Valí se to na vás ze všech stran. Ťukáte rychle e-mail, do toho nervózně drnčí mobil a v diáři svítí červeně zakroužkovaný termín uzávěrky. Začínají se vám třást ruce a nemáte daleko k panice. Překotně řešíte jednu věc přes druhou. Zadržte. Nadechněte se. To bude dobré. Podívejte se na tipy podnikatelek a manažerek, jak zvládat stres v práci a inspirujte se.
Po očku sledujete kolegu, který měl už včera odeslat šéfovi analýzu, a nechápete, jak může být tak klidný. Vy byste na jeho místě ani nespala. Přála byste si mít jeho nadhled a klidně byste mu darovala díl své odpovědnosti. Jenže jste už taková. Pokud je toho na vás momentálně v práci hodně, zkuste aspoň na chvíli vydechnout (i když je každá minuta cenná) a udělat si plán, jak vše krok za krokem zvládnete.
Organizujte úkoly
„Důležité je mít věci zorganizované a najít si vlastní systém, jak vše zvládat,“ říká Martina Nováková, ředitelka jazykové školy JIPKA. Manažerce se osvědčil systém, kdy si každé ráno shrne, co ji v práci čeká, co musí bez odkladu vyřešit. Současně si nechává čas i na urgentní úkoly. „Neodkladné záležitosti totiž do rozvrhu zpravidla přijdou. Nicméně ihned poté, co je vyřešíte, se musíte vrhnout na své standardní povinnosti, jinak se to na vás začne valit, budete řešit páté přes deváté a dostanete se pod tlak. Viděla jsem to u některých svých podřízených. Kolegyně řešily to, co přišlo, pak si vzpomněly, že musí dodělat ještě jinou záležitost, do toho jim jiná kolegyně připomínala pravidelný report apod. Dostaly se pod tlak, který nedokázaly zvládnout, měly pocit, že se na ně vše valí a zhroutily se,“ říká.
Jak podotýká Ilona Bartovská, poradkyně a lektorka v oblasti personalistiky, v dnešní době jsou pojmy jako stres, nedostatek času, přepracování nebo vyhoření běžně skloňovanými pojmy. „Po dvaceti letech ve vedoucích pozicích bych pracovní zátěž zařadila jako alfu a omegu celého aktivního života. Pracovní stres se promítá i do soukromého života, a proto se především ženy zatížené ještě starostí o domácnost a děti snaží najít „worklife“ balanc,“ říká. Důležité je naučit se oddělit práci od soukromí, což ale může být v praxi někdy těžko proveditelné. Pomoci může lepší organizace práce, využívání pružné pracovní doby nebo zkrácení pracovního úvazku.
Kromě těchto nástrojů pomůže podle Ilony Bartovské také delegování pravomocí, pokud je žena ve vedoucí pozici. „Umění říci kolegům někdy ne, především na pracovní úkoly, které nenáleží k vaší pracovní náplni, může být řešením pracovního stresu. Ženy by se měly naučit najít kompromis mezi ochotou pomoci kolegům a zneužíváním ochoty v plnění úkolů za druhé,“ dodává.
Delegujte úkoly
S delegováním pracovních povinností má zkušenost podnikatelka Monika Černá, která se věnuje zařizování interiérů. „Pracuji jako OSVČ, takže rozsah činností, které musím zvládnout, je poměrně široký. Tím se samozřejmě zvyšuje riziko vzniku stresových situací,“ uvádí. Nejobtížnější je podle ní zvládnutí několika rolí ve firmě, kde je není na koho delegovat. „Na začátku jsem se rozhodla, že některé činnosti je lepší přenechat odborníkům, přestože bych je s určitým úsilím mohla zvládnout sama. Našla jsem si tedy nejdřív účetní,“ dodává s tím, že tak vyřešila jen část problému.
„Moje práce je hodně o komunikaci se zákazníky, které mám šanci zastihnout nejčastěji dopoledne nebo krátce po obědě. Musela jsem si proto nastavit pracovní řád tak, abych tento čas nestrávila jinými činnostmi. Znamená to, že dopoledne telefonuji a administrativu nebo nabídky dělám odpoledne. Jsou samozřejmě situace, kdy tento sled nejde dodržet, ale pokud ho zachovám, tak jsem při práci mnohem klidnější a také výkonnější,“ dodává.
Odpojte se
I přes sebedokonalejší organizaci a rozvržení úkolů se ale může stát, že si prostě řeknete „nestíhám“. V takovém případě se úspěšné ženy shodují na jednom: zastavte se, nadechněte se a začněte racionálně uvažovat. Zvažte, jaký úkol je opravdu klíčový a co může počkat. „Když se na mě hrnou objednávky, současně zpracovávám nabídky a ještě komunikuji s dodavateli, je důležité, abych se ubránila hektickému řešení všeho najednou. Prostě se musím zastavit, úkoly seřadit podle naléhavosti a také podle míry soustředění, které jim musím věnovat.Velkou nabídku nemohu zpracovávat, když mi při tom zvoní telefon, a proto takovou věc nechávám až na odpoledne, kdy je větší klid,“ říká Monika Černá.
Najít si chvilku na srovnání myšlenek doporučuje také Ilona Bartovská. „Pokud budete mít pocit, že vám stres brání v práci, jděte si udělat kávu, podívejte se z okna, protáhněte se, promluvte s kolegy. Snažte se nepracovat ještě večer doma tzv. na dálku, odpojte se od notebooku a chytrého telefonu. Je dokázáno, že psychicky nevypnete, pokud zpracováváte pracovní úkoly po večerech nebo na dovolené, což dělá podle průzkumu přes 60 % zaměstnanců. Ve Francii je dokonce v současné době návrh na zákon, který omezí požadavky zaměstnavatelů na práci jejich zaměstnanců po oficiálním ukončení pracovní doby,“ dodává.
Jinak řečeno, když nebudete 24 hodin on-line, uleví se vám, načerpáte energii a úkoly vám druhý den půjdou lépe od ruky.
Co vám pomáhá, když jste v práci ve stresu? Jaké „vychytávky“ byste doporučila jiným ženám?
Autorkou článku je Jana Poncarová, foto: pixabay.com