Adéla Smržová pořádá svatby v zahraničí, konkrétně v Řecku, které je stále oblíbenější svatební destinací. Svoji svatební agenturu vybudovala od základů. Podařilo se jí spojit práci, která ji naplňuje, s místem, kde se cítí dobře. O svém podnikání a inspirativním příběhu nám majitelka svatební agentury Svatba trochu jinak více prozradila v rozhovoru.
Proč jste se rozhodla pro pořádání svateb v zahraničí? Co vás k tomu motivovalo?
Svatby organizuji od roku 2008. Nejdříve jsme organizovali svatby v ČR pro českou klientelu, poté nás začali kontaktovat zahraniční páry a tím jsem začala získávat kontakty do ciziny. Samotnou mne cizina vždy lákala, a tak jsem chtěla spojit práci, kterou miluju s místem, kde se cítím dobře. Řecko bylo pro mne vždy srdcovou záležitostí, takže bylo jasné, že spojení těchto dvou věcí mne naplní a já se tak stanu pro naše klienty tím správným partnerem při organizaci svatby v zahraničí. Prožít si svůj velký okamžik na místě, které mají rádi a kam se rádi vrací. V době, kdy jsem začínala se svatbami v Řecku, jsem o možnosti svateb v zahraničí neměla vůbec žádné informace, prostě jsem odjela do Řecka, připravila pro klienty nabídku a čekala, zda bude o tento druh svateb zájem. A byl obrovský hned první sezónu! Takže ve své podstatě jsem se k tomu dostala tak, že jsem spojila práci, která mne naplňuje s místem, kde se cítím dobře a vznikl z toho „projekt“, který rozdává radost a který pomáhá klientům prožít si šťastně jejich velký den, naplno si ho užít a nejen prožít. Projekt, který zůstává ve vzpomínkách.
Jak vybíráte destinace a místa pro svatbu? Jaká z nich jsou u snoubenců nejoblíbenější?
Destinace pro svatbu vybírám osobně. Každý rok strávím celou svatební sezónu v Řecku a nejen, že svůj čas věnuji klientům, ale také s koordinátorkami vyhledáváme nové a zajímavé lokality. Nejoblíbenější jsou svatby na plážích, na lodích, na útesech a v kapličkách. Snažíme se snoubencům do svatby vmísit řecké tradiční prostředí a kulturu. Řekové svatby milují a jsou pro ně požehnáním, proto se i oni snaží klientům co nejvíce jejich den udělat výjimečným. Svatby v Řecku organizujeme na ostrovech Lefkada, Zakynthos, Kefalonie, Skopelos, Kos a Kréta. Na každém ostrově máme své vlastní koordinátory, kteří mají čas se věnovat pouze svatbám. Žijí v destinacích celoročně, což je velmi velká výhoda, protože mluví tamním jazykem, mají výborné vztahy s místními a jsou tak schopni vyjednat lepší podmínky pro naše klienty. Navíc se pohybují po celém ostrově a nejsou tím vázané jen na jednu destinaci (hotel), ve které musí působit. Naše svatební lokality jsou tak vybrány jako top nejhezčí a nejromantičtější místa po celém ostrově.
Jaký je nyní zájem o svatby v zahraničí? Proč se pro ně většinou snoubenci rozhodují?
O svatby v Řecku je každým rokem větší a větší zájem. Mám pocit, že tento druh svateb se stává jakýmsi trendem posledních let. Snoubenci si často svatbu financují sami, proto si začínají uvědomovat, že zaplatit 150 000 korun za svatbu v Česku, kde budou muset zvát celé rodiny, všechny kolegy a sousedy není to, po čem touží, resp. to, do čeho chtějí investovat. Navíc organizace svatby v ČR vyžaduje jakýsi tlak okolí, tlak společnosti, ve které žijeme a která je často ovlivněna reklamou. Nevěsta se tak často cítí nenaplněná, protože ne všechno, co ,,musí“ nutně mít na svatbu, si může dovolit a začínají tak kompromisy či navyšování rozpočtů. Ne každý v dnešní hektické době je ochotný tento tlak, ať už rodiny či přátel akceptovat a podřizovat tomu svojí představu o svatbě. Snoubenci, kteří cestují za svatbou do Řecka patří ke skupině lidí, co se rozhodli prožít si tento okamžik intimněji a víc ,,free“.
Jak taková příprava svatby v zahraničí probíhá?
Příprava svatby probíhá po emailech, skypech a telefonech, takže není časově náročná, což mnohým párů v jejich pracovním vytížení velmi vyhovuje a od snoubenců se nevyžaduje ani další extra čas během příprav. Veškeré dokumenty, náležitosti a přípravu ke svatbě v Řecku totiž za snoubence vyřizujeme my jako svatební agentura. Klienti, kteří odjíždějí do Řecka si říct své ANO, nechtějí stres, nechtějí počítat koláčky, nechtějí si hlídat čas a nechtějí sedět u stolu s lidmi, které znají od „vidění“. Chtějí si užít jejich den jen spolu či s úzkou rodinou a nejbližšími přáteli. Chtějí se cítit svobodně, nenuceně a uvolněně. Řekla bych, že svatby v Řecku jsou o individualitě každého páru.
