Jóga: módní záležitost, životní styl či lék?

Stres, sedavé zaměstnání, špatná kondice – klasické přiznaky životního stylu dnešní doby. Zkusila jste již jógu? Bikram, hatha, dynamická a spousta dalších přídavných jmen skloňujících se právě se slovem JÓGA. Dnešní doba přináší boom v mnoha oblastech a jóga je jednou z nich. Je opravdu ale tak účinná, jak slyšíme z každé strany, či se jedná opět jen o dočasný trend? 

V mém okolí jsem neustále slyšela “zítra jdu na jógu” či “jsem z jógy úplně vyřízená”. Ačkoliv jsem ráda zkoušela nové věci jako je zumba, TRX či bosu, k józe mě zkrátka nic netáhlo. V hlavě jsem měla zakódováno, že se jedná o nudnou meditaci, kde si v přítmí a s uspávající hudbou “cvičí” skupinka lidí (a ještě ve zvláštním oblečení) relaxační sestavu.

Vzhledem k tomu, že se ráda řídím příslovím “nikdy neříkej nikdy”, rozhodla jsem se lekci jógy nakonec vyzkoušet. A protože vybrat si vhodný druh jógy není jen tak, nenechala jsem si poradit od nikoho jiného, než přímo od cvičitelky, která se józe věnuje více než deset let. Jak už jsem na začátku nastínila, nejsem typ člověka, který bude “ztrácet čas” zpíváním mantry, a proto jsem si nakonec zvolila dynamičtější druh jógy. A pokud jde o první hodinu, musím říct, že takový zápřah jsem opravdu nečekala. Možná právě proto jsem byla velice mile překvapena. Nevěříte? První lekci následovala hned druhá, druhou třetí… Dnes si zkrátka týden bez dvou až tří hodin jógy neumím ani představit. A oblečení? Žádné předepsané neexistuje. Vemte si prostě to, co je vám pohodlné. Jóga, kterou jsem tak dlouho odmítala (aniž bych ji zkusila) se stala součástí mého životního stylu.

Ne každému klientovi musí vyhovovat skupinové lekce, ať už z osobních nebo různých zdravotních důvodů. Při individuálních lekcích je přistupováno ke klientovi dle jeho individuálních potřeb a možností, říká Markéta Mlejnková, osobní trenérka jógy. A protože i já patřím k lidem, kteří nikdy neví, zda jim na jejich lekci nepřipadnou pracovní záležitosti, rozhodla jsem se rovněž pro individuální lekce. Díky tomu, že si vyberu dobu i prostředí, mohu svůj volný čas využít ještě efektivněji. A navíc se mohu těšit na sestavu, kterou mám připravenou přímo na tělo. A co vy? Dáváte přednost individuálním či skupinovým lekcím?

Dnešní sedavý a zároveň stresující život je třeba někdy trochu “rozbít”, a proto je čas od času nutné pro zdraví, a to jak fyzické tak i to psychické, něco dobrého udělat. Jóga může být jednou z mnoha zajímavých příležitostí, jak zlepšit kvalitu našeho života. Mezi základní výhody jógy patří zvýšení pružnosti, snížení stresu a celkově lepší kondice.

“Jóga dodává tělu půvab, krásu, sílu, energii a pevnost.” (Jógasútra III.47)

A pokud se přikláníte k názoru, že jóga je lékem pro duši i tělo, mělo by se k ní tak i přistupovat. Tedy pravidelně praktikovat. A protože je jóga nenáročná na prostor, není problém využít pracovní přestávky či chvilky, než se vám na sporáku dovaří večeře. Stačí několik minut a člověk se rázem cítí lépe.

A jaký je váš názor na jógu? Zkusíte zajít na nějakou lekci? Nebo dáváte přednost spíše sportům typu fitbox, kde se doslova “vybijete”? Ale o tom třeba příště…

Autorkou článku je Kateřina Doul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.