Nízký tlak? Vítejte v klubu. Tohle pomáhá nám

O vysokém tlaku se mluví jako o tichém zabijáku. Jeho protipól, nízký tlak, za nemoc považován není. Život s ním ale není jednoduchý. Tady je pár tipů, co pomáhá nám. V redakci se nás totiž sešlo hned několik s nízkým tlakem.




Nedávno jsem se uchýlila k jedné nejmenované příručce domácího lékaře a hledala jsem v ní nějakou radu na svůj problém s malátností a motáním hlavy způsobené právě nízkým krevním tlakem. Měla jsem ale pocit, že se mi knížka svým prohlášením, že nízký tlak je považován za zdravý a že při dnešním způsobu života je spíše nepravděpodobný, drze vysmívá. Mimochodem, nic jiného se v ní o nízkém krevním tlaku nepsalo, zatímco tomu vysokému bylo věnováno hned několik dlouhých odstavců.

Co na nízký tlak lékařské knihy?

Lékařská metodika, považuje za normální krevní tlak 120/80 (krevní tlak se měří v milimetrech rtuťového sloupce čili torrech, ne v pascalech ani atmosférách, barech či podobných běžněji používaných jednotkách, ale to spíše jen tak na okraj). O nízkém krevním tlaku se pak mluví v případě, že horní číslo (systolický tlak) klesne pod 100, některé příručky mluví až o poklesu pod 90. Každopádně pokud se váš tlak pohybuje v hodnotách nepřekračujících zmíněné magické dvojčíslí 120/80, s nějakými obtížemi vyvolanými právě nízkým krevním tlakem jste se pravděpodobně někdy setkali.

měření tlaku

Příčiny jsou různé, někdy za tím může vězet nemoc jako například snížená funkce štítné žlázy, někdy srdeční vada (týká se to třeba vzácného genetického onemocnění zbytnělého srdce), a někdy je to prostě jen vrozený sklon.

Co se k tématu nízkého tlaku většinou dočtete, je konstatování, že je v podstatě zdravý a rozhodně není nebezpečný. Jen nepříjemný. Co si pod tím ale představit?

Nepříjemnosti s nízkým tlakem 

Častým a běžným projevem je pocit závratě, hučení v uších a motání hlavy, které mně překvapí třeba, když příliš prudce vstanu z postele nebo se ohnu, abych zvedla konev nebo hromadu knih a příliš rychle se zase narovnám. Při takovémto prudkém neuváženém pohybu nebo při delším stání se mi pak před očima začnou objevovat černé tečky, cítím se slabá a malátná, ve stádiu přímo předcházejícím omdlení mi na těle začnou vyskakovat krůpěje studeného potu.

Při následném omdlení a pádu jsem si zatím, kromě naraženého lokte, nic nezpůsobila, sestra mé kamarádky si takhle přivodila otřes mozku a tři stehy na hlavě. Nic příjemného to ale není, ani v případě, že máte to štěstí a nic se vám nestane. Snad nikdy nezapomenu na to, jak jsem před lety v době svých školních gymnaziálních let omdlela uprostřed vyučování, a když jsem se probrala na dlažkách na chodbě, stála nade mnou profesorka biologie s modelem stehenní kosti v ruce a vyzvídala, jestli se mi něco nestalo. V první chvíli jsem si vážně myslela, že mně praštila tou kostí po hlavě. Ne vždy je to ale taková legrace.

I celkové pocity malátnosti a únavy může mít nízký tlak na svědomí. Kamarádka, pohybující se ve zdravotnictví, se mi svěřila, že téměř vždycky, když jí bývá v práci špatně, cítí se unavená a bolí jí hlava, je na vinně právě hodně nízký krevní tlak. Další problém, se kterým se třeba já potýkám hlavně v zimě, jsou studené prsty, jak na nohou a na rukou, či pocity chladu přicházející právě z končetin.

To že nízký tlak není nebezpečný tedy opravdu není tak úplně pravda. U velmi těžkých případů může dokonce dojít k poškození orgánů, které vyžadují dostatečné zásobování krví jako je například mozek nebo ledviny, lidem s hodně nízkým tlakem tak hrozí třeba mozková mrtvice a je u nich nutné tlak zvýšit medikamenty.

Přiberte tak 10 kilo, a bude to v pohodě

Nízký tlak se týká spíše těch z nás, kteří jsou hubení a vysocí. Lékař asi každému nepředepisuje recept v mnohém podobný tomu, jaký dostal vypravěč v legendárních Klapkových Třech mužích ve člunu od svého kamaráda doktora a doslova vám nedoporučí cpát se sladkým a masem dle libosti (ne, opravdu nejsem vegetariánka ani nedržím nízkokalorické diety, navzdory tomu, že mně z toho moje praktická lékařka, jinak osoba se zlatým srdcem, zjevně podezřívá).

čokoláda

Jak nízký tlak zvládat?

Zkrátka a dobře, na každé světlé stránce je nějaká tmavá skvrna. Nízký tlak má své výhody, neznamená to, že byste na sebe neměli dávat pozor a ignorovat problémy, které se můžou objevit. Mně se jako rychlá pomoc při prvních příznacích kolapsu osvědčila tabletka hroznového cukru či čokoláda. Říká se také, že tlak zvyšuje káva, což ovšem tak úplně pravda není. Tlak dokáže zvýšit spíše krátkodobě při delším užívání ho spíše snižuje. Potravin a bylinek, které tlak snižují je více. Mezi ty známé patří česnek a zelený čaj. Mezi ty méně známé patří třeba šalvěj nebo skořice. A ano přiznám se, jsou dny, kdy si prostě musím dát panáka něčeho ostřejšího, jinak bych pověstné černé tečky před očima při každém ohnutí.

Pokud máte možnost, doporučuje se také lehnout si a něčím si podložit nohy, aby vám krev natekla do mozku. Ne vždy to jde (třeba při cestování autobusem), každopádně se ale vyplatí snížit polohu hlavy třeba tak, že si opřete ruce o kolena a hlavu skloníte. Co pomáhá ostatním redaktorkám Sidonie?

  • Taťána: Vždycky jsem měla spíše nízký tlak, hlavně v těhotenství to bylo kolikrát na omdlení. Pomáhá mi napít se vody, pomalu po doušcích, nebo také něco sladkého sníst, třeba sušenku nebo čtvereček kvalitní, hořké, vysokoprocentní čokolády. Samozřejmě dělám pomalé pohyby, vyvaruji se prudkému vstávání, dýchám a čichám vonné esence z bylin nebo aroma olejíčky.
  • Jana: Pomáhá mi dýchat. A čerstvý vzduch. Nejen na nízký tlak. Co mi nízký tlak zaručeně zvedne, je měření tlaku. Prostě špatné snáším bílé pláště 🙂

Autorkou článku je Eliška Gregorová. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.