Taková lhostejná, trochu xenofobní paní s bulvárem a slevovým letákem

Část české společnosti se v poslední době proměnila v obstarožní xenofobní a lhostejnou paní. Sedí v křesle zavřená ve své pohodlně zařízené vilce. Teplíčko a klídeček. Plná lednička ze slevového letáku. Nekonečné seriály na obrazovce, které nestačí stěna. Co se děje za tou stěnou, je tak trochu fuk.

Jen aby to děsivé monstrum (takové přece je, ačkoli ho nikdo zatím neviděl) nechtělo vlézt třeba oknem. To by bylo po klídečku. A po lhostejné paní by se možná cosi chtělo. Cosi, co by jí mohlo okrást o teplíčko, pohodičku a nekonečný seriál.

Ta paní bydlí možná u nás na vesnici. Možná u vás ve městě. Možná jela i tím autobusem linkou číslo 193 Vídeňskou ulicí v Praze, když ten lump tloukl těhotnou ženu. Možná si dokonce pohoršěné řekla „to je ale lump.“ A odvrátila oči stranou. Aby jí neunikl billboard inzerující padesátiprocentní slevu na kuřecí maso. Hned potom se zase začetla do bulvárního plátku, který kdosi před ní zapomněl na sedadle. Takových paní a pánů jelo v tom autobuse několik.

Mlčeli.

Čeho se báli? Pohlavku od rozzuřeného chlapíka? Báli se o svoje pohodlí? Nechtěli se zaplést do konfliktu?

Máme doma děti, ženy, muže, vnučky a vnuky. Šlo jim hlavou. A taky musíme do práce, na nákup, na kávu s kamarádkou. Co by si pomysleli?

Lenost a lhostejnost zošklivuje tváře. Jenže čím víc se do nich díváme, tím víc nám přijdou – normální. Paní a pán, ti slušně oblečení lidé, se dobře maskují. Tváří se zdánlivě běžně. Vedle fašistů na náměstí se onehdy ocitli trochu náhodou. Ale vlastně s nimi sympatizují. Uprchlíky? Fuj. Ty tady rozhodně nechceme. Jsme slušné maloměstské město. Maloměstské! Víte, co to znamená? Chceme tady klid a pořádek.

Spořádaný pořádek.

Konformní komfort.

Ovšem nebude tak špatně. Ten incident v autobuse totiž vzbudil pohoršení.

Víte, co to znamená, když se pohorší stará dáma?

Jakmile usedne zase ve své vilce, otevře si laciný časopis, usrkne kávu a zakousne se do likérové špičky, zapomene. Za chvíli se možná zase pohorší. Tentokrát nad osudem celebrity. A povzdechne „chudák, má rakovinu, ani peníze mu nepomůžou,“ a bude si říkat, jak hezky a teplo v té vilce dneska je, ani nohy jí dnes nebolí, a protože dovnitř nefouká, může před vším zavřít oči.

Autorkou článku je Jana Poncarová, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.