„Nemůžu si pomoci, mám hlad.“ Možná to někdo má podobně jako já a až bude číst mé řádky, tak se mnou bude souznět. Nejen, že má neustálý hlad miminko, ale i já jako kojící máma.
Kojení stojí energii
Když jsem si dohledala informace o tom, jakou energii musí vynaložit ženské tělo při kojení, tak jsem se nestačila divit.
Doporučení ohledně jídla jsou, že je dobré přidat v prvních 6 měsících kojení oproti době před těhotenstvím 500 kcal/den. To odpovídá zhruba jedné až dvěma porcím jídla navíc (nebo jedné 100g tabulce čokolády 🙂). Další měsíce potom záleží na intenzitě kojení.
Větší porce
Já sama jsem si všimla, že nejím porce navíc, ale o trochu jsem si zvýšila jednotlivé porce. V součtu to tu porci navíc asi dělá. Mimo to se mi zvýšil i pitný režim. Což je také potřeba. Obzvlášť v teplých dnech.
Hlad je hlad
Zařekla jsem se, že nechci jíst v noci, a tak jsem přirozeně začala jíst víc přes den. V noci mi vyhovuje, že má tělo odpočinek v podobě částečného půstu.
Zároveň se snažím mít pestrou stravu, jíst hodně zeleniny a ovoce, a hlavně nejíst nesmysly.
Nesmysly k jídlu
Nejhorší je, když máte hlad a prostě musíte něco sníst. Často začnete plácat jídlo, které není vhodné a ani moc zdravé. Pro takové případy mám vždy připravené nouzové řešení ve formě mléčných kysaných výrobků jako je kefír (aktuálně ten bez příchuti), tvaroh nebo třeba zakysanou smetanu. Dobrou volbou je také ovoce.
Návrat do formy až později
Poslední věc, kterou jsem sama sobě slíbila byla otázka návratu do formy. Dokud kojím a dítě zatím není připravené přejít na 100 % na jinou stravu a mléko vyžaduje, tak váhu a postavu řešit nebudu. Sice je mi líto, že v létě nebudu tolik nosit letní šaty i z hlediska praktičnosti při kojení, ale myslím, že příležitostí budu mít v budoucnu ještě mnoho. Možná se můj přístup nebude zamlouvat každému, ale chtěla jsem se o něj podělit.
Tak co, jaké máte zkušenosti s kojením a návratem do formy během mateřství vy? A pokud moje slova čte nějaký muž, tak jak k těmto věcem přistupuje on?
Úvodní obrázek: Pixabay.com