Letní Valašsko oblečené do secesní krásy

V obci Lešná u Valašského Meziříčí, na Cyklostezce Bečva, se nachází zámek s parkem, někdejší sídlo hrabat Kinských. Dnes je v něm umístěna expozice, k níž po celé léto 2016 náleží výstava „Šťastný život v secesi“ mapující léta 1895 až 1915.

Secese svým znovuobjevováním přírody reagovala na průmyslový rozvoj v 19. století. Symbolem nového století byla mladá žena – nositelka krásy a personifikace harmonie, která zjemňovala „nervosnou drsnost“ mužů, jak uvedl francouzský myslitel Maurice Barrès.

Návod na šťastný život v secesi spočíval v šíření duševního obzoru a povznášení úrovně domácnosti, tedy v ušlechtilém jednání, vzorovém vystupování, hospodaření s časem, řádné stravě, dobrém vkusu a vůli věnovat se sebevzdělávání.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podívejme se na období secese z hlediska dneška

  • Secesní domácí zábavy měly vynikat duchaplností: „Někdy místo hudebního programu zaujme salonní rozhovor estetického kritika, recitace dramatické umělkyně či předčítání výňatku vážného spisu – pojednání o otázkách vlasteneckých, popřípadě otázce ženské.“ (Je zřejmé, že od těchto ideálů se většina současných domácích zábav poněkud vzdálila.)
  • Takto se poradci na přelomu 19. a 20. století obraceli k „upejpavcům“: „Zdravá chuť k jídlu je dar boží a kdo s ní sedáš ke stolu svého hostitele, nezapírej ji a vzdej čest píli hospodyně a kuchařky i jez skutečně s chutí ode všeho.“ (Docela příznačné pro dnešek, kdy existuje x-diet, výživových směrů a leckomu se dá jen stěží vyhovět.)
  • Secesní časopisy se snažily ženám zatraktivnit stereotypní domácí práce: „U přípravy pokrmů máte příležitost ke studiu kuchyňské chemie a fyziky, při umývání nádobí můžete na stříbro, sklo a porcelán patřiti okem krasocitu.“ (A tak jsme dospěli ve 21. století až k molekulární kuchyni. Nebo, co třeba vyšívaný porcelán Dity Pecháčkové?)
  • Dobové příručky se zamýšlely rovněž nad singles, tehdy starými mládenci a pannami, jejichž způsob života považovaly za nepřirozený. „Co tedy činiti?“ pokládaly otázku a hned na ni odpovídaly: „Předně vzít si dívku milovanou, ať má výbavu nebo ne! Zaříditi domácnost bez formálního nábytkového přepychu… Byt i nejskrovnější, je-li udržován v čistotě a vyzdoben zelení, činí vlídný dojem s nádechem poetickým. Nechtějme všeho najednou a budujme z mála vlastní silou!“ (Současné české zákony institut manželství příliš nepodporují, proto se staly společensky přijatelnější a často i ekonomicky výhodnější volné svazky.)
  • Mnoho rad se týkalo domácího hospodaření: „Jest lépe třeba i nouzi tříti, než dluhy dělati a za cizí peníze kupovati.“ (Lidé před 100 lety určitě nečelili tak masivní reklamě na „supervýhodné“ půjčky.)
  • Ani fitness není nic nového, také v secesi se doporučoval „domácí tělocvik“ – kliky, činky pro celou rodinu nebo tento relax: „Hospodyně, jež celý den chodila při práci, nechť se položí na tvrdou lavici. Až tělo klidem občerství, může cvičit pažemi.“ (Tvrdá lavice už v bytech nebývá, posloužit však může třeba laminátová podlaha.)
  • Na závěr poselství jistě platné napříč věky: „Šťasné dítě, šťastný domov, kde laskavé a moudré vedení rodičů všechno trestání dítek uvádí na míru nejmenší.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud o letních prázdninách navštívíte zámek Lešná u Valašského Meziříčí, můžete zhlédnout nejen zmíněnou výstavu secesních předmětů s textovým doprovodem, ale v určité dny také představení „Slavík a růže“ v zámeckých komnatách – pohádku pro děti i dospělé.

Také v okolí je toho spousta k vidění, například dvě hvězdárny, Pustevny a Radhošť, rožnovský skanzen, hrad Helfštýn nebo Technické muzeum Tatra v Kopřivnici.

Autorkou článku je Eva Lhoťanová, foto: autorka




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.