Plzeňský hotel Continental vystavěný v roce 1895 skrývá osudový příběh, který se mezi jeho stěnami odehrál za první republiky a za druhé světové války. Do románové podoby ho zpracovala spisovatelka Jana Poncarová. Knihu veřejnosti představila ve čtvrtek 21. listopadu za účasti historiků, primátora města Plzně Martina Baxy a dalších významných hostů.
Eugenie Egertová se narodila v roce 1912 a jako většinu žen své doby ji čekal smluvený sňatek. Provdala se za hoteliéra Emanuela Ledeckého, který vlastnil hotel Continental v Plzni. S ním se starala o chod hotelu, kde rodina prožila nejen prvorepublikový rozkvět ale i okupaci a válku. Emanuel Ledecký se svou ženou stavbu zvelebili. Hotel Continental býval svého času nejluxusnějším hotelem v Plzni. Na stolech nechyběly damaškové ubrusy a čerstvé květiny. Podávala se vybraná vína, vařily se evropské i světové speciality. Scházela se tady smetánka, ubytovávali se zde obchodníci a také hvězdy – jednoho dne tady zřejmě přenocovala i Marlene Dietrichová.
Během okupace si do hotelové kavárny přicházeli vypít sklenku příslušníci gestapa i odbojáři. Válka mnohé změnila, ale běžný život Plzeňanů plynul i ve válečných kulisách. Dokud nepřišel zákaz, tančilo se, poslouchala se hudba, v hotelech i kavárnách byl šum. Napětí se ale koncem války stupňovalo. Nad Plzní se stále častěji objevovaly spojenecké bombardéry s cílem zasáhnout Škodovku, která vyzbrojovala německou armádu do posledních válečných dnů.
Osud nakonec zasáhl i do chodu hotelu. V prosinci 1944 stavbou otřásl výbuch. Bombardování Plzně připravilo Eugenii o otce i manžela, kteří byli spolu s dalšími desítkami lidí v hotelovém krytu. „Ten byl považovaný za jeden z nejbezpečnějších v Plzni,“ říká Markéta Matyášová, manažerka hotelu, a dodává: „Několik lidí přežilo, většina ale přišla o život.“
Eugenie zůstala sama se dvěma dětmi. Až osvobození americkou armádou v květnu 1945 přineslo do života mladé vdovy novou naději i lásku, která ji postavila před osudové rozhodnutí, zda přijme nabídku k sňatku od amerického generála Johna Hindse, nebo od mladého československého diplomata Jiřího Janečka.
„V příběhu je všechno – láska, osudovost, touha po svobodě. Od začátku mě fascinoval. Poprvé jsem si ho vyslechla od Eugeniina syna George Janečka, s nímž jsem se náhodou setkala ve Spojených státech. Původně jsem zamýšlela jen kratší zpracování do reportáže, ale příběh mi nedal spát, otevíral se přede mnou, potkávala jsem pamětníky, objevovala útržky dobových materiálů, a když do sebe vše zapadlo, pustila jsem se do psaní,“ říká autorka Jana Poncarová.
Román vydalo 12. listopadu 2019 nakladatelství Motto ve skupině Albatros Media, a to jen několik týdnů před 75letým výročím vybombardování hotelu. Křest románu a beseda s veřejností proběhla 21. listopadu za účasti primátora Martina Baxy a historiků Karla Fouda a Miroslava Eisenhammera. Kmotrou knihy se stala publicistka Tamara Salcmanová.
Foto: Vladimír Křivka