Kniha „Děvčata první republiky“ vypráví příběhy devadesátiletých žen

Ženy, které už oslavily devadesáté narozeniny, zažily éru první republiky, druhou světovou válku, komunismus nebo emigraci, návrat demokracie i nové milénium. Příběhy „Děvčat první republiky“ zachytily spisovatelka Jana Poncarová a fotografka Dita Pepe, která pracovala i s dobovými fotografickými archivy jednotlivých hrdinek. Kniha vychází v malém počtu výtisků v artovém nakladatelství wo-men Barbory Baronové.

Generace žen, které se narodily a vyrůstaly v době, kdy byl prezidentem T. G. Masaryk, prožily bouřlivé 20. století se všemi jeho zvraty a proměnami. Na pozadí velkých historických událostí se zamilovávaly, vdávaly, studovaly, zažívaly křivdy komunistického režimu i násilnosti v manželství, musely se vyrovnávat se ztrátami dětí i svých blízkých. Se ženami, do jejichž výchovy se otiskly masarykovské hodnoty, se od jara 2019 do léta 2020 setkávaly spisovatelka Jana Poncarová a fotografka Dita Pepe.

Projekt rozhovorů se ženami devadesát plus vznikl náhodou. Seděla jsem u své kadeřnice a posteskla si, jak mi chybí vyprávění mé babičky, která byla šestadvacátý ročník. Kadeřnice mi na fotografii ukázala svoji zákaznici Marii Hechtovou, jen o rok mladší, než byla moje babička,“ říká Jana Poncarová.

obálka knihy

Podpořte vznik knihy a rezervujte si svůj výtisk tady.

Marie Hechtová pracovala jako učitelka. Protože se její muž v době komunistického puče jako student účastnil pochodu studentů na Pražský hrad za prezidentem Benešem, měl později potíže sehnat práci. Jako děvče měla Marie možnost emigrovat, ale zůstala v Československu.

Hana G.

Do emigrace naopak odešla plzeňská básnířka Hana Gerzanicová. „Sama překonala uzavřené hranice, aby následovala svoji lásku. Odstěhovali se do Austrálie. Manželství nebylo šťastné. Společně s Hanou mohla odejít i Marie Hechtová. Dámy o sobě ale nevěděly, po letech se znovu pomyslně setkaly v naší knize,“ uvádí Jana Poncarová.

Oslovené ženy vyprávěly nejen o šťastných chvílí svého života, ale také o bolestech. Paní Anně Holé zemřel nešťastnou náhodou čtyřletý bratr, Marie Myslikovjanová se musela vyrovnat se ztrátou syna, podobně jako Eugenie Sztablová.

Anna H.

Velmi dojemné pro mě byly okamžiky, kdy se rozhovorů a focení účastnily i rodiny devadesátiletých žen a kdy bylo zřejmé, že jsou milované,“ říká fotografka Dita Pepe a dodává: „Ženy jsme fotily v jejich domovech, obklopené jejich věcmi a vzpomínkami. Zachytila jsem je mimo jiné i na velkoformátový fotoaparát Magnola.“

interiér

Kniha Děvčata první republiky vychází na podzim 2020 v artovém nakladatelství wo-men, které se orientuje na umělecké knihy s genderovým zaměřením. „Kniha vzniká i díky podpoře čtenářů a veřejnosti. Právě běží kampaň na portále Donio, kde si lidé mohou publikaci předplatit už nyní,“ uzavírá nakladatelka Barbora Baronová.

malá Hana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.