Michal Hardyn: Příliš dlouho neváhejte a pusťte se do projektu

(ROZHOVOR) Na českém internetu spustil celou řadu úspěšných projektů, jako je například PlnaPenezenka.cz nebo TopSleva.cz.  Jaké tipy má Michal Hardyn pro ženy, které pokukují po vlastním online byznyse?

Stále více žen pokukuje po online podnikání. Máte pro ně nějaké tipy, jak začít?

Prostě začít. J Zamyslet se nad tím, co umím a v čem můžu pomoci ostatním. Naslouchat lidem kolem sebe, co a jak aktuálně řeší a jak jim můžu pomoci a nechat si za to zaplatit. Příliš dlouho neváhat a do něčeho se pustit. V začátcích vždy volit rychlé a levné postupy, nebát se jít cestou pokus/omyl. Vždy sledovat výsledky a podle toho upravovat plány a směřování podnikání. Je normální, že občas přijde nějaká slepá ulička, hlavní je ji rozpoznat včas a upravit plán.

Co musí splňovat podle vás internetový projekt, aby uspěl?

To je dobrý dotaz. Doporučuji se vždy zaměřit na minimálně tyto dvě věci. Na trh, na který s projektem cílím. Je dost velký, aby projekt uživil? Je na něm dostatek lidí a budou lidi ochotni platit? A na konkurenci. Je na trhu prostor prosadit se? V čem se budu lišit proti konkurenci (pokud konkurence již existuje)?

Jakou podporu dnes začínající projekty mohou získat?

V počátcích je nejlepší financovat projekt z úspor nebo peněz od rodiny a známých (v businessu se tomu říká friends&family financování). Najít kolem sebe lidi, které přesvědčíte svým nápadem a nadšením. Je to nejjistější cesta získání peněz, protože banka většinou příliš ochotně nepůjčuje novým projektům nebo firmám. Friends&family financování má řadu dalších výhod, je to pro vás i cenná zpětná vazba od lidí, kteří vás znají a rozumí vám.

Jaké jsou podle vás nejdůležitější zásady online podnikání a marketingu?

Za prvé, soustředit se na zákazníka a jeho potřeby. Dobře se zákazníkem komunikovat a mít jeho zájmy vždy na prvním místě. Za druhé, dopředu myslet na to, jak zákazníky oslovím. Velká část online podnikání se odehrává ve vyhledávačích, je potřeba se zamyslet, jak se prosadit ve vyhledávačích – ať už v přirozených výsledcích nebo v reklamách. Pokud nemám potřebné znalosti, tak buď si tématiku nastudovat nebo si najít někoho, kdo vám pomůže. Bez zákazníků nejsou tržby.

Sám se angažujete v řadě projektů. Co vás na práci nejvíc baví?

Celkově mě baví internet a internetové projekty. Je to úžasně dynamické prostředí, relativně rychle můžete mít hotový projekt a získat první tržby. Díky dynamice internetového prostředí můžete projekt rychle vylepšovat a vzdalovat se tím konkurenci. A potom je tu i rovina inovací – každou chvílí se objevují novinky na internetu, postupně se mění chování uživatelů. Na internetu je řada výzev. Aktuálně jsou například velmi zajímavé mobily, které se už nyní podílejí zásadně na používání internetu a lidi tráví s mobily stále více času.

Jaká je vaše vize do dalších let? Na čem novém pracujete?

Hodně energie věnuji novému projektu www.vimvic.cz, který se zaměřuje na online vzdělávání. To patří mezi mimořádně rostoucí obory. Máme ambici přinést na český internet velké množství mimořádně kvalitních online kurzů v různých oborech – od programování, grafiky, přes marketing a podnikání, až po témata jako osobní rozvoj, zdravá výživa nebo například jazykové kurzy. Propojujeme kvalitní lektory s lidmi, kteří chtějí získat novou dovednost a zlepšit svou pozici v práci, získat lepší práci, rozjet podnikání nebo udělat něco pro sebe.

Jak nejraději relaxujete?

Jsem velký fanoušek cestování. Baví mě rozšiřovat si obzory tím, že objevuji nová místa, zvyky, lidi jídla a vše to, co k cestování patří. Kromě cestování mám spoustu těch každodenních aktivit, u kterých si vždy výborně odpočinu – rozhodně mezi ně patří knížka a běhání.

Mrkněte na

www.hardyn.cz  nebo na https://twitter.com/michalhardyn


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.