(Aktualita) Jaro si žádá obměnu šatníku. Veselé barvy. Hravé vzory. Třeba právě puntíky! A jestli potřebujete zdůvodnit pořízení nového kousku oblečení, zkuste omšelé klišé – koupila jsem si něco nového. Aby mě beránek nepokakal.
V obchodech s oblečením to hraje všemi barvami. Snad v každé kolekci určitě najdete puntíky. Různě barevné a různé veliké. Na rozmanitých podkladech… Ne vždy to ale takhle pestré a veselé ve světě módy bylo.
Kdy se zrodil puntík
Jako první se na oblečení objevil tzv. vzor „polka dot“. Jednobarevný podklad zdobily stejně velké jednobarevné puntíky. Tento puntík započal svůj život v amerických klubech v roce 1840. Tehdy se do USA dostala polka, tanec známý především u nás a v Polsku.
Milovníci veselého hopkavého tance založili speciální kluby, kde se scházeli a tancovali. Rozhodli se, že by měli mít i taneční kostýmy. Ženy si tedy nechaly ušít vypasované bundy a jako klubový motiv zvolily puntíky. Tyto bundy se ale brzy dostaly na veřejnost a ta o ně projevila takový zájem, že se v roce 1880 začaly masově vyrábět, a to v různých barevných provedeních. Tomuto puntíkovanému vzoru se podle jeho původu začalo říkat „polka dot“.
Polka dot se znovu dostala na výsluní opět ve 40. letech 20. století díky pin-up girls – dívkám z plakátů, které na sobě často měly plavky nebo šaty s puntíkovaným vzorem. Od té doby puntíky asociují něžnou ženskost. A letos se znovu dostávají do módy. Pokud se necítíte na to zahrát si na pochodující dívku z plakátu, malý puntíkatý doplněk vás také pěkně ozdobí.
Puntík se nosí všude
Doba pokročila, a tak se dnes puntík objevuje opravdu všude. Na tričkách, sukních, šatek, podprsenkách nebo kalhotkách. Je různě barevný, různě veliký, hravý, skotačivý i decentní. Záleží jen na vás, jaký puntíkovaný vzor vás osloví.