Trápí vás neustálá únava, chtěli byste s blížícím se létem načerpat novou energii? Jedním z účinných pomocníků, který podpoří očistu těla po dlouhé zimě a náročném jaru, je sibiřská čaga.
Zvláštní houba, která roste na břízách
Sibiřská čaga (chaga) je dřevokazná houba. Pokud byste na ni narazili v přírodě, nejspíše by vám nepřišlo na mysl, jak užitečná může být. Je to totiž dřevokazná houba. Roste nejčastěji na břízách a z těchto stromů čerpá svoji sílu včetně léčivých látek. Můžete se s ní ale setkat i na kmenech olší, buků, dubů nebo topolů. Nicméně cenná je ta rostoucí na břízách, protože jenom ta obsahuje léčivé látky. Vyrazí v místech, kde došlo k poranění kůry stromů.
Hojně roste především v lesích ruské Sibiře nebo Severní Ameriky, ale také jihovýchodní Asie. Vzhledem asi nejvíce asociuje hromadu spáleného uhlí. Na stromě vypadá jako nepravidelná polokoule s mnoha výčnělky.
Čaga a lidové léčitelství
Čaga, nebo též chaga, českým jménem rezavec šikmý, patří k nedílným součástem ruského lidového léčitelství a také tradiční čínské medicíny. Jako první jejím léčivým schopnostem porozuměli Číňané, kteří je využívají už tisíce let. Rusové je do své palety léčivých prostředků zařadili zhruba v 16. století. Z chagy si začali vařit čaj. Je i vědecky prokázáno, že v lokalitách, kde ho Rusové popíjeli, se snížil výskyt žaludečních chorob a rakoviny.
Na sběr vyrazte se sekyrkou
Z bříz byste si mohli čagu nasbírat. Jejím zdrojem je totiž jedině samotná příroda, pěstovat se nedá. Sběr ovšem není snadným úkolem, proto roste poměrně vysoko na stromě a obyčejný nožík by vám k jejímu odloupnutí jistě nestačil. Potřebovali byste sekyrku. Nesměli byste ale odseknout celou houbu. Tento léčivý poklad přírody je třeba zachovat pro budoucnost, proto byste měli přibližně 20 % jejího objemu ponechat na stromě, aby mohla dále růst.
Také běžný košík, který si berete do lesa na houby by na ni nejspíše nestačil. Sbírají se totiž až velké kusy. Jde navíc o nejedlou houbu, takže třeba ve smaženici nebo v mase s houbovou omáčkou byste si na ní rozhodně nepochutnali. Využívá se právě ke zmiňované přípravě čaje.
Pokud byste měli možnost na čagu vyrazit třeba v sibiřských nebo kanadských lesích, kdy je na její sběr nejoptimálnější čas? Houba se sbírá v létě a na podzim, přibližně od července až do listopadu. Odborníci ale doporučují jako vhodnější termín spíše podzimní měsíce, kdy houba obsahuje více živin. V létě se v ní totiž nachází vysoké množství vody, se kterou bohužel živiny odcházejí pryč, takže nemá takovou hodnotu. Proto je lepší pozdní podzim.
Nejvhodnější okamžik je, když po cca tři týdny nepřekročí 5 °C, protože břízy jsou tehdy v období vegetačního klidu a rezavec do sebe absorboval maximum živin.
Příprava čaje z čagy
Jak postupovat, kdyby si chtěli připravit houbový čaj? Především musíme upozornit na to, že tento výluh má spíše barvu kávy než klasického čaje. Také chuť je jiná, zemitá, dřevitá a po dlouhém louhování působí opravdu silně. Na 300 ml vody potřebujte jednu lžičku prášku z drcené čagy. Vložte prášek do malého kastrolu, zalijte vodou a přiveďte k varu. Vařte 10 minut, potom sundejte z plotny a ještě 10 minut louhujte. Pak přeceďte přes sítko a popíjejte. Na jarní detoxikační kúru se doporučuje 1-2 šálky denně pít po dobu osmi týdnů. Rovněž si můžete vyrobit tinkturu z chagy, a to macerací houby v čistém etanolu nebo vodce, a to 1-3 týdny.
Čaga a její účinky za zdraví
Houba vykazuje antibakteriální a protizánětlivé účinky. Posiluje imunitu vůči virovým chorobám a celkovou odolnost organismu. Proto je v jarním období obzvláště vhodným prostředkem k detoxikaci těla. V době chřipkových epidemií posílíte svoji odolnosti proti bacilům. Zároveň se řadí k účinným bojovníkům proti parazitům. Velmi užitečná je u žaludečních chorob, podpůrně působí při léčbě rakoviny. Také pomáhá při hojení ran, pozitivně působí na pokožku, dal by se jí přiznat i určitý omlazovací efekt. Důležité je, že v organismu působí komplexně.
Jaké látky čaga obsahuje?
Kladný vliv na celkovou imunitu organismu má rezavec především díky vysokému obsahu betaglukanů. Ty podporují činnost buněk zodpovědných za imunitu. Dále chaga obsahuje kyselinu betulinovou známou díky svým protizánětlivým účinkům. Je užitečná při bolestech břicha a zároveň podporuje lidský organismus v tom, aby se snáze vypořádal s útokem virů. Kyselina betulinová se ve zvýšené míře vyskytuje v březové kůře, ze které ji chaga hojně čerpá. Samotná březová kůra díky jejímu obsahu také často sloužila k léčbě hnisavých ran. Chaga také podporuje proces hojení.
Kromě toho najdeme v této houbě i dostatek triterpenoidů. Zmiňovali jsme i to, že chaga kladně působí na kvalitu pokožky. Je to dáno tím, že se v ní nalézá hojně melaninu, pigmentu, který se nachází v kůži a ve vlasech i očích. Po konzumaci čagy s trochou nadsázky, omládnete, vaše pokožka bude působit svěžejším dojmem.
Kdy sáhnout po extraktu nebo kapslích
Samozřejmě hledat divokou chagu v přírodě, abyste si z ní připravili čaj, není snadné. Jak už jsme podotkli, z lokalit jejího výskytu je nám nejblíže Sibiř a Ural, u nás na ni stěží narazíte. Žádá si totiž chladnější lesní porosty, u nás je na její růst příliš teplo. Proto je lepší si koupit ve formě potravinového doplňku. Můžete si koupit prášek z nadrcené čagy na přípravu čaje nebo také tinkturu či kapsle s obsahem extraktu z čagy. Při výběru byste ale měli být hodně obezřetní, abyste sáhli po kvalitě. Základní zásadou je zvolit jenom takové potravinové doplňky z rezavce, které obsahují minimálně 40 % polysacharidů, aby byla zaručena dostatečná účinnost.