Návrhářka Jana Minaříková: O módě, stylu a nakupování

O módě se stále víc diskutuje. České ženy bývají často pod palbou kritiky kvůli svému neumělému stylu oblékání. Návrhářka Jana Minaříková to ale zase tak černě nevidí.Trendy berte jako inspiraci, nepodléhejte jim,“ říká například ve skvělém rozhovoru pro náš magazín.

Co pro vás znamená móda, oblečení, styl?

Především „diskuzi beze slov“ o kráse, praktičnosti a životním postoji. Oblečením o sobě říkáte spoustu věcí ještě předtím, než promluvíte.

Česká móda podléhá často kritice. Jak ji vidíte? Proměnila se za poslední dobu? Co se zlepšilo?

Českou módu obdivuji. Lidé se o módu příliš nezajímají, trh s módou v tuzemsku téměř neexistuje. Přesto je spousta lidí, kteří napřeli ohromné nadšení a energii do toho, aby se situace změnila. V Čechách i na Moravě vzniká spousta úžasných a zajímavých modelů i módních projektů. Často vznikají v hodně skromných podmínkách a přitom konkurují značkám s mnohem větším zázemím a rozpočtem. Česká móda je výborná, ale ví o ní jen málo lidí. Změnit tohle vnímání je běh na dlouhou trať.

Jakých největších módních prohřešků se české ženy dopouštějí?

Nerada hážu všechny do jednoho pytle. Když se dívám po ulicích, nevím, kdo přesně je ona „česká žena“. Móda je velmi osobní a individuální záležitost. Co doporučuji každému: trendy berte jako inspiraci, nepodléhejte jim. Vybírejte si oblečení tak, abyste se v něm cítila dobře, krásně a příjemně. Netlačte na pilu: nesnažte se být dokonalá. Buďte svá. Pokud je žena příjemně naladěná a cítí se příjemně je také krásná.

Jana_Minarikova_ss15_Zensky_princip_lookbook_02_hires

Kde hledáte inspiraci pro své modely? A čím se podle vás vyznačují, v čem jsou jiné?

Momentálně se inspiruji konkrétními ženami. Jejich preferencemi, zvyky, potřebami V aktuálních kolekcích nehledám kompromis mezi designem a praktičností. Obojí musí být špičkové, takže hledám tvar, který oboje splňuje dokonale.

Jaká bude móda na jaře a v létě 2015?

Myslím, že letošní rok bude uvolněný a hravý. Na jaro mám připravené modely s korálky, s asymetrickými střihy, i kostým se tříčtvrtečními kalhotami nebo zavinovací šaty. Ale pro každou z nás bude letošní móda taková, jakou bude chtít.

Máte závěrem tipy pro ženy, které se chtějí dobře oblékat, ale vydělávají jen průměrně? 🙂

Nakupujte s rozumem. Nemá smysl kupovat levné nekvalitní věci, které nevydrží, a které jsou dokonce někdy ušité z jiných materiálů, než je uvedené. Raději si na pár kvalitních kousků si našetřete. U nezávislých českých návrhářů často můžete získat zajímavé modely z výborných materiálů za cenu jen o málo vyšší než u velkých řetězců. Můžete také projít pár second handů, ve kterých se dají najít zajímavé kousky.

Svůj šatník budujte rozumně. Nemá smysl koupit model, který je sice krásný, ale nemáte ho s čím kombinovat. A nezapomínejte na doplňky.

JanaMinarikova

O Janě Minaříkové

Jana Minaříková založila svou značku v roce 2009 po absolutoriu návrhářství na TU Liberec a půlroční stáži na Mimar Sinan Fine Arts University v Istanbulu. Její atmosférické, pečlivě zpracované prêt-à-porter modely, oblečení na míru i zakázková tvorba vytváří intimní svět nadčasového osobního luxusu. Je to móda určená ženám, které si jsou vědomé samy sebe, vědí, co chtějí, a oblékají se pro svůj dobrý pocit. Janiny zákaznice oceňují, že oděv respektuje a zdůrazňuje jejich osobnost. Janinou vizí je vytvářet módu v nejlepším smyslu nositelnou, modely, které si jejich majitelky oblíbí a do svého šatníku je zařadí na dlouhou dobu. Všechny modely si můžete koupit v butiku www.JanaMinarikova.cz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.