Výrazem laryngitida se obecně nazývají zánětlivá onemocnění hrtanu. Mohou postihnout všechny z nás, bez rozdílu věku. Délka trvání léčby i průběh nemoci je vždy spíše individuální záležitostí. U všech ale platí, že čím dříve se s léčbou laryngitidy začne, tím méně bouřlivý může její průběh být. Včasným zahájeným léčby se také snižuje doba léčení. V tomto článku se dozvíte, jak se laryngitida projevuje a jak se léčí.
Jak laryngitida vzniká?
Původcem laryngitidy může být virus nebo také bakterie. Mezi nejznámější viry, které tuto nemoc vyvolávají, patří například influenzy a parainfluenzy, dále také RS-virus a další. Důležité je vědět, že v drtivé většině případů je laryngitida vyvolána právě virem. Příčina ale může být i jinde – zánět hrtanu může být vyvolán kouřením, nadměrným zatížením hlasu, dále také alergií nebo vdechnutím chemických látek. Jedná se o onemocnění dýchacích cest, které se jen zřídka kdy objevuje samotné. Často je to ve spojení s rýmou, nachlazením, angínou apod.
Hlavní projevy laryngitidy
Zánět hrtanu má hned několik typických projevů, které jsou naštěstí dobře rozpoznatelné. Patří mezi ně bolest v krku, kterou může doprovázet pálení v krku. Objevuje se také sucho v krku, nebo naopak vykašlávání hlenu, typický je také chrapot. Laryngitida může mít několik forem, a právě od typu nemoci se odvíjí i doba léčby. Může trvat týden, ale třeba i měsíc.
Zásady léčby laryngitidy
Zánět hrtanu je třeba v každém případě začít léčit ihned, jakmile se objeví. Podle typu zánětu lékař doporučí léky, někdy pomáhají jen sirupy. Jako podpůrný prvek léčby je dobré provádět teplé zábaly krku. Pomáhá i pití horkého bylinkové čaje s citronem, pomáhá také zázvor. Lékař by měl vždy sledovat, jestli se stav lepší či nikoliv. Pokud ne, měl by nasadit jinou léčbu. Vždy je důležité zánět vyléčit, pokud by tomu tak nebylo, mohli byste si koledovat o chronickou laryngitidu.