Krásné zahradnice: Audrey Hepburn, Sidonie Nádherná a Mona Bismarck

Svět je uznával jako krásné a podmanivé ženy své doby. Oblékaly nádherné šaty. Zdobily se šperky. Byly vzdělané, sečtělé a pohybovaly se ve vybrané společnosti. Ačkoli žily v jiné době, spojovala je společná vášeň. Zahradničení. Vytvořily kouzelné zahrady, na nichž plely, sázely nebo stříhaly stromy v obyčejných džínech a košili.  Jaké byly nejkrásnější zahradnice?
Audrey Hepburn a její zahrady světa

Kdo by do útlé a půvabné herečky, k jejímž nejslavnějším rolím patří Holly Golightlyová z komedie Snídaně u Tiffanyho, řekl, že bude vášnivou zahradnicí? Že ráda pověsí večerní toaletu na ramínko, aby oblékla pohodlné kalhoty a pečovala o svoji zahradu ve Švýcarsku, kde našla koncem života své útočiště?

Svůj vztah k zahradám a zahradničení Audrey Hepburnová projevila i v sérii dokumentárních snímků Gardens of the World (česky Zahrady světa) z roku 1990. Premiéry nádherného cyklu se ale slavná herečka, která zemřela v roce 1993, nedožila. Za svůj výkon získala cenu Emmy za vynikající osobní úspěch in memoriam. Během natáčení Audrey Hepburnová navštívila nejkrásnější světové soukromé i veřejné zahrady.

www.eatlovesavor.comAudrey Hepburn v krásné zahradě. Foto: eatlovesavor.com

Sidonie Nádherná vytvořila skvostný park

Vášnivou zahradnicí se stala i baronka Sidonie Nádherná z Borutína, která zvelebila zámecký park ve Vrchotových Janovicích. Přestože během komunistické éry park chátral a zatím se mu nepodařilo vrátit jeho někdejší krásu, pozorný návštěvník vybavený jistou dávkou fantazie v něm bude spatřovat krásu i dnes.

Baronka sama vášnivě zahradničila. Na jedné z fotografií je zobrazena, jak pleje záhony, a protože byla  náruživou kuřačkou, nechybí ji ani nezbytná cigareta. Při tvorbě zámeckého parku byli Sidonii Nádherné k dispozici přední odborníci své doby. Například zahradní architekt a dendrolog Camillo Karl Schneider. Mimo jiné zde v roce 1927 vznikl i hřbitov, kde je pochována nejen Sidonie Nádherná, její rodiče a oba bratři, ale i milovaní psi.

P1140899Park ve Vrchotových Janovicích. U tohoto stolu sedávala i Sidonie Nádherná. Foto: autorka

Zahradničila i módní ikona Mona Bismarck

Ve své době byla považována za magicky krásnou ženu a módní ikonu. V roce 1933 získala ocenění za nejlépe oblékanou dámu od předních návrhářů své doby. Mona Travis Strader, později Mona Bismarck, se narodila v roce 1897 v Kentucky ve Spojených státech. Několikrát se provdala. Jedním z jejích mužů byl i multimiliardář Harrison Williams, který byl o celých 24 let starší a ve své době byl nejbohatším mužem Ameriky. Po jeho smrti se provdala za svého dlouhodobého přítele, sekretáře a dnes bychom řekli bytového architekta Albrechta von Bismarck-Schönhausen, vnuka slavného kancléře Otto von Bismarka.

Mona Bismarck se s velkou vášní věnovala zahradničení. Zkrášlovala zahrady, sama pěstovala květiny i další okrasné rostliny. O tom, s jakou radostí sázela cibulky květin, se ve své knize Cesta zmínila například Cecilia Sternbergová. Stejně jako ostatní krásky, také Mona zahradničila jen v obyčejných džínech a starém svetříku.

httpwww.monabismarck.orgmona-bismarckMona Bismarck při zahradničení. Foto: monabismarck.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.