Mateřství – jak se snažím šetřit peníze

Každá maminka se snaží ušetřit nějaké peníze, zvlášť pokud je s dítkem doma a má omezený příjem. Zajímá vás, jaký je můj přístup šetření? Čtěte dál.

Zvýhodněná městská doprava

Víte, jaké jsou ceny MHD u vás? Určitě si to zjistěte. Na mnoha místech mají jízdné maminky zcela zdarma.

Pokud bydlíte ve městě, kde je jízdné zdarma, tak stojí za to ho využívat. Ušetříte tím spoustu peněz, naučíte vaše dítě jezdit veřejnou dopravou a trochu sociálního kontaktu.

Vaření doma

Už od samého začátku příkrmů jsem vždy podávala domácí stravu, která mi přišla lepší z pohledu zvykání si a také jsem věděla, co do celého jídla přišlo. Kupovaným příkrmům jsem se snažila vyhnout a využívala je pouze na dovolené a podobných akcích. Nicméně kupované maso zeleninové příkrmy nebyly u malé oblíbené a upřímně, dost z nich nechutnalo ani mě. A to sním opravdu všechno.

Zkusili jste někdy po uvaření jídla spočítat cenu jedné porce? Určitě to zkuste, možná budete překvapeni. Jídlo vyjde o dost levněji. Dětské příkrmy jsou v tomto porovnání opravdu drahé.

Včasné vysazování na nočník

Ano, včasným vysazováním na nočník se dá ušetřit i několik plínek za den. Je na každé mamince, kdy s dítětem začne nočník používat. Je spousta metod, jak na to a je správná právě ta, která vyhovuje dané mamince.

Můžete si s dítětem vytvořit různé rutiny, např. společně ranní vykonávání potřeby, vysazování po spánku, po jídle, po plavání apod. Spotřeba plínek se nám ze 7-8 plínek za den zmenšila na 3-5 plínek. Při ceně 4 Kč za plínu ušetřím cca 16 Kč denně, za měsíc to potom dělá skoro celých 500 Kč.

Pokud by vás zajímalo více o tom, kolik stálo 1 rok staré miminko, tak se podívejte na náš minlý článek: Kolik už stálo 1 rok staré miminko

Pozn. Ze zkušeností v mém okolí tato metoda může být náročná a je potřeba velké trpělivosti, a to není pro každého. Obecně si ale myslím, že včasně vysazení není na závadu a myslím si, že je to skvělý způsob k seznámení se s vykonáváním potřeby a jejím osvojováním. Na samotné odhození plínky musí dítko dozrát.

Věci z druhé ruky

Oblečení pořizuji převážně z druhé ruky. Naleznete spoustu kousků, které jsou jako nové, často ani nenošené. Hračky jsou další kategorie, kterých jsou plné bazary. Kromě použitých hraček najdete i hračky, které jiné děti nezaujaly, a tak je maminky posílají téměř nové dál. Vzhledem k tomu, že je toho tolik, tak jsou ceny dost často symbolické.

Běžné věci

A když už jsme u toho hraní, tak nejjednodušší způsob, jak si s dítětem hrát jsou opravdu běžné věci. Ty, které i mě ze začátku připadaly zvláštní. Děti to však milují. Trhejte kytky a dávejte je do vázy. Choďte se koukat na pole, kde jezdí traktor a komentujte, co dělá a že ho máte v té knížce doma. Nebo prostě jen sbírejte plody země a přírody a vymyslete z toho nějakou aktivitu. Těch věcí je mraky, základem je zapomenout na hračky. Mnoho dětí baví i činnosti domácnosti, jako je vysávání, mytí nádobí atd.

Dneska jste se možná nedozvěděli nic nového, možná jste se inspirovali. Určitě stojí za to se zamyslet, že kromě toho, že šetříte peníze, tak všemi tipy výše se chováte udržitelněji a šetříte naši planetu. Jaké tipy pro maminky máte vy?

Úvodní foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.