Kdo v Česku kamarádí s Kremlem?

Čeští přátelé Kremlu. Tak se jmenuje dokument, který vypráví příběh jediného prezidenta Evropské unie, který po anexi Krymu veřejně podpořil politiku Vladimíra Putina a ruskou agresi na Ukrajině nazval občanskou válkou. Tím prezidentem není nikdo jiný než Miloš Zeman.

Když se Miloš Zeman odebral jako důchodce na Vysočinu, část české veřejnosti si oddechla. Část si posteskla po jeho věhlasných bonmotech. Možná to byly právě ony průpovídky, které Zemanovi pomohly vyhrát volby. Stejně jako stylizace do role prezidentského kandidáta žijícího jednou v panelovém domě v Praze, jindy zase na chalupě.

Dokument ale odkrývá mnohem víc. Nitky vedou do Kremlu, což není nic překvapivého. Pravděpodobným Zemanovým kontaktem do vysokých pater ruské politické scény, tvořené bývalými kamarády z KGB, se stal Zdeněk Zbytek. Mimochodem plukovník, který je dodnes konfrontován s tím, že v ´89 navrhoval poslat na demonstranty tanky. Dnes podnikatel a prezident Klubu Rusko. K dalším Zemanovým mužům se přiřadil třeba jednatel české dceřiné společnosti Lukoil, Martin Nejedlý, který dodnes figuruje mezi Zemanovými poradci.

Překvapivé není ani to, že se v dokumentu otevřeně hovoří o ruské propagandě, která staví na dobrém podhoubí – frustraci a zklamání z toho, co se nepovedlo, z toho, co mohlo být lepší. Co už dokument neříká je, že tahle hybridní válka, kterou Rusko momentálně ve střední Evropě poloskrytě vede, zatím nemá vítěze ani poražené.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.