„Milý deníčku“ – mému miminku je 9 měsíců

Hned po tom, co jsem s vámi sdílela, že už je mé maličké 8 měsíců a že se toho zas tak moc neděje, tak se začalo skokově dít spousta věcí.

Vše je období a vše přijde, kdy má

Dlouho se u nás nic moc pohybově nedělo, a pak toho bylo najednou hrozně moc. Malá se začala za svým cílem plazit. Má svůj styl, který za několik dní zdokonalila. Říkáme tomu styl „sekání kosou“. Myslím, že je to výstižné. Víte, jak se seká kosou? A teď si to představte bez kosy a na břiše.

Říká se, že plazení může být slepou uličkou ve vývoji a také, že děti se většinou začínají plazit v okamžiku, kdy se intelektuálně vyvíjejí rychleji než jejich fyzično. S obojím souhlasím, ale zakažte vašemu dítku se plazit, když to samo začne dělat.

U nás vývoj pokračuje dále. Akorát, jak už jsme si zvykli a je to tak u všeho, si naše malá nechává na všechno dostatek času. Což je správně, ono totiž není kam spěchat. Chodit bude celý život, že…

Pohyb a objevování

S pohybem samozřejmě souvisí i nové objevování. Všechno je zajímavé, jen na hračky. Člověk musí tedy přemýšlet, co dítěti dovolit a co ne. Zde je významný milník k tomu, začít dítěti občas něco zakazovat. Jako třeba kočičí misky nebo ještě hůř kočičí záchod.

Slabikování

Během jednoho měsíce přešla ze slabikování „babababa“ na „mamamama“. Zatím to neznačí žádné slovo, ale prostě zkoušení toho, co pusinka dovede. Občas se povede vyslovit i „mam“. Což se většinou pojí s jídlem, tedy „ham“. Pejsek, kočička nebo třeba máma a táta je teď „mamama“.

Bojkot jídla

Také jsme si během tohoto měsíce prožili bojkot jídla. Prakticky byly dny, kdy malá dostávala jen mléko. Nabízeli jsme jídlo, jak se dalo, ale vždy snědla jednu nebo dvě lžičky, a to bylo vše. V podstatě vše, co jí chutnalo, tak odmítala. Všechny příručky jsou na toto krátké. I když jsem měla v plánu přidávat postupně denní chody, tak v tomto případě jsem jídlo a svačinky nabízela v průběhu celého dne. To se někdo má, když má dítko, které papá jak mašina.

Co ale musím říct, malá nám umí krásně při jídle říct „nenene“. Kýve hlavou ze strany na stranu. Znamená to buď, že má plnou pusu anebo že už opravdu nechce. Vůbec nevím, jak jsem jí tento kousek naučila, možná neustálým nabízením jídla.

První teplé dny

Letošní jaro přišlo opravdu brzy, a tak jsme si mohli užít už několik teplých dní. Chodit v dubnu venku jen v tričku a být zpocený jako v létě, to je bláznivé. Malá si to užívala, a tak jsme měli i první zamazané tepláky a mikiny od plazení venku.

Na tuhle dobu jsem se moc těšila, že budeme moci být více venku. Hodně k tomu pomohlo i to přejití na sedačkový kočár. Sice v něm netráví moc času, ale rozhodně více než jen 30 minut na spaní. Ukazujeme jí stromy, květiny, zvířátka a všechno, co je venku k vidění. Je to velká zábava.

Pusinkování

Už asi dva měsíce s námi trénuje pusinkování. Zase, má svůj styl. Otevře pusu, chytne nás a hýbe hlavou ze strany na stranu. Poslední dobou k tomu přidává zvuky. Zase moc nerozumím tomu, jak se tohle naučila. Nejraději to dělí se mnou, protože táta má vousy a píchá.

Tento měsíc jsme se tedy moc nenudili, opravdu se stále něco dělo, a hlavně jsme všichni měli mnohem lepší náladu z toho, jak začíná být konečně dobré počasí.

Úvodní foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.