Džínová móda je zase v kurzu. Co se nosí a jak šel čas?

Jdete na procházku, otevřete skříň a vytáhnete džíny a mikinu? Chystáte se na párty, obléknete sukni a džínovou košili? Jedete na dovolenou, tak pro případ chladného počasí opět přibalíte džínovou bundu? Džínové kousky jsou zkrátka neodmyslitelnou součástí naší doby. A nejen té. Džínovina je tu s námi již více než 140 let. Přesto je stále svěží, trendy a neokoukaná.
Do džínové minulosti

Džínovina neboli oficiálně denim je pojmenování pro oblečení, které se šije z pevné bavlněné tkaniny v keprové vazbě. Když se podíváme do historie, musíme se vrátit až do poloviny 19. století, kdy Levi Strauss začal prodávat pracovní kalhoty z denimu. Věděly jste, že pojmenování denim je odvozeno se slovního spojení serge de Nimes, kdy se materiál – bavlněná serže dovážela z francouzského Nimes?

5343f6fd27d98437dad7486b72ed7829

Přestože slavily džínové pracovní kalhoty velký úspěch, k dokonalosti měly ještě daleko. Té dosáhly až po setkání s Jacobem Davisem, který přišel s inovací v podobě zpevnění namáhaných partií kalhot pomocí nýtů. Tento vzor džínsů, který původně sloužil jako pracovní oděv například pro kovboje, se snažilo napodobit mnoho firem, nicméně patent z roku 1873 patřil právě dvojici Levi Strauss a Jacob Davis.

Nečekaný boom džínoviny

U široké veřejnosti se džíny coby běžný denní oděv objevují přibližně od 30. let 20. století. V polovině 20. století byly džíny dokonce symbolem odporu mládeže proti konzervativní společnosti. Možná vás to překvapí, ale typickým příkladem je například populární film Pomáda. Naštěstí pro nás však výrobci nezůstaly pouze u džínsů.

bed1567689ef3104b6b4671ecb47e9e7

S jejich narůstající oblibou přicházel trh se stále novými produkty vyrobenými právě z denimu. Od 60. let byly džíny již neodmyslitelnou součástí šatníku žen i mužů. V 80. a 90. letech zažily džíny neskutečný boom. Objevují se různé střihy, odstíny, zdobení či  se nosí roztrhané nebo prodřené džíny. Až do revoluce se u nás ovšem spíše než pojem džíny používalo označení texasky či rifle.

e3bb403437bb314d6bde84752a7eaa98

Denim jako součást běžné módy

Přestože jsou to právě džíny, co odstartovaly úspěšnou dráhu denimu, mezi oblíbené kousky patří džínové bundy, košile, šaty, šortky, vesty i sukně. Od minisukní, přes džínové overaly až po nestárnoucí džínovou bundičku do pasu. Džínovina je zkrátka součástí našeho šatníku. Dokonce se říká, že každý správný Američan by měl mít doma alespoň sedmery džíny. Přestože se trendy objevují a zase pomíjí, klasické džínové kousky se nosily, stále se nosí, a když si zahrajeme na věštce, věříme, že se i nadále budou nosit. Džíny klasického střihu i džínová bunda jsou nadčasové prvky šatníku, a proto je z něj rozhodně nevyřazujte. Co se ovšem mění, jsou pravidla, jak džínovinu nosit.

a2b5bd703e5a95f8cbe0d0acb2923392

Tipy na džínové outfity

Možná by dříve nikoho nenapadlo obléci si elegantní tylovou sukni a doplnit ji klasickou džínovou košilí. Anebo, co byste řekly dlouhým maxišatům, přes které si přehodíte džínovou bundičku. Pravidla se uvolňují a hranice se posouvají. Výhodou současné doby je, že se nemusíte bát kombinovat různé typy a odstíny denimu. Džínovina jako taková si spolu rozumí, a proto se do ní můžete obléci od hlavy až k patě, a přesto to bude vypadat senzačně.

d5d21dda1a9ba353a23565ac1809b37f

Džínové overaly, šortky s vysokým pasem, minisukně či sukně v délce midi. To vše se letos opět nosí. Nezapomeňte na vzdušné halenky, které ležérně zastrčíte do pasu či basic trička, kterými nic nezkazíte. Nakonec sáhněte po bílých teniskách či klobouku a dokonalý outfit je na světě. Džínovina si rozumí i s dalším jarním trendem – volánky. Nebojte se zkombinovat romantické šaty s volánky nebo krajkou s džínovou košilí, kterou si v pase zavážete. Džínovou bundu pro změnu můžete obléci na huňatý svetr, přehodit přes tílko či si ji ledabyle zavázat kolem pasu. S džínovinou se dá úžasně kouzlit, tak směle do toho.

Autorkou článku je Kateřina Doul. Foto: pixabay.com a pinterest.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.