Jak doma šetřit?

Všeho je moc. Obchody přetékají. Akční letáky lákají. Na slevy. Reklamy jsou dotěrné. A že prý to musíte mít. Protože tohle všechno vás udělá šťastnými. Je to lež. Všichni to víme. Ale horko těžko spotřebitelskému diktátu odoláváme. Stačí poslat SMS a na účtu vám přistanou prachy. Co na tom, že zaplatíte nestydatý úrok. Taky jsou tady různé kontokorenty. Lady karty a bůhví co ještě.

Je snadné si pořídit nový mobil, auto, obří televizi, dovolenou, sedačku, ultra moderní notebook, módní oblečení, tablet…. To všechno na splátky. A proč? Protože co tomu řeknou lidi, že to ještě nemáme. Jenže hromadění věcí – značkového oblečení nebo vybavení v super moderním interiéru – to všechno nenahradí do očí bijící dušení prázdnotu. A že jí přibývá. Navíc se s tím pojí další věc – nutnost šetřit. Na věcech, které jsou důležité. Jednou z nich je třeba jídlo. Dívejte se kolem sebe. Občas žasnete, co do nákupního košíku vkládá člověk ve značkovém oblečení.

Přitom stačí málo. Zbavit se potřeby konzumu. Osvobodit se a vyvléct se z těžkopádných otěží. Jde to. Tady je pár nápadů, jak na to. Mají hned několik výhod. Ušetříte. Uděláte něco pro životní prostředí. Možná přestanete cítit podivnou tíhu na hrudi. Bude se vám lépe spát. Snad se zbavíte i nějakého toho civilizačního neduhu.

Pryč s letáky

Co nevidíte, nepotřebujete. Nalepte si na schránku „Nechci letáky“. Že šetříte tak, že nakupuje ve slevách jídlo? Ale kuš. Prohlédli jste si někdy pořádně letáky? V „akci“ tam je převážně jídlo plné éček. Pochutiny. Jen tu a tam se mihnou základní potraviny, které můžete opravdu potřebovat. Podobné je to i s módou, elektronikou a dalšími nepotřebnými věcičkami, které zrovna zažívají módní vlnu. Pořádnou masáž nám dávají i reklamy v televizi, v rádiu nebo na internetu. Ignorujte je. Vypínejte televizi. Užívejte si ticha. Meditujte.

Neplýtvejte jídlem

Spoustu jídla dnes končí v koších. To ukazuje na prostou věc – žádná krize! Krize vypadá jinak. Naučte se zužitkovat všechno. Ze staršího chleba udělejte topinky. Ze starších rohlíků žemlovku. Nebo je usušte a vyrobte si z nich strouhanku.

Nakupujte základní potraviny

Vařte. Čočku. Hrách. Pohanku. Kuskus. Balíček stojí pár korun. Nají se celá rodina – a zdravě! Oklikou se zase vracíme k neplýtvání – když zbude čočka nebo hrách, uvařte polévku. Prostá jídla jsou chutná, zdravá, výživná a mají spoustu obměn. Na recepty koukněte třeba sem – www.cojime.cz.

Pěstujte zeleninu

Jestli máte rodinný domek, pryč s okrasnými rostlinami a obnovte záhony. Je až zarážející, že i na venkově vládne zahradám nešvar zvaný okrasa a kýč. Přitom takový zeleninový záhon je krásný. Nevymlouvejte se, že nemáte čas. Sama jsem docela pracovně vytížená, na zeleninovou zahradu mám pořádně čas jen o víkendu a roste to! Sklízíme mrkev, petržel, cukety, dýně, brambory, celer, řepu, ředkev, ředkvičky, špenát, saláty, cibuli, bylinky. Zažívám obrovskou radost vždycky, když zjistím, že v jídle je z kupovaných surovin jen olej, sůl a pepř. Navíc, pěstovat – alespoň v malém – můžete i ve městě. Balkony (díkybohu) ožívají rajčaty, bylinkami, ale i kořenovou zeleninou.

Syslete

Kolik jablíček, hrušek, švestek, třešní, rybízu, malin, borůvek a dalšího ovoce dozraje jen tak. Bez užitku. Tak jděte, trhejte a zavařujte. Udělat marmeládu je otázkou maximálně dvou hodin. Vydrží vám celou zimu. Je výborná. Do jisté míry i zdravá, protože je bez jakýchkoli přídatných látek. Prostě víte, co jste do ní dali. A ušetříte opravdu veliké peníze – vždyť sklenička poctivé marmelády stojí dobře kolem stovky. Stejně tak si můžete nasušit bylinky. Není to nic složitého. A hned máte zdravý čaj na celou zimu.

Recyklujte

Slušně se obléct není dnes otázkou velkých peněz. Jasně, můžete jít do velkých nákupních středisek a nechat se oblbnout. Stejně tak můžete počkat, až přejde velká módní vlna a pak nakoupit ve slevě. A kombinovat nové oblečení s prvotřídními kousky ze skvělých londýnských sekáčů, které dnes najdete v každém větším městě. Módní blogerky dnes a denně předvádějí, že luxusní outfit – abychom použili výraz módních časopisů – můžete mít za pakatel. Jde jen o nápad. Podobné je to i s nábytkem. Zkuste si opravit starou židli nebo křeslo. Nadčasové kousky totiž nikdy nevyjdou z módy.

Autorkou článku je Jana Poncarová. Foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.