Jaké jsou podle vás nejčastější mýty o svatbách v zahraničí?
Určitě za mylnou představu o svatbě v zahraničí považuji to, že si stále většina lidí myslí, že tento druh svatby je pro ně cenově nedostupný. Záleží na destinaci. Chápu, že svatba v exotice patří k dražší variantě svatby, nicméně opět to není o svatbě jako takové ale o cenách za letenky a ubytování. Proto je mylné považovat svatbu v zahraničí za luxus, protože samotná svatba nákladná není. Nákladná je cesta a ubytování. Ale opět se jedná o běžnou dovolenou, na kterou jsme zvyklí každoročně jezdit. Ať už někdo každý rok lítá do exotiky nebo levnějších destinací, záleží na finančních možnostech, jak drahou dovolenou si každý z nás může dovolit a co preferuje. Proto není vhodné společně míchat cenu za dovolenou a cenu za svatbu a tím vytvářet pocit „luxusu“. Svatba samotná nákladná není, ať už v exotice nebo v Řecku. Je dokonce mnohem levnější než svatba v ČR. Svatby v Řecku jsou stále více populární, a to právě proto, že Řecko patří k oblíbeným a cenově dostupným destinacím. Zájezd do Řecka je možný sehnat od 10 000 korun na osobu, díky čemuž může se snoubenci cestovat i rodina a blízcí přátele. Takže je možné se na celou věc podívat i druhým pohledem a to: pojeďme na dovolenou a tam se vezmeme.
Jak taková svatba v zahraničí vlastně vypadá? Co od ní můžeme čekat?
Svatba v Řecku je plánovaná z ČR. Každý pár, který odlétá za svatbou v Řecku, má kompletní harmonogram svatby a ví tak předem, co očekávat. Většinou druhý den po příletu se snoubenci potkají s koordinátorkou v místě svatebního obřadu, společně se seznámí a proberou detaily svatby. Poté probíhá klasická dovolená, kdy zhruba uprostřed týdne je naplánován svatební den. V den svatby snoubenci ráno tráví na pláži, kolem poledne přijede za nevěstou do hotelu vizážistka a kadeřnice a odpoledne probíhá přesun z hotelu do místa svatebního obřadu. Zde je připravena výzdoba dle přání klientů a čeká zde na snoubence oddávající. Proběhne svatební obřad, kdy koordinátor překládá, poté gratulace svědků či hostů a focení novomanželů. Dále snoubenci pokračují do předem vybrané taverny, kde mají od nás vyzdobený stůl a probíhá večeře většinou i včetně českých zvyků, jako je rozbíjení talíře, nakrojení svatebního dortu a první tanec za doprovodu řecké živé hudby a za potlesku okolí. Řekla bych, že zábava v Řecku je opravdu ojedinělá, Řekové se rádi baví, takže dokážou vytvořit nezapomenutelnou atmosféru. Další den se koordinátor potká se snoubenci na místní radnici, kde jim je oproti podpisu vydán oddací list. Poté si dále užívají jejich dovolenou.
Na kolik většinou svatba v zahraničí vyjde?
Cena za balíček (svatba v Řecku) začíná již od 24 000 korun. V této ceně je zahrnuto vše nezbytné, co klient ke sňatku potřebuje, tj. oddávající, vyřízení dokumentů včetně apostil, překladu, administrativní úkony v destinaci svatby, svědci, základní dekorace obřadního stolku, překlad obřadu a vystavení oddacího listu včetně překladu a vyššího ověření. V této ceně nejsou zahrnuty doplňkové služby jako fotograf a květiny. Svatební balíček zahrnující i tyto služby stojí okolo 36 000 korun. Poté je potřeba si zakoupit ještě zájezd, cena se liší dle požadavků klienta. Ovšem jedná se o běžnou dovolenou u moře, kterou většinou všichni z nás hradí klasicky každý rok, proto bych nerada cenu započítávala do ceny za svatbu. Cena za svatbu v Řecku se vším všudy včetně fotografa a květin je okolo 36 000 korun plus zájezd, který je možné do Řecka sehnat už od 10 000 korun na osobu, protože Řecko patří k cenově dostupným destinacím. Mnohdy snoubenci cestují i samostatně bez CK či autem.
Jaké byly začátky vašeho podnikání? Co vám naopak pomáhalo?
