Jak vytvořit útulný domov? Vyhoďte harampádí

Doma se necítíte úplně doma. Třeba proto, že všude kolem je plno harampádí a věcí, které se shromáždily, ani nevíte proč. Zuzana Horová domácnostem, které žijou v chaosu, pomáhá znovu vytvořit útulný domov. Jaké jsou její triky?
K založení firmy Organizérka – domov bez chaosu se Zuzana Horová rozhodla poté, co jí její dlouholetá přítelkyně Eva, která žije v Kolíně nad Rýnem a miluje dokonalý pořádek, zavedla do jejího nového pražského bytu systém. Nyní je to ona, která lidem ukazuje, jak uspořádat prostor v bytě.

Vraťme se ale k začátkům. Co se u ní doma ukázalo jako nadbytečné? „Byly to třeba staré VHS kazety. Vytřídila jsem všechny „lapače prachu“, tedy věci, které jsem dostávala jako dárečky od kamarádů, nejrůznější sošky. Vytřídila jsem sklo, které bylo po manželově mamince, ale prakticky nikdy jsem ho nepoužívala, jenom z piety k  tchýni jsem ho uchovávala – podobně to bylo s jejími ubrusy, závěsy nebo ložním prádlem,“ říká Zuzana Horová.

Před vyhozením oblečení si ho zkuste

Druhý týden přišly na řadu skříně s oblečením a doplňky s botami. Nakonec velikánská knihovna. „Ze skříní jsem vytřídila a porozdávala kamarádkám nebo na charitu několik pytlů svého a synova oblečení. Každou věc jsem si ale předtím vyzkoušela a s pomocí kamarádky jsem se rozhodla, jestli ji nechávám, nebo vyhazuju,“ dodává.

Osm krabic plných knížek věnovala přes pojízdnýantikvariát do Domova seniorů.  Cédéčka a kazety, které neposlouchala několik let, putovaly do kontejneru. „Najednou jsem se cítila jako znovuzrozená. Věděla jsem, že se prostor uvolnil, vyčistil a energie začala opět proudit. S touto úžasnou zkušeností se ráda podělím i s lidmi, kteří mají na něco podobného odvahu,“uvádí Zuzana Horová.

Třídění věcí je trochu psychologie

Znáte to, někdy je těžké věci vyhodit. Proto každé návštěvě domácnosti předchází dlouhý telefonát, ve kterém si Zuzana Horová s klientem ujasňuje, co ho nejvíc trápí a čím při třídění věcí začnou. „Pochopitelně všichni se neradi zbavují knížek a vzpomínkových předmětů – fotografií, dárečků, dětských výtvorů, malůvek, pohledů a podobně. Nejlehčí je to naopak s oblečením,“ říká.

Potřeby vytřídit věci jsou individuální. „Někdo si nás zavolá pouze kvůli oblečení, někdo chce poradit s pozůstalostí, jednomu pánovi jsme třídili papíry v jeho kanceláři….,“ dodává Zuzana Horová. Zatímco v České republice jsou podobné služby teprve v začátku, v Americe nebo v Německu je lidé využívají hojně.

Třídění věcí s koučem

Dnešní doba je možná trochu paradoxní v tom, že kouče potřebujeme na všechno – na to, jak jíst, jak zvládnout vztahy v rodině, kariéru… a nakonec i bydlení. S koučkou Annou Bodnárovou spolupracuje i Zuzana Horová. „Konzultace například pomáhají zvládnout a zastavit opakované nekontrolované hromadění věcí. Protože tohle všechno je především o hlavě,“ dodává.

Autorkou článku je Andrea Cerqueirová, foto: pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.