Jak proměnit úklid v zábavu a vyčistit si hlavu

Uklízení, žehlení, vaření, mytí oken. Všechny to děláme a málokdy s potěšením. Jak taky jinak, když je to pořád dokola. Jeden den skončím a další už abych začala nanovo. Avšak jde to i jinak. Využít povinnost pro sebe a udělat si z ní zábavnou a očistnou činnost.

Mám před sebou víkend, na který jsem si naplánovala takové uklízecí práce, které normálně odsouvám, jak to jen jde. Potřebuji vydrhnout spáry mezi dlaždicemi ve třech místnostech a udělat pořádek v šatních skříních. To znamená, že mám před sebou pořádný kus práce.

Jak zábavně uklízet?

Přišla jsem na to, že začátkem úspěchu při úklidu je kvalitní příprava. Samotné kouzlo spočívá v několika jednoduchých pravidlech. Když je dodržím, nejen, že práci zvládnu s menší námahou, dokonce si i vyčistím hlavu a protáhnu tělo. A ještě se za to odměním!

  • Za prvé: na jednotlivé činnostisi vyhradím dostatek času, podle rozsahu úklidu. Někdy stačí dvě hodiny, někdy celé odpoledne, jindy celý den.
  • Za druhé: ten den se soustředím pouze na zvládnutí jednoho úkolu. Zbytek dne mám vyhrazeno na odpočinek a kocháním se vydrhnutou podlahou či provzdušněnými skříněmi.
  • Za třetí: v předvečer úklidu si na chvilku sednu, zavřu oči a v duchu si představím, jak samotný úklid provádím. Jaký používám rejžák? Jaký mycí prostředek? Půjde to setřít lépe hadrem nebo mopem? Co vlastně mám ve skříních za dlouho nenošené oblečení? Jaké z toho dám do charity? Jaké na výměnu kamarádkám? Jaké si ponechám? Zkrátka si projdu jednotlivé kroky a detaily.
  • Za čtvrté: to nejdůležitější. Jak se za hotovou práci odměním? Dopřeji si voňavou koupel při svíčkách? Nebo si uvařím domácí horkou čokoládu? Nebo si zajdu na masáž? Umět se za práci odměnit je velmi důležité. Vážím si sebe sama. Po vynaložené energii, by mělo přijít její načerpání zpět. Tak zůstane rovnováha zachována. A já se budu cítit dobře. A ne naštvaně a frustrovaně.
  • Tak to bychom měli. Teď už jen zbývá za páté: poslat manžela a děti z domu pryč, na nějaký výlet, do kina nebo akvaparku. Práce mi jde vždycky líp od ruky, když mám na ní klid a nikdo mě neruší.
  • Za šesté: hurá do práce.

S hudbou do toho a už je hotovo

Pustím si oblíbenou hudbu, poslední dobou Michaela Jacksona, a dám se do toho. Nechám hudbu, aby rozhýbala moje tělo, které se tak snadněji dostane do rytmu. Soustředím se pouze na práci. Ze začátku se mi hlavou ještě honí nejrůznější myšlenky, ale pak přijde ten slastný okamžik, kdy se všechny rozplynou jako pára nad hrncem.

To je úleva, rejžák sviští po podlaze, Michael zpívá a za mnou lesknoucí se podlaha. Práce mi jde lehce od ruky, skoro bez námahy. Ještě poslední místnost a pak veget. Čeká mě voňavá koupel a horká čokoláda. Mám radost. Je mi dobře na těle i na duchu. Udělala jsem kus práce a ještě si to užila.

A zítra mě čeká úklid šatních skříní. A pak sklenka vína a oblíbený film. Už se moc těším.

Autorkou článku je Lenka Vajdová. Foto: Pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.