Glamping: Užijte si ještě podzim v přírodě

Podzim je magické období plné barev a vůní. Je to část roku kdy se dny krátí a počasí ochlazuje, ale ještě není taková zima, abychom si nemohli dát venku snídani a ranní šálek čaje a pozorovat probouzející se přírodu. Proč tedy nebýt přírodě blíž a nestrávit pár dní v jejím objetí? Co třeba strávit noc na stromě? Nebo bychom raději zůstali na zemi a vyzkoušeli si bydlení v domečku ze slámy?

 Kempování a noci ve stanu přenechejme letnímu období a vyzkoušejme glamping. Ne každý má to štěstí, že žije na venkově a má přírodu všude kolem nebo alespoň vlastní svou chatu nebo zahrádku. Pro ty ostatní, kteří by chtěli na víkend vyrazit do přírody a přitom ještě zažít něco nového, je tady několik tipů, jak svůj pobyt v přírodě ozvláštnit.

Glamping

Glamping je spojení anglických slov glamour (půvabný) a camping a je to způsob kempování, který v posledních letech nabývá na popularitě. Glamping však nemá s klasickým kempováním, které známe z dětství, moc společného. Jeho základem je zajímavá přírodní lokalita, ve které je situováno nezvyklé obydlí, což může být kupříkladu jurta, teepee či domeček na stromě. Existují i celé glampingové vesničky, které spojují zážitky z klasického kempování s vymoženostmi drahých hotelů, jako jsou luxusně vybavené pokoje (ve stanu, jurtě nebo třeba v karavanu) či vana s teplou vodou. Luxusní glampingové lokality můžeme najít po celém světě, ať už je to africká poušť či amazonský prales. Několik zajímavých lokalit můžeme najít i u nás v Česku.

Domeček na stromě (treehouse)

Kdo si jako malý nepřál mít svůj vlastní domeček na stromě? Skromnější z nás se spokojili s tím, že si na strom vylezli, popřípadě si tam s sebou přinesli pár dřevěných fošen a udělali si malý posed v korunách stromů, kde se tajně scházeli se svými kamarády. Kdo by si rád připomenul časy, kdy shlížel na svět z ptačího pohledu, ale výše zmíněné praktiky nejsou to pravé, může si pronajmout dům na stromě a zavzpomínat na bezstarostný čas dětství. Vždyť co se může vyrovnat rannímu šálku čaje, který si dopřejeme vysoko nad zemí, kolem nás jen stromy v barvách podzimu a zvuky lesa?

treehouse-646967_640

Cocoon tree

Raději než na chalupu jezdíte stanovat a chtěli byste zkusit něco nového? Pokud vás láka strávit noc v korunách stromů, ale domeček na stromě se vám zdá příliš nudný, můžete zkusit strávit noc ve „stanu na stromě“. Cocoon tree je moderní verzí stanu, který je upevněný v korunách stromů. Vnitřní prostor, který obsahuje pohodlnou matraci, je určen k odpočinku, relaxaci a spánku.

Slaměný dům

Kdo raději stojí nohama pevně na zemi, může si vyzkoušet jaké to je žít v domečku postaveném ze slámy a hlíny. Kdoví, možná se vám bydlení v přírodním domku tak zalíbí, že se jednou rozhodnete jeden takový si postavit sami.

Jurta

Jurta je už od pradávna tradičním obydlím kočovných kmenů z Mongolska a okolních zemí. Má kruhový půdorys a její struktura sestává z lehké dřevěné konstrukce a plsťové rohože. Díky cyklické konstrukci a tepelné izolaci z ovčí vlny se prostor rychle vytopí. Největší výhodou obydlí tohoto typu je její snadná rozebíratelnost a stěhovatelnost. Nabijte se energií z přírody a vyzkoušejte si, jak žijí asijští nomádi.

jurta

Domeček na vodě

Pokud se bojíte výšek a domeček ze slámy ani jurta vás nezaujaly, možná se vám bude líbit domeček na vodě. Tato možnost zaujme především milovnice tiché vodní hladiny či ženy, jejichž manžel/přítel (nebo ony samy) holdují rybolovu. Chatu na vodě si můžete pronajmout například v Dobčicích v Jižních Čechách.

Více informací o ubytování a možnostech pronájmu:

  • domečků na stromě na www.treehouses.cz;
  • cocoon tree na www.cocoontree.cz;
  • slaměných a hliněných domečků na www.slamenedomy.cz;
  • jurt na www.slamenejurty.cz, www.jurtaprozivot.cz, www.yourtent.com;
  • domečku na vodě v Dobčicích na www.mojechaty.cz/index.php?id=obj-1249;
  • glampingové lokality ve světě www.glamping.com.

Autorkou článku je Nikola Cieslarová, foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.