Máte kvasinky? Zbavte se pálení i bez antibiotik

Některé ženy se sluní v mokrých plavkách, tráví celé hodiny v těsných šortkách a dopřávají si letmé známosti, aniž by pocítily typické pálení a svědění v podbřišku. Většina z nás má ale koupání a další prázdninové radosti spojené s infekcemi. Jak se kvasinkám vyhnout a trvale se jich zbavit bez antibiotik?




Riziko gynekologických potíží číhá v létě na ženy téměř na každém kroku. „Kvasinkovou infekci může podnítit pobyt v mokrých plavkách, protože při koupání na veřejných koupalištích nebo v rybnících se infekce může snadno dostat do pochvy. Kvasinkám nahrává i podchlazení pánevního dna,“ říká MUDr. Monika Sičová, lékařka a lektorka tantrické jógy – Mohendžodáro.

Proč jste ale po posledním letním koupání infekci dostala, zatímco vaše kamarádka, která se ani nepřevlékla do suchých plavek, nechápe, o čem mluvíte? „O tom, zda se u vás kvasinková infekce rozběhne, rozhoduje imunita. Záleží také na jídelníčku. Pokud jíte hodně cukru, kvasinkám se u vás líbí. Zjednodušeně řečeno, mají rády sladké prostředí, lebedí si v krvi, která je takzvaně překyselená,“ uvádí Monika Sičová a doporučuje protikvasinkovou dietu. „Je účinná, trvá čtyři týdny a během této doby nejíte žádný cukr, med, sladké ovoce nebo výrobky z kvasnic, jako je chleba či pivo.“

Prevence intimních potíží

Jistě nám dáte za pravdu, že léto bez koupání není úplné. Pokud patříte do skupiny žen, které trápí kvasinková infekce, vsaďte na prevenci.

  • Koupejte se jen v čisté vodě, například v moři nebo v udržovaných bazénech. Vyhněte se přeplněným veřejným koupalištím nebo špinavým rybníkům.
  • Když se vykoupete, nezůstávejte v mokrých plavkách, ale převlékejte se do suchých.
  • V létě se víc potíme. Horko a vlhko je ideální prostředí pro kvasinky. Proto noste volné kraťasy nebo sukně. Oblékejte bavlněné spodní prádlo a pravidelně si ho měňte.
  • Letní románky si užívejte s rozumem. Dbejte na hygienu, čistotu a při náhodném sexu používejte vždy ochranu. Po milování můžete na pochvu nanést některý z přípravků na ochranu a obnovu mikroflóry.
  • K zánětům může přispět i hormonální nerovnováha. Pokud holdujete bylinkám, vyzkoušejte měsíček, lékořici nebo kotvičník.
  • S bojem proti kvasinkám vám pomůže brusinka, lichořeřišnice nebo třezalka, která působí protizánětlivě.
  • Dodržujte pitný režim. Dostatek čisté vody pomáhá odplavovat bakterie z těla.

Sbohem, kvasinky

Každá z nás, která zažila infekci močových cest, si užila své: pálení, svědění, řezavka, časté nutkání k močení. Možná jste i vy absolvovala gynekologické prohlídky, výtěry, odběry krve a vyšetření. Lékař vám ale jen znovu předepsal antibiotika, která přispěla k dalšímu oslabení vaší imunity.

Kvasinky mají co do činění také s psychikou a traumaty. Můžeme je zařadit mezi psychosomatická onemocnění. Není výjimkou, že infekcemi močového měchýře trpí ženy, které řeší vztahové potíže,“ konstatuje Monika Sičová.

Při léčbě, která vede k trvalému uzdravení, může významnou roli sehrát tantrická jóga. „Pravidelné cvičení s takzvaným energetickým vajíčkem prokrví pánevní dno, a zlepší tak cirkulaci krve v pánvi. To pomůže bílým krvinkám, aby se dostaly do méně prokrvených oblastí a bojovaly s kvasinkami,“ vysvětluje Monika Sičová.

Tantrická jóga současně pomáhá odstraňovat traumata, například negativní sexuální zážitky, usazené v pánevním dnu. „Procvičování pánevního dna, které bývá běžně méně prokrvené, vede k odstranění kvasinek. Mnoho mých klientek se takto zbavilo chronických potíží a infekcí,“ uzavírá Monika Sičová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *