„Kam nechodí slunce, tam chodí lékař,“ praví staré přísloví, jenž má na mysli nemoci těla a jejich projevy. Celé generace lékařů se soustředily pouze na léčbu somatických projevů tělesné schránky. Velmi málo se pak veřejně hovoří o nemocech duše, které dokáží nadělat stejně velké, ne-li horší problémy a jsou prokazatelně zaznamenávané od starověku.
Jedním z velkých strašáků, kteří se ale umí tvářit velmi nenápadně a skrytě, jsou úzkostné poruchy. Že jste o nich ještě neslyšeli? Generalizovaná úzkostná porucha je způsobena velkou zátěží, soustavným stresem a hektickým způsobem života. Pacienti, kteří si často své problémy nechtějí připustit, uvádějí, že dlouhodobě trpěli pocity, že všechno dělají špatně, nevěřili si, báli se věcí, které jim připadali naprosto iracionální. Tím ale problematika úzkosti nekončí.
Jak poznat úzkost?
Stavy úzkosti se totiž velmi nepříjemně projevují i fyzicky. Nejprve jsou to nejrůznější virózy, nachlazení nebo střevní infekce. Posléze se ale neléčená psychóza může vyhrotit natolik, že pacient začne kolabovat, buší mu srdce, začíná se dusit, má pocit na zvracení nebo na omdlení. V obavě o svůj život často volá SOS 155 a až po připojení na přístroje na emergenci se zjišťuje, že k těmto stavům nejsou žádné fyziologické důvody.
Dalším varovným znakem je skutečnost, že stavy úzkosti bývají natolik nesnesitelné, že jsou lidé trpící touto poruchou ochotni hledat úlevu za každou cenu. Jsou ohroženi závislostí na alkoholu a dalších návykových látkách, které však symptomy poruchy v dlouhodobém časovém horizontu dramaticky zhoršují.
Problémy nebagatelizujte
Jediným seriózním a medicínsky zaručeným způsobem, jak situaci dostat pod kontrolu a cítit se líp, je kognitivně behaviorální psychoterapie, dechová terapie a v těžkých případech i psychofarmakologie. Objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci, dozvíte se více o konkrétních možnostech pomoci, která bude plně uzpůsobena vašemu individuálnímu stavu.