čapek byl nemocný (potíže se zády) a Olga měla více nápadníků (především J. Masaryka). Láska na první pohled to tedy nebyla. Za Karla Čapka se provdala až 26. srpna 1935 a spolu zůstali v domě bratří Čapků až do smrti Karla Čapka (25. prosince 1938). Pro zájemce doporučuji její knihu Český román, který psala v těžké válečné době a tedy za německé okupace v Protektorátu. Její Český román je životním dílem a popisuje její strasti a proplouvání životem. Je to tedy taková trošku upravená autobiografie.

Napsala několik básnických sbírek a především významné divadelní hry. Populární byla hlavně Madla z cihelny a Okénko. Prosadila se v divadle, ale u filmu to bylo již slabší. Nepřála ji doba. Nejdříve Protektorát, kterému výsměšně a trefně říkala Protentokrát a pak ještě komunismus. Zahrála si pak jen pár let před smrtí, kdy se doba trošku uvolnila. Především v seriálu Eliška a její rod. Tento seriál z roku 1966 vřele doporučuji. Je to herecký a komediální výkon nejen její, ale třeba i Sováka, Kemra, Janžurové a dalších.

Zemřela v pohnutém roce 1968 a to za záhadných okolností 13. dubna. Údajně měla nějaké informace a svědectví k smrti přítele Jana Masaryka, která chtěla sdělit. Trápila jí srdeční choroba. Na druhou stranu byla ušetřena srpnové okupace, kterou by zcela jistě těžce nesla. Na obrázku je její podepsaná fotografie pravděpodobně z roku 1938 (je k tomu přiložen i soustrastný dopis k úmrtí Karla Čapka).


NahodtoR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.