Jak přežít Vánoce v klidu?

Zeptala jsem se googlu, „jak přežít“, a hned jako druhou položku mi našeptal „Vánoce“. Kdy se to stalo? Kde se vzala ta dělící čára mezi upřímně dětským „hurááá, Vánoce“ a otráveným dospěláckým „už ZASE Vánoce?!“ Proč se snažit vánoční svátky přežít, když je můžeme prožít?
Stresovat se o Vánocích? Ani za zlatý prase

Co potřebuju, abych se o Vánocích cítila příjemně? Mít naklizený a vyzdobený byt? Napečeno deset druhů cukroví? Nebo jen tentokrát nelovit kapra a dárky na poslední chvíli? Odpovězme si. Napišme si to. A rozporcujme slona.

Navrhuju:

Vytvořit si klidový plán. Úklid (=slon) se nebude zdát tak velký, když si rozplánuju, čemu se který den budu věnovat. A doporučuju rovnou delegovat. Všechno nevisí na našich bedrech. Už jen to uvědomění je úlevné. Nechme muže, ať se postará třeba o chobot, děti o uši, babičky o tlapy.

Zastavit se. Něco není dokonalé a přesně podle mých představ? Vadí to? Případně: vadí to někomu jinému než mně?

Vrátit se v čase. Na co jsem se těšila jako malá? Pamatuju si, že se vana blýskala a prach byl utřený i na knihovně, kam stejně nikdo nekouká? Nebo se mi spíš vybaví vzpomínka na to, jak jsme šli s tátou bruslit a mámě ujídali těsto na cukroví, ještě než z něj stihla vykrájet hvězdičky?

Vyhnout se obchoďákovému šílenství. Ruku na srdce, co nás tam čeká? Umělé osvětlení, fronty, davy, pseudoslevy, stres, vedro a sněhové vločky v nadživotní velikosti. Proč to podstupovat dobrovolně, když můžeme dárky naklikat z tepla domova anebo vyrobit.

Tvořit. Vyhrát si s dárky. Namalovat obraz, ozdobit rámeček na fotku, naložit vánoční hermelín, vyrobit originální bonboniéru, stvořit gelovou svíčku, fotoknihu, pomalovat tričko, napsat povídku, vypěstovat rostlinu, vyrobit náušnice, uplést šálu nebo ponožky, vymyslet vtipné a milé poukazy.

Jít ven. Obalit se veselou šálou a kulichem, být součástí zimní přírody. Být. Dýchat, chytat sněhové vločky na jazyk, koulovat se. Objímat se.

Napsat Ježíškovi. Ujasnit si svá přání. Nemusí být nutně hmotného charakteru. Pomůžou nám s úklidem v sobě, naladí nás na vděčnost. Připomenou, co všechno už máme, a jak je boží, že to vůbec máme.

Ujet. Jedním z čím dál oblíbenějších způsobů, jak se vyhnout vánočnímu šílení, je úlet do teplých krajin. Variantou pro nás, kterým by bylo líto strávit Vánoce v tropech, je pronajmout si chalupu uprostřed zasněžených hor, sbalit rodinu, svetry, sáňky, salát a kapra a vyrazit. Uklizeno už tam bude. 🙂

Číst si u krbu nebo u topení. Severskou literaturu. Knihy, kde mrzne, až praští, a hrdinům se páří od pusy, si člověk nejlíp vychutná v plyšových ponožkách a s hrnkem horké čokolády.

Neničit pavoukům domovy. Pokud se pavučina někde objeví, navzdory včasnému a poctivému porcování slona, nechám ji být. Vánoce pro všechny. I pro pavouky.

Rozeslat vánoční přání. Ta opravdická, papírová, voňavá. Psaná rukou. Smska ani email nezahřejí tolik.

Koupit si dárek. O Vánocích přece obdarováváme ty, které máme nejradši. Tak nezapomeňme na jednoho z těch nejdůležitějších. 🙂

Autorkou článku je Martina Hudečková. Foto: Pixabay.com

2 thoughts on “Jak přežít Vánoce v klidu?

  1. Clanek vytisknout, zaramovat a povesit na viditelne misto spolu s vyzdobou na zacatku adventu, fakt povedene. Verca

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.