Angína je všem dobře známé onemocnění. Může postihnout všechny bez rozdílu věku a vlastně kdykoliv. Nejčastěji se angína objevuje v podzimních a zimních měsících, kdy mají lidé zpravidla oslabenější imunitní systém. Každý by si měl uvědomit, že pokud není angína léčena, může mít i velice vážné následky a může dokonce způsobit i trvalé zhoršení zdravotního stavu. V tomto článku najdete všechny důležité informace o této nemoci.
Co je příčinou angíny
Angína je nemoc, která může mít tři různé příčiny vzniku. Angínu mohou vyvolat bakterie (nejčastěji je to bakterie Streptococcus pyogenes nebo Staphylococcus aureus. Může mít také virový a mykotický původ. Původu je vždy přizpůsobena léčba. K přenosu angíny dochází kapénkami (například při kýchnutí nemocného apod.) a inkubační doba je poměrně krátká. Obvykle není delší než tři dny. V tom je angína velmi riziková, protože zejména ve větších kolektivech jako jsou školy, školy či firmy, dochází k jejímu rychlému přenosu.
Hlavní příznaky angíny
Dobrá zpráva je, že příznaky angíny lehce pozná i naprostý laik. Typická je intenzivní bolest a škrábání v krku a zduření krčních mandlí. Nemocný není někdy ani schopný přijímat jídlo a mluvit. Dostavuje se také horečka a celková únava. Na mandlích se objevují bílé tečky – jsou to hnisavé čepy. Lékař angínu diagnostikuje poměrně snadno. Pro ověření nemoci vždy dělá stěr z krku, který odhalí, zda se nebezpečná bakterie jako například streptokok v krku nachází. Děti mohou také trpět spálovou angínou, pro kterou je (kromě zmíněných) typickým příznakem vyrážka.
Jak se angína léčí a proč je léčba tolik důležitá
Angína se léčí pomocí antibiotik. Je vždy důležité léky dobrat, by byla nemoc zcela vyléčena. Pokud není doléčena, může dojít i k vážnému poškození ledvin, komplikací neléčené angíny může být i revmatická horečka, které může poškodit srdce, klouby a třeba i nervový systém. Při léčba pomáhají také obklady na studený krk a vhodné jsou i zábaly proti mírnění horečky.