Vědomě se snažíme žít zdravě. Jako lidstvo. Jako jedinci pak samozřejmě někteří víc, jiní méně, a jsou i tací, kteří si s tím hlavu nelámají vůbec. Většinou ale cítíme zodpovědnost nejen za své vlastní zdraví, ale také za zdraví svých blízkých. Těch, kteří do našich životů neodmyslitelně patří. A třebaže mnohé jistě ovlivnit nemůžeme, pro to, co v našich silách je, bychom měli ( a mohli), domnívám se, něco udělat. Nemyslíte?
Obsahem následujících řádek (kráceno z originálu) je aktuální informace kolující na internetu. Fakta, která rozhodně nepostrádají logiku. Pokusme se nad nimi alespoň zamyslet. Zdraví máme skutečně jen jedno!
Aviváž může škodit zdraví!
Praní s aviváží je dnes už pro mnohé z nás užitečnou samozřejmostí.(Prádlo příjemně voní, je měkčí, snadno se žehlí, méně mačká, neelektrizuje.)
Podle odborníků však její používání přináší také určitá rizika.
Aviváž zůstává v organismu
Aviváž je chemickým prostředkem, který zůstává v prádle. Prostřednictvím pokožky se vstřebává do krve, takže musí být metabolizován v játrech.Umělá parfemace a konzervanty z ropných derivátů ve větším množství organismu neprospívají. Důsledkem používání aviváže tak může být ekzém i další kožní onemocnění nebo kvasinkové infekce.
Perte ekologicky
Prokázané (i prokazatelné) toxicitě aviváže se můžeme samozřejmě vyhnout. Tak, že začneme používat (důsledněvyhledávat!) aviváže (i prací prostředky) bez obsahu produktů ropného průmyslu, bez chemických přídavků, rozjasňovačů a dalších potenciálně nebezpečných látek. (Tyto látky ale,bohužel, údajně obsahuje až 90% avivážních přípravků na našem trhu.) Současně je také vhodné zopakovat po vyprání program „máchání“ a využívat moderními pračkami nabízené antialergické aj., k pokožce šetrné, programy.
Ocet místo aviváže?
Tzv. babská rada doporučuje používat místo chemické aviváže ocet. Tato alternativa má hned několik výhod – je levná, ekologická, změkčuje prádlo, odstraňuje zbytky pracího prášku v tkaninách. Typický pach octa velmi rychle vyprchá, a prádlo má pak neutrální vůni.(A chcete-li vůni svého prádla „specifikovat“, můžete k octu přidat pár kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru.)
Nespornou výhodou je, že máchání v octu je vhodné i pro miminka a alergiky,kteří by aviváž používat neměli vůbec.
A navíc – jako „bonus“ – ocet odstraňuje z pračky vodní kámen i případný zápach.
Rozhodnout se musí každý sám
Věřím, že náš rozumný postoj k výše uvedenému může, alespoň malinko, přispět k proměně veskrze pozitivní. K tomu, aby se naše životní prostředí, podmínky v nichž žijeme, a tím pádem i moderní „výdobytky“ současnosti , přiblížily k té zdravější ( a jistě i možné!) variantě.
Domnívám se totiž, že informovaní „spotřebitelé“ (čehokoliv) svým důsledným postojem k požadavku ekologické a zdravotní nezávadnosti produktu (jakéhokoliv) mohou následně ovlivnit i jeho výslednou kvalitu. (Třebaže jistě jen pomalu, zvolna.) A naopak – dokud bude prodejné i prokazatelně nekvalitní (a dokonce našemu zdraví a životnímu prostředí škodící) zboží, nemají výrobci potřebu (ani důvod) na stávající kvalitě nic měnit. (A to ať už se jedná třeba o potraviny, nebo jakékoliv jiné spotřební zboží…!)
Autorkou článku je Jarmila Jiráková.
Ahoj, já tedy strašně ráda používám aviváže do praní. Vlastně si neumím představit prádlo bez vůně.