Domácí výroba: Balzám na rty, prášek na praní a zubní pastu zvládne každý

V poslední době se lidé začínají zajímat o výrobu domácí kosmetiky. Kromě toho, že si při vlastní kosmetice volíte sami ingredience a přesně tedy víte, co obsahuje, také může být skvělým dárkem. Dnes vám dáme návod, jak vyrobit balzám na rty, prášek na prádlo a pasta na zuby. Jen dopředu počítejte s tím, že první pokusy nemusí dopadnout přesně podle vašich představ. Ale stačí zkoušet a vytrvat. Tak pojďme tvořit.

Voňavý balzám na rty

Na účinný a skvělý balzám na rty nepotřebujete mnoho ingrediencí. Naopak, v jednoduchosti je síla. Připravte si:

 • bambucké (karité) máslo (1 lžíci)
 • kokosový nebo jojobový olej (2 lžíce)
 • včelí vosk (1 lžíci)
 • med (na dochucení)
 • esenciální olej podle svých představ (levandule, tee tree apod)
 • kapátko, nádoby na uskladnění balzámu

Před samotnou výrobou si dokonale vydesinfikujte pracovní plochu. Je to velmi důležité, aby se výrobek nekontaminoval.

Do vodní lázně umístěte skleněnou misku s vodou. Pomalu ji ohřívejte, ale nevařte! V lázni rozpusťte olej, včelí vosk a karité máslo. Důkladně míchejte, až se směs spojí. Pečlivě dávejte pozor, aby se do balzámu nedostala voda. Sundejte z plotny, přidejte kapku medu a oblíbený esenciální olej.

Balzám nakonec pomocí kapátka přeneste do kalíšku na uskladnění. Můžete použít i lžičku, ale kapátko je z hygienických důvodů bezpečnější.

Ekologický prášek na praní barevného prádla

Pokud vám nesedí kupované prášky na praní, není nic snazšího, než vyzkoušet ten domácí. Jeho výroba je skutečně velice jednoduchá a hlavně levná. Účinky mohu potvrdit, jsou skvělé. Tak jdeme na to.

Na prací prášek určený na barevné prádlo budete potřebovat pouze dvě ingredience:

 • mýdlo v kostce cca 120 g (používám olivové, ale lze vybrat jakékoli podle vůně, která vám sedí), popřípadě strouhané marseilleské mýdlo
 • 1kg sody na praní (zakoupíte například v DM drogerii)

Mýdlo nastrouhejte najemno a smíchejte se sodou. Můžete použít i kapku oblíbeného esenciálního oleje. Směs vsypte do uzavíratelné nádoby. Na praní používáme 1-3 lžíce prášku, sype se přímo do bubnu.

Účinná a netoxická zubní pasta

Kupujete si běžně zubní pastu v drogerii či lékárně a ani vás nenapadlo zkoumat, zda všechny její složky jsou ke zdraví zubů nezbytně nutné? Ovšemže nejsou, naopak, mnoho z nich je dokonce i nežádoucích. U domácí pasty toto nehrozí. Podívejte se na postup výroby.

Potřebovat budete:

 • 2 lžíce kokosového oleje
 • 1 lžičku jedlé sody
 • doplňující suroviny dle chuti výrobce – kapku tee tree oleje, grepový extrakt, mátu či jiné bylinky nebo aromata

Ingredience smíchejte dohromady, vložte do tuby nebo uzavíratelné dózy a udržujte v pokojové teplotě. Kokosový olej při teplotách nad 25 stupňů taje, pokud se vám tedy v horku pasta začne roztékat, stačí ji jen na chvíli vložit do ledničky.

Jak je vidět, na výrobě domácích kosmetických produktů není nic složitého. Stačí se jen odhodlat a pustit do práce. Potřebné ingredience snadno objednáte na internetu, a kdo ví, třeba se vám produkty natolik zalíbí, že už pro ně do drogerie nikdy nezajdete. 

Autorkou článku je Veronika Haláková. Foto: Pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.