Zdá se vám, že se vaše peníze, přestože neutrácíte zbytečně rozmařile, často záhadně vytratí z peněženky a vy nevíte kam? Včera se na vás smála dvoutisícovka z peněženky a dneska se tam bídně krčí o jednu nulu menší bankovka? Ty lodičky přece byly ve slevě, jinak si nic zvláštního nekupuji, tak kam se poděla moje výplata?
Každý průměrně inteligentní člověk ví, že s penězi je třeba zacházet obezřetně, nechce-li se dostat do svízelné situace, neřku-li do dluhové pasti. Znám přesto mnoho lidí, kterým jsou jednoduché principy vcelku jasné, přesto však nedokážou každý měsíc s penězi vyjít.
Nezáleží až tak úplně na tom, kolik vyděláváte, systém je pořád stejný. Větší příjem než výdaj je prostě nutný, pokud nechcete s obavou očekávat každou složenku nebo fakturu, která se vám objeví v mailu.
Zde najdete několik tipů, které se ověřily při efektivním spoření.
Mějte přehled
Nemusíte si zapisovat každou korunu, ale určitě je dobré vědět, za co utrácímte. V měsíčním přehledu pak raz dva zpětně zjistíte, kam se peníze poděly, protože paměť je krátká a obvykle máme tendenci zapomínat a vytěsňovat nepříjemné věci (třeba zrovna placení).
Stačí obyčejný sešit, nebo jste-li milovníky techniky, udělejte si barevnou tabulku se sloupečky vašich nejobvyklejších výdajů (často jídlo, drogerie, pohonné hmoty, restaurace, osobní potřeba, lékárna, pojištění, poplatky…). Sloupečky pak sečíst, spočítat příjmy minus výdaje. Zpětně tak budete mít dobrý přehled a snadno vyhledáte jednotlivé výdaje.
Obálková metoda
Asi se vám bude zdát, že je to přežitek pamatující dobu vašich rodičů, ale i zde lze mluvit o staronové metodě, která se rozhodně i dnes může hodit. Nemusíte nutně vkládat peníze z výplaty do předem připravených obalů (navíc tento způsob zdá se býti poněkud nepraktický v době bankovních účtů a peněz na ně pravidelně posílaných). Některé bankovní účty umožňují spoření do obálek elektronicky (tzn. ve správě internetového bankovnictví lze vytvořit vámi pojmenované obálky spořící a využívat je tak jako běžné fyzické).
Kolik vlastně potřebuji?
Otázka je nasnadě. Rozhodně se nechci pustit do žádných větších akcí a uvažovat složitě nad tím, co je pro nás jako pro lidstvo západní kultury nutné a co je jen nadstandard.
Ne, nemyslím si, že je pračka přežitek a na valše prát nemíním. Ale zrovna třeba sušičku za zbytečnost v jistých případech považuji. I když jsem neměla tu zkušenost třeba více dětí najednou a nevím, jak jinak bych sušila pleny a jiné v malém přecpaném bytě. Nicméně raději než bych přemýšlela nad koupí sušičky, věším prádlo v dobrém počasí zásadně ven.
Potřebuji ale jiné věci, které se zase jiným mohou zdát jako naprosté zbytečnosti. Proto je velmi důležité z mého životního stylu odvodit potřebnou sumu peněz a porovnat ji se skutečným výdělkem. Pracujete v business sféře a příslušná garderóba je nezbytná stejně tak jako perfektně upravený make-up nebo bezchybné vlasy. Asi si těžko dovolíte odrostlý melír, proto budete muset do svého vzhledu investovat mnohem víc než někdo, od koho se to (minimálně v pracovní době) tak úplně neočekává.
Na druhou stranu bude asi jinak ekonomicky smýšlet rodina s dětmi, pro které jsou její základní potřeby a potřeby dětí na prvním místě a ekonomicky aktivní žena či muž, kteří mají jiné priority (i v tom za co, kdy a kolik utratí). Proto se nesrovnávejte a promluvte si s partnerem (nebo sama se sebou) o vašich prioritách. Třeba se dozvíte, že váš manžel klidně oželí steaky k večeři, zato by rád začal rybařit a za uspořené peníze by si rád nakoupil vybavení.
Život je otázkou priorit – a to i finančních
Plánujte, plánujte, plánujte! Víte, za co byste utratili případně vyhrané miliony? Nebo čekáte na prémie v práci a těšíte se, jak je projednou roztočíte? Tak toho nechte a rozplánujte si případné výdaje. Nemyslím tím udělat si pevný plán typu: 2015 – myčka, lux, dovolená v Karibiku.. Ale spíš postupný proces nákupu všeho, co si budete moci za pomoci předpokládaného příjmu dovolit. Nemusíte přece mít hned všechno (shodou okolností, na co byste se pak těšili..). Udělejte si seznam toho, co byste si chtěli pořídit do nového bytu nebo případně nahradit něčím novým. Nemusíte se pořadí seznamu striktně držet, ale vyvarujte se náhodných tzv. výhodných koupí, kterým nešlo odolat. Samozřejmě si klidně čas od času radost udělejte, ale výše zmíněná tabulka příjmů a výdajů vám pomůže kontrolovat, aby se tyto malé velké radosti eliminovaly na únosnou mez.
Neřešte peníze
Nechci tím ovšem říct, že je nemáte řešit vůbec a rozhazovat, kde se dá, ale někdy je přílišné plánování na škodu. Ekonomizování je jistě věc záslužná, ale nesmíte se stát jejím otrokem. Prostě šetřete s mírou a nenechte se drobnými neúspěchy otrávit. Žijeme přece jen jednou…
Autorkou článku je Lenka Zelenková. Foto: freeimages.com