Začátky podnikání byly těžké. Každý, kdo někdy podnikal, ví, o čem mluvím. Když jsem založila svatební agenturu, bylo mi 23 let, takže jsem neměla žádné předchozí zkušenosti s podnikáním. Navíc je to obor podnikání, kde se vám klienti naštěstí nevrací, takže vytvoření stálé klientely, jako je tomu v jiném oboru, zde nefungovalo. A tak každý rok a každá sezóna začala zase od znova, zase od začátku a zase od nejistoty. To je na jednu stranu přínosem v tom, že se stále potkáváte s jinými lidmi a víc na sobě pracujete, na druhou stranu trvá dlouho vybudovat si na trhu jméno, získávat důvěru a klienty na doporučení.
Jaké překážky jste musela překonávat?
Myslím si, že díky podnikání jsem dříve vyspěla. Celých 6 let, kdy se všichni okolo mě bavili a užívali si života bez závazků, jsem vyměnila za sezení u počítače po nocích a učení se všeho, co potřebuji nejen ke své práci svatebního koordinátora, ale také všeho, co podnikání jako takové vyžaduje. Navíc toto pracovní tempo tehdy neustál žádný partner, takže jsem začátky podnikání vykrývala ještě i jinou prací, abych si udržela finanční stabilitu. Byla jsem na všechno sama a často jsem se v začátcích potýkala i s finančními problémy, ale pocit toho, že jednou dokážu to, po čem jsem toužila, mne hnal vpřed a víc a víc jsem na sobě dřela a učila se.
Nyní už máte velké zkušenosti. Podělíte se o ně s námi?
Co je potřeba si uvědomit a co jsem si například já na začátku podnikání neuvědomovala je fakt, že podnikání není jen o tom, že děláte to, co vás baví, ale i tom, že děláte i to, co vás nebaví a čemu vůbec nerozumíte. Samozřejmě si na všechno čemu nerozumíte, můžete najmout lidi, ale málokdo si toto může dovolit v začátcích. Podnikání je o tom, rozumět oboru, stále se učit novým trendům, vyhledávat tipy v zahraničí, vnímat konkurenci, umět se prodat, umět mluvit s klienty, umět jim prodat produkt, umět se nabídnout na internetu, umět zaujmout klienta aniž byste ho viděli osobně, tj. vytvořit o sobě dobrý dojem v internetovém prostředí, přesvědčit ho o svých kvalitách a to nejen osobně, ale opět i v internetovém prostředí. Dělat si sám sobě účetního, právníka, orientovat se sám v internetovém prostředí, umět si vytvořit vztahy s dodavateli a vyjednat si podmínky spolupráce, umět motivovat tým lidí, který vedete a za který zodpovídáte a především po tom všem co tohle zvládnete být sám za sebe silným partnerem, jak pro sebe, tak pro ostatní.
Co byste poradila ženám, které začínají podnikat?
Moje rada pro začínající podnikatele po 8 letech podnikání je: nikdy nepřestávejte věřit – víra mne držela nad vodou a právě víra mi pomohla plnit si svůj sen. Bojujte, i když budete mít těžké období, pokud jste se jednou rozhodli, bojujte a jděte za svým snem a nevzdávejte se ho. Umět se rozhodnout je stejně důležité jako ovládnout strach, být zodpovědný sám k sobě a umět si život nejen prožít, ale i užít je začátek úspěchu. Pro hodně lidí je strach něco, co je odradí od jejich snu. Já strach překonala a tím si splnila svůj sen. Není to těžké, je to jen o našem myšlení. Nikdy jsem taky nečetla žádné knížky o byznysu, vždycky jsem se intuitivně vrhla do toho, co jsem chtěla dělat a doufala, že se to stejně jako mě bude líbit i ostatním. Díky tomu, že jsem se po hlavě vrhla do svateb v Řecku, jsem teď tam, kde jsem. Všem začínajícím podnikatelům držím palce a fandím jim. Neexistuje žádné omezení na světě, můžeme dokázat cokoliv – omezení jsou jen a pouze v naší hlavě – toto je mé heslo!
Máte nějakou zajímavou zkušenost, příběh, zajímavost ze svatby?
Mám zkušenost ze svatby v Řecku, kde ženich překvapil ,,trochu nemile“ nevěstu, protože odpověděl při dotazu oddávajícího ,,berete si Vaší snoubenku za ženu“ slovem NE, což všechny přítomné vyděsilo. On to pojal tak, že odpověděl v řečtině, neboť řecky NE znamená v češtině ANO. Od té doby se klientů raději předem ptáme, v jakém jazyce budou u obřadu odpovídat, abychom předešli skoro infarktovému stavu nevěst.
Za rozhovor děkuje Jana Poncarová, foto – archiv Adély Smržové
To je skvely pribeh, ja jsem taky vzdycky snila o svatbe v zahranici a nakonec se mi to splnilo, jsem za to moc vdecna. 🙂