Naše dítě je hodně sociální a kontaktní. A kroužky jsou tak skvělý způsob, jak trávit společný čas.
Co dělat, když máte dítě, které potřebuje vaši pozornost?
Každé dítě je jiné, a každé vyžaduje jinou míru vaší pozornosti. Mnoho dětí si vystačí samo, jiné zase potřebují neustálou interakci.
Naše dítko má rádo jakoukoli formu interakce. Někdy je to opravdu náročné. Když celý den stále něco mluvíme a děláme.
Vysvobození v podobě kroužků
S nadsázkou mohu říci, že v momentě, kdy máme organizovaný program v podobě kroužků, tak mohu alespoň trochu relaxovat. Nemusím totiž vymýšlet, co máme dělat, ale jen se nechám vést a užívám si společný čas „hraní“.
Hudební program pro děti od 4 do 18 měsíců
Navštěvujeme hudebně pohybový kroužek pro děti od malých miminek. Musím říci, že to je jediný kroužek, který jsem nalezla pro tak malá miminka a už od samého začátku jsem byla nadšená. Začali jsme sem chodit už na 4 měsících věku. Po několika hodinách miminko začalo reagovat, když slyšelo známé písně, které na kroužku zpíváme. Program je upravován za chodu podle toho, jak se miminka vyvíjí a v jaké vývojové fázi zrovna jsou. Pro ty úplně malé byli více vhodné pomalé písně a pro ty starší pak už i rychlejší a z pomalého hudebního kroužku se pomalu stal i trochu hudebně pohybový.
Znakování v angličtině BabySigns aneb angličtina pro batolata
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.
Je pravda, že než jsem se rozhodla na tento kroužek docházet, tak jsem vše hodně promýšlela. Nicméně s naší malou znakuji už od útlého věku (Článek o znakování s miminky nebo Jak jsme znakovali v 1 roce života), a tak mi přišlo dobré tento um zužitkovat a rovnou se seznámit s angličtinou. Musím říct, že tady jsem se setkala s dost negativními komentáři ze všech stran. Proč navštěvovat angličtinu už ve 13 měsících věku….? Nedala jsem se a začali jsme kroužek navštěvovat. Musím říct, že je neuvěřitelné, jak ti malí prcci rozumí angličtině, i když ji neznají. Je to pro ně prostě přirozenější. Navíc díky znakům je to pro ně i jednodušší.
Do kroužku jsem šla s cílem seznámit malou s tím, že taky existuje jiný jazyk. Už teď ale vím, že si odnese mnohem více. Na kroužku si společně hrajeme a na tom si ukazujeme jednotlivé znaky. Celou dobu mluvíme anglicky. Dalo by se říci, že je to takové hraní v angličtině. Vůbec za tím nehledejte klasickou školu.
Plavání
Plavání je v posledních letech oblíbenou aktivitou mnoha maminek. Je to dovednost, kterou prostě moje dítko mít musí. Děti obecně mají rády vodu, takže to jsme také museli zkusit. Je to i dobrá aktivita pro maminky, protože si tam můžeme povídat o našich trápeních a sdílet životy s dětmi. V herničce po plavání se pak děti mohou socializovat a hrát si.
Stejně jako na ostatních kroužcích si procházíme různými fázemi a na samotném začátku jsem vlastně ani nevěděla, zda nastoupíme. Protože jsme zhruba mezi 3-6 měsících věku zažívali proplakané koupaní.
Také po prázdninové pauze byl pomalejší a náročnější návrat. Trvalo pár lekcí, než jsme se dostali na úroveň jako před létem.
Cvičení pro rodiče s dětmi
Původně jsem si myslela, že je to cvičení spíše pro rodiče, ale ono je to spíš naopak. Nazvala bych to tedy cvičení pro dítě s rodičem. To je jen detail. Jedná se o klasický pohybový kroužek, kde s dětmi cvičíme, protahujeme se, děláme prvky jógy a na konci máme kreativní okénko (malujeme, lepíme,… – tady dost často tvoří maminky :D). Každá hodina je přizpůsobena dětem. Někdy se jen cvičí a někdy je potřeba zvolit více rozpohybovaných aktivit. Lektorka vše dělá na míru za chodu.
Co mě na cvičení zaujalo jsou akrobatické prvky, kdy se s dětmi učíme „salta“. To lze totiž využít v jakémkoli prostředí (např. čekání na vlak). Navíc to utužuje důvěru mezí dítětem a rodičem.
Je mi jasné, že navštěvování kroužků není levná záležitost a také hodně závisí na nabídce ve vašem okolí. Nicméně jakékoli aktivity, které jsou řízené někým jiným mě baví, protože si mohu vychutnávat společný čas jako máma a dcera a někdy i tatínek. Mohu na chvilku vypnout tu část hlavy, která neustále musí vymýšlet, co dál.
Jaké kroužky navštěvujete u vás?
Úvodní foto: pixabay.com