Jaké jsou příčiny bolesti žaludku?

(PR) Bolí vás žaludek? Je to univerzální symptom, který může znamenat, že jste něco špatného snědli, ale také se může pojit s různými nemocemi – od banálních až po ty nezávažnější. Pojďme se podávat na některé příčiny bolesti žaludku.

Obecně o bolesti břicha

Bolest břicha často poukazuje na problémy s žaludkem, ovšem může mít i jinou příčinu. Celkově bolest břicha může ukazovat na mnoho chorob a bez lékařského vyšetření, může člověk jen hádat, co to je. Na druhou stranu s některými bolestmi břicha máme zkušenosti, a proto i víme, co by to mohlo být. Pokud však je pro vás příčina bolesti břicha neznámá, určitě neváhejte s návštěvou lékaře.

Bolesti břicha mají různý charakter. Rozlišujeme bolesti ostré, tupé či křečovité. Liší se také svou lokalizací.

Příčiny žaludku

Víte, že jde o bolest žaludku? Pojďme se podívat na nejčastější příčiny těchto bolestí:

  • bolest z jídla: Jde o běžnou bolest žaludku, kterou zná každý, třeba když se přejí či sní něco, co mu „nesedlo“.
  • psychická nepohoda: Stres si s námi dokáže pohrávat a somatizuje se do různých oblastí, nejčastěji právě do žaludku.
  • žaludeční vředy: Ani tato příčina v dnešní době bohužel není nikterak vzácná. Vředy představují zánětlivé onemocnění v důsledku porušení stěny žaludeční sliznice. Příčinou jejich vzniku je stres, bakterie Helicobacter pylori atd. Projevuje se bolestí žaludku, nechutenstvím, zvracením a dalšími příznaky.
  • gastropatie: Do této skupiny patří různé nemoci žaludku, které nespadají pod záněty žaludku ani nádory.
  • žaludeční polypy: Jsou nezhoubné útvary na žaludku. Důležité je však skutečně vyloučit jejich zhoubnost. Pro jejich diagnostiku se provádí endoskopické vyšetření a vzorek se posílá na histologii.
  • rakovina žaludku: Jde o vážné onemocnění. Čím dříve se diagnostikuje a začne léčit, tím větší jsou šance na úspěšnou léčbu.
  • další příčiny bolesti žaludku: Je jich celá řada. Jmenujme si ještě dyspepsii, solární syndrom, gastritida, žaludeční neurózu a může být také jedním z první příznaků těhotenství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.