Tohle ryze ženské téma ať pánové, prosím, laskavě nejlépe „přeskočí“. Ale myslím, že zvlášť v období letních veder může mnohým ženám, jak se říká, třeba jen alespoň částečně vytrhnout trn z paty… Nad mokrýmim plavkami a těsnými kraťasy mávneme určitě rukou přece někdy všechny!
Možná máte to štěstí a projevy téhle běžné ženské infekce se vás netýkají nebo jen výjimečně… Ne ale všem ženám je přáno. Ať tedy tak nebo tak, když se nevítaná nepříjemnost dostaví, potřebujeme se jí všechny zbavit rychle, co nejdříve – a nejlépe pak, pokud možno, přírodní cestou. Protože se nám samozřejmě vůbec nechce řešit problém běžnou rutinou – léky ani mastmi z lékárny.
Příčiny mykózy
Jak se vlastně stane, že se kvasinky (někdy jen lehce, náznakem, a jindy třeba i víc a hodně)žačnou v nás rozpínat a posléze o sobě dají náležitě vědět? Odborníci nejčastěji uvádějí, že za mykózu může paradoxně přehnaná, ńebo taky nedostatatečná, intimní hygiena. Můžete si tedy vybrat, která z variant se vás týká. (I tady, jak je vidět, platí, že nejlepší bude osvědčená „zlatá střední cesta“ …! ) Dále pak se jako důvod uvádí příliš těsný oděv (kalhoty, šortky, spodní prádlo) a neprodyšné – umělé – materiály. Doporučení zní: zaměřte se na materiály přírodní, zejména na bavlnu. Svoji roli sehrává často strava – negativní pak přílišná konzumace cukru; kvasinky si v takovém prostředí údajně přímo libují! Doporučuje se naopak dostatečná konzumace zakysaných mléčných výrobků. Uvedené potíže se často (nejčastěji) přihodí v čase letních veder a ve stresu (kdo se mu dnes vyhne, že?!). A někdy naopak nic z toho nemusí hrát vůbec žádnou roli – a za problémem je třeba hledat potenciálního možného „přenašeče“ potíží – svého sexuálního partnera.
Alternativní léčba mykózy
Co udělat jako první – a nejlépe i „všeřešící“ pomoc? Našla jsem několik rad, jejichž kombinací jistě nic nezkazíte – naopak, můžete znovuzískat, a to: zbavíte se nepříjemných příznaků obtěžujícího ženského problému a odstaníte i jeho původce. Můžete tedy mít to štěstí a pomocí přírodních prostředků, bez návštěvy ordinace, dosáhnout kýženého výsledku. (To se paradoxně ne vždy postupem používaným v klasické medicíně podaří.) Na alternativě je úžasné, a je to často i velmi reálné, že lze s její pomocí překvapivě snadno i rychle odstranit příčinu, aby se nadále neprojevovala svými následky…
Od řepíku k česneku
Pořadí (nebo jednotlivost), kterou ke své samoléčbě zvolíte, je na vás, samozřejmě. Osobně jsem začala heřmánkem (odvarem), který jsem použila k omývání. Stejným způsobem (a možná i lépe) poslouží řepík nebo šalvěj. V případě, že se váš problém týká jen vnějšího podráždění, zapůsobí následně hojivě nejlépe mast z měsíčku nebo z řepíku. (Nejlepší je pochopitelně doma vyrobená, ale dobře poslouží i taková, kterou koupíte.)
V případě, že pociťujete problém už výrazněji, doporučuje se použít k omývání ocet. Jakýkoliv – lepší ovšem než klasický lihový jistě bude některý z přírodních, a to jablečný, vinný nebo i balzamikový. Jako osvědčená alternativa se pak uvádí použití bílého jogutu (nebo i jiných mléčných zakysaných výrobků) k potírání postižených míst.
Další doporučovanou alternativou k vyzkoušení (pojmete-li ovšem k ní patřičnou důvěru!), je česnek. Jeho dezinfekční i hojivé účinky znaly dobře už naše babičky a prababičky. V případě uvedených potíží se doporučuje rozkrojit stroužek na čtvrtiny a pomocí sterilní gázy vytvořit „česnekový tampón“ . Česnek přiložit, pro co největší účinnost – to samozřejmě zvažte!, řeznou plochou na gázu, vytvořit tampón přiměřené velikosti, a ponechat dostatečně dlouhý konec gázy pro bezpečné a snadné znovuodstranění . Takto vytvořený tampón se doporučuje zavést na noc. Alternativou k tampónu z česneku může být namočení malého smotku z gázy v některém z už zmíněných kysaných mléčných výrobků a též nechat stejně působit přes noc.
Zvolte jen to, čemu důvěřujete
Volba z alternativních možností léčby, jejich kombinace i četnost použití je jen a jen na vás – to podle toho, k čemu máte důvěru, čemu jste ochotny věřit, co se odhodláte vyzkoušet. To je důležité! Potíže by měly zvolna odeznívat. Alespoň malou úlevu byste měly pocítit už do druhého dne.
Vyzkoušejte – uvidíte. Konec konců – k lékaři si v případě nezbytnosti můžete dojít vždycky.
Milé ženy, přeji vám příjemné parné letní dny – a pokud možno bez nezvaných nevítaných a obtěžujících návštěvníků, a to jakýchkoliv – a všeho „druhu“ …!
P.S. Abych nezapomněla! Zvažte, nepřeléčit –li pro jistotu, podobně jako v případě užívání lékařem doporučených chemických přípravků, takto „alternativně“ spolu s vámi i svého partnera…?!
Autorkou článku je Jarmila Jiráková