Jak se chodí na boso?

V poslední době stále častěji slýchám o chození na boso. Pro Jaroslava Duška, jehož pořad Duše K s nejrůznějšími hosty tak ráda sleduji, je chůze bez bot už zřejmě přirozenou součástí života. Láká mě zkusit si to na vlastní nohy a letní dny trávené v malém lázeňském městečku jsou k tomu jako stvořené. Vede to prý k hlubšímu propojení se zemí a srovnání páteře. Kromě těchto nesporně kladných účinků mě k odložení obuvi přiměla prostá zvědavost – jak se stane, že člověk chodí na boso a jak se to dělá? Tak teď už to vím!

Ráno vstanete z postele, umyjete se a obléknete. Jdete na snídani do jídelny nacházející se jen o patro níž. Bez přezůvek. Následuje procedura ve vedlejší budově, tak si na ní s radostí zajdete. Bez bot. Obdobně probíhá přesun na oběd i odpolední vířivou koupel. Poté hurá na autobus do Bruntálu, městečka vzdáleného asi 30 km, kde je vaším cílem plavecký bazén. Na pokoj přicházíte v devět večer. Bosí. Umyjete si nohy, převléknete se do pyžama a promítáte, jaké to bylo.

Čtěte také: Chůze naboso: Dotkněte se energie země


Vůbec nejsilnějším dojem zanechává skutečnost, že jste se v průběhu celého slunečného dne vlastně ani na chvíli necítili nepříjemně či divně. Nepřepadly vás dokonce ani pochyby z případných hygienických rizik či strach z možného poranění. Jen několikrát jste na vteřinu zaváhali zpravidla při odchodu z šaten po jednotlivých procedurách, kdy se všichni ostatní obouvali a vy jste své boty na zemi nenašli.


Nosíte je totiž celou dobu na zádech v batohu včetně ponožek pro případ, že by vám bylo příliš zima nebo jen převládla potřeba být jako ostatní. Za celý den však nepocítíte jediný varovný signál, který by vás vedl k tomu bosá chodidla obout. Ono je jim takhle až překvapivě dobře! Užíváte si nové vnímání různých povrchů od horkého asfaltu, přes teplé dlážděné a kamenné chodníky až po vlhké travnaté pěšiny.

Vaše kroky se od těch v botách liší. Stačí krátce, než chodidla zjistí, o co jde, a po několika málo nejistých okamžicích našlapujete ve svém vlastním novém rytmu – ladně a pokorně zároveňPo takto na boso stráveném dni si v posteli svá chodidla se zájmem prohlížíte a usínáte s úsměvem na rtech naplněni pocitem nového poznání.

Autorkou článku je Katarína Hranaiová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.