Na vlastní kůži: Baletkou ve čtyřiceti

Také jste jako malá holčička toužila po tom obléknout širokou sukýnku, růžové piškoty a tančit na špičkách jako nějaká éterická víla? Jenže tyhle sny už odvál čas a vy si na to vzpomenete jen s nostalgií? Neztrácejte naději, s baletem totiž můžete začít kdykoliv. Že něvěříte? Zkusila jsem to na vlastní kůži!

Balet má příznivý vliv na celé lidské tělo. Posiluje svalový aparát, který nebývá při běžném cvičení namáhán. Zlepšuje správné držení těla, což je důležité například při bolestech zad, rovnováhu i cit pro rytmus. Limitem není ani věk, ani váha či jiné tělesné nedostatky, protože na rozdíl od „skutečného“ baletu, s kterým tanečnice začínají od útlého dětství, jde v tomto případě především o zábavu a radost z pohybu.

Balet, to je cvičení s grácií

Nemyslete si, že se u baletu nezapotíte. Neustálá koordinace pohybů, držení těla ve správné poloze a k tomu provádění různých kroků, dá pořádně zabrat. I tak jde ale pořád o cvičení s jistou elegancí. Rozhodně nebudete funět jako na hodinách aerobiku. Naopak, když budete vycházet z učebny, budete si připadat jako dáma. Navíc se naučíte i trochu z jazyka baletu, francouzštiny. Všechny kroky totiž mají své francouzské názvy.

Co vás na baletu čeká?

Při příchodu na hodinu se nejprve začíná rozcvičkou, protáhnete si především nohy a pak už se lektor pustí do nácviku jednotlivých kroků. Cvičí se u tyče, které se držíte a posléze se nacvičuje i jednoduchá choreografie. V první fázi jde především o práci nohou. V hodinách pro dospělé není vyžadováno nosit baletní špičky, někde se cvičí dokonce jen v ponožkách. Jde především o to, co je vám pohodlné. To se týká i oblečení. Do trikotu vás nikdo nutit nebude, bohatě postačí volnější tričko a třeba legíny.

ballet-542170

Na vlastní kůži primabalerínou

Pro mě osobně bylo velmi těžké naučit se dívat na sebe sama v obřím zrcadle, které zabíralo celou stěnu. Představy o tom, jak ladně při tanci vypadám, vzaly rychle za své. Ze začátku jsem se musela smát, když jsem viděla své první pokusy. Postupem času si ale člověk zvykne. Naštěstí, protože s mým tanečním uměním to nebylo slavné ani po několika hodinách kurzu a veřejně přiznávám, že jsem často byla tou, která nacvičování choreografie kazila. Ale nikdo se nezlobil, protože tady jde čistě jen o zábavu a rozptýlení z šedi všedních dní!

Kurzy baletu pro dospělé najdete téměř v každém městě, stačí si vyhledat nějaké větší taneční studio, ty většinou mají balet ve svém programu. Balet najdete například v:

Autorkou článku je Markéta Veselá, foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.