Zamilovala jste se do výroby domácích sirupů? Ten ze smrkových výhonků vám nesmí ve vaší domácí přírodní lékárničce chybět. Vyrobíte ho snadno ze tří ingrediencí. Tady je recept.
Spojte příjemné s užitečným. Vypravte se do lesa s košíčkem nebo textilní taškou. Najděte smrky obsypané světle zelenými výhonky. Sbírejte ohleduplně jen ty, které jsou menší než 5 centimetrů. Ke konci května už mohou být přerostlé a tmavnout. Staré receptáře říkají, že čas na jejich sběr je právě do konce května.
Kromě smrkových výhonků budete potřebovat už jenom citron nakrájený na kolečka a třtinový cukr nebo med. Loni jsem například vyráběla jitrocelový sirup, který jsem nakládala do medu. Recept je tady a jitrocel už je na některých místech připravený ke sběru. Tak neváhejte.
Ale zpátky k sirupu ze smrkových výhonků.
- Smrkové výhonky opláchněte a nechte je pořádně okapat.
- Připravte si čistou 5litrovou sklenici.
- Na dno vložte vrstvu smrkových výhonku.
- Posypte třtinovým cukrem, položte 2 až 3 kolečka citronu.
- Vrstvěte, dokud není sklenice plná.
Poslední vrstvu zlehka přitlačte, zavíčkujte nebo převažte celofánem a postavte na okno na slunné místo. Asi po 2 až 3 týdnech se vytvoří hustá a dobrá šťáva. Sirup sceďte, slijte do menších lahví, zavřete a skladujte na chladném místě.
Co léčí smrkový sirup?
- Je dobrý při kašli. Uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání.
- Je plný vitamínu C. Proto posiluje obranyschopnost organismu.
- Působí protirevmaticky. Uvolňuje i svaly, kterým ulevuje od bolesti.
- Doporučuje se při zánětu šlach.
Co se smrkovým sirupem?
Dávejte si ho v zimě jako prevenci proti nachlazení a kašli. Můžete jím i sladit bylinkové nápoje.