Móda podle Coco Chanel nebo Marlene Dietrich

Ačkoliv je móda velice proměnlivá, v každém období můžeme pozorovat znaky, které se už někdy někde objevily. Móda je oblastí, kterou neovlivňují jen trendy ale i společenské dění. Pro každé období je typické zcela něco jiného, podle čeho můžeme danou etapu definovat. Za počátek moderní módy jsou považována zejména dvacátá léta minulého století. Pojďte společně s námi zapátrat, proč tomu tak je…

Móda dvacátých let byla poznamenaná první světovou válkou, kdy ženy musely chtě nechtě nastoupit do práce, čímž získaly i určitou soběstačnost a samostatnost, které se samozřejmě už nechtěly vzdát. Tato změna postavení ženy ve společnosti se odrazila i v jejich oblékání. Základním znakem této doby je uvolněnost a pohodlnost, které se promítají i do módy.

Coco Chanel: “Oblékejte se tak, jako by to bylo naposled.”

A pokud hovoříme o dvacátých letech minulého století, nejde nezmínit ikonu módního světa i společenského života – Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chanel. Tato dívka z chudé rodiny dobyla svým přístupem a umem svět a stala se nejvlivnější módní návrhářkou 20. století. Tato žena přinesla převrat na módní scéně. Je autorkou nesmrtelných a dodnes populárních šatů “malé černé”. Dokázaly byste si představit vaši šatní skříň, kde by nebyly minimálně dvoje až troje “malé černé”? Já tedy ne. Vždyť je to taková klasika!

Malé černé nejsou jediným přínosem Coco Chanel. Tato talentovaná návrhářka rovněž stojí za zjednodušením jednotlivých dílů oblečení, jako bylo například odstranění spodničky či korzetů.

Bundesarchiv_Bild_102-14627,_Marlene_Dietrich

Vše se zkracuje

Dvacátá léta jsou charakteristická i novými střihy. IN by se v této době cítily především dívky a ženy s chlapeckou postavou, neboť se do popředí dostává rovný střih. Co se týče střihu, dochází i ke zkracování délky. Populární jsou zejména šaty s délkou do půl lýtek a ke kolenům. V neposlední řadě mizí rukávy, které jsou nahrazovány jednoduchými ramínky.

„Žena, kterou mohou zbožňovat dokonce i ženy“ aneb jak vznikly kalhoty

Šaty ovšem nebyly to jediné, co se v té době nosilo. Díky americko-německé herečce, Marlene Dietrich, se do popředí dostávají i dnes tolik populární kalhoty. Kalhotový kostým s nízkým sedem a širokými nohavicemi, ve kterém se objevila v americkém módním magazínu, byl najednou snem každé ženy.

Opálená pleť, klobouky i šortky jsou IN

Typickým znakem dvacátých let se stal klobouk zvonovitého tvaru, takzvaný “cloche hat”, za jehož vznikem pravděpodobně stojí francouzská kloboučnice, Caroline Reboux.

Na své si přišly i sportovní typy žen, neboť se nově objevuje sportovní oblečení. Ženy tak konečně oblékají krátké šortky i tílka. Pokud ale čekáte, že průlom nastal i v barevných kombinacích, tak vás asi zklamu. Barvy stále zůstávají konzervativní. Mezi oblíbené patří odstíny hnědé, béžové a šedé.

Dvacátá léta jsou někdy taktéž označována za “báječná” či “zlatá”. Mezi další ikony tehdejší doby patřila například americká černošská tanečnice Josephine Baker, která se zapřičinila o to, že se trendem stala opálená pleť a ženy se nebály zkusit i krátké chlapecké účesy.

Návrat do dvacátých let

Módní událostí současné doby, která se vrací právě do dvacátých let, byla premiéra filmu Velký Gatsby, kde hlavní roli ztvárnila Carey Mulligan a Leonardo DiCaprio. Ve filmu tak nechybí prvky charakteristické pro dané období. Dobové kostýmy má na svědomí značka Prada a návrhářka Miuccia Prada. Mezi šperky nesmí samozřejmě chybět kousky od Tiffanyho. Nutnou dávku extravagance dodávají všemu flitry, korálky, peříčka či krajky.

No řekněte, nechtěla by se některá z vás na chvíli vrátit do této zlaté doby?

FOTOGRAFIE – Zdroj: en.wikipedia.org

Autorkou článku je Kateřina Doul

